Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 
  • BEBEK GELİŞİMİ (AY)
  • ÇOCUK GELİŞİMİ (YAŞ)
AY AY BEBEK GELİŞİMİNİZİ TAKİP EDİN

BEBEĞİNİZ 12-18 AYLIK

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
Bebeğiniz 12-18 aylık

Bezine tuvaletini yaptığında rahatsız olup sizden yardım isteyebilir.

MOTOR GELİŞİM

Tek başına yürür, merdiven tırmanabilir. Dik bir şekilde koşabilir, küçük bir sandalyeye oturabilir, sadece bir eliyle tutunarak merdiven çıkabilir. çekmeceleri ve çamaşır sepetlerini keşfe çıkar.

NÖROLOJİK GELİŞİM

3 küp ile kule yapabilir, boya kalemi ile düz çizgi taklit edebilir. Bardak içine ufak partikülleri atabilir. 4 küp ile kule yapabilir, şişeden küçük partikülleri dışarı çıkarabilir. Kalem ile karalama yapabilir, dikey çizgi çizebilir.

DİL GELİŞİMİ

Kendi dili vardır, basit komutları yerine getirebilir. Sık oynadığı oyuncakların isimlerini söyleyebilir. Ortalama 10 kelime öğrenebilir, resimleri tanıyabilir, vücudunun bazı parçalarının isimlerini bilebilir.

SOSYAL GELİŞİM

İstek ve ihtiyaçlarını göstererek belli edebilir, ebeveynlerini kucaklayabilir. Kendi kendine yemek yiyebilir, problem halinde çözüm arayabilir. Altına çişini veya kakasını yaptığında rahatsızlık duyup yardım isteyebilir. Ebeveynlerini öpebilir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Birol SARAL

İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: