Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
  • BEBEK GELİŞİMİ (AY)
  • ÇOCUK GELİŞİMİ (YAŞ)
ÇOCUK GELİŞİM CETVELİNİZİ TAKİP EDİN

ÇOCUĞUNUZ 4 YAŞINDA

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
Çocuğunuz 4 yaşında

PSİKOMOTOR GELİŞİM

Merdivenlere ve ağaçlara tırmanabilir. Sıçrayabilir. 2 saniye tek ayak üzerinde durabilir. Parmak ucunda durabilir, yürüyebilir. Topu atıp yakalayabilir. 3 tekerlekli bisikleti rahatlıkla kullanabilir. Kalem kullanma yeteneği gelişmiştir. Kare, daire çizebilir.

BİLİŞSEL VE DİL GELİŞİM

1000 kelimeden fazla kelime dağarcığı oluşmuştur. 4-5 kelimeli cümleler kurar. Geniş ve gelecek zaman ekleriyle konuşabilir. Şarkı söylemeye, şiir okumaya başlamıştır. Öyküler anlatır. İsmini, soyadını, adresini bilir. Para kavramı oluşmuştur.

SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM

Kurallara uyabilir. Basit kurallı oyunlar oynayabilir. Bu dönemde çocuklar çok meraklıdır. Sürekli sorular sorar, özellikle cinsiyetle ilgili sorular sormaya başlamıştır. Arkadaşlık kurmayı sever. En iyi arkadaş kavramı gelişmiştir. Öğrenmeye açıktır. Hayvanat bahçesi, sinema, tiyatro gibi ortamları sever.

BESLENME

Bu dönemde çocuk kurallara uyabildiği için aileyle aynı sofrada oturup yemeğini yemelidir. Ebeveynler örnek oluşturduğu için hiç sebze yemeyen bir ebeveynin çocuğuna sebze yemesi için ısrar etmesi anlamsızdır. Kahvaltı alışkanlığı bu yaşta kazanılır. Çocukların bıkmayacağı alternatif kahvaltı menüleriyle (Omlet, zeytin, peynir çeşitleri, haşlanmış yumurta, tost vb.) çocuklara kahvaltı alışkanlığı kazandırılır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Semra Akkuş Akman
 

  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Merhaba benim oglum 4 yasinda ama henüz tam olarak konusamiyor anlatmak istediqi seylere de dili dönmüyor ayrica hala tuvalete gitmek istemiyor ve bezleniyor cok.asiri hareketli ve cokk sinirli bi cocuk nasil bi yol.izlemeliyiz acaba

22.03.2016 19:56:51 sümeyya yazar