BEBEĞİNİZ 5 AYLIK

Bebeğiniz 5 aylık

Bebeğiniz yeni geliştirdiği motor becerilerini denemek için sabahları erkenden uyanır.

BESLENME

Bebeğinizin emme isteği 5. ayda artacaktır. Bunun nedeni katı gıdaya geçilmesinden dolayı biberon ve memenin az verilmesidir. Bebeğiniz yeni tatlara alıştıkça bunları daha çok sevmeye başlayacaktır. Doğum öncesinde sizden aldığı demir 5. ayda tükenmiş olur. Bu aydan itibaren bebeğinize demir takviyesi yapılması çok önemlidir.

UYKU

Bebek yeni geliştirdiği motor becerilerini denemek için sabahları erkenden uyanır. Uyandığı zaman bir süre yatağında kendi kendine oynuyorsa, akşam yatırırken yatağına sevdiği oyuncaklardan birkaç tanesini koyabilirsiniz.

FİZİKSEL GELİŞİM

Oturma pozisyonuna getirildiğinde kafasını dengeler ve dik tutar. Elleri ve ayaklarını açıp kafasını kaldırarak “uçak” hareketini yapmaya başlar. Ayağını rahatça ağzına götürebilir. Objeleri daha kolay kavrar. İki eliyle biberonu kavrayabilir.

SOSYAL GELİŞİM

Bazı sessiz ve sesli harfleri bir araya getirerek heceler oluşturmaya başlar. Dikkat çekmek için güler ve sesler çıkarır. Sesleri ve hareketleri taklit etmeye çalışır. Yakın çevresini tanır ve yabancılara tepki gösterir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Birol SARAL

İDEAL
BOY KİLO
HESAPLAMA  
Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu:
x
Tekrar dene
REKLAM