Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARLA TATİL PLANLARI BAŞLASIN!

 YAZARI TAKİP ET X
Saadet Algan’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Malum sömestir döneminin yaklaşmasıyla, pek çok ailenin yurt içi ve yurt dışı tatil planı arayışında olduğunu biliyorum.

Bir sonraki yazımda, İstanbul’da kalan aileler için sömestir programlarına yer vereceğim ama öncelikle, çocuklarıyla tatil programı yapan aileler için genel birkaç noktayı belirtmek istedim.

• Öncelikle yolculuk eğer uçak yolculuğu ise, basınç ve tıkanan kulaklar göz önünde bulundurularak mutlaka yanınıza, hem çocuklar hem de kendiniz için sakız ve benzeri çiğneyebileceğiniz gıdalar alın.

• Yolculuk süresince, çocukların yaşlarına göre, boyama, test, kitap gibi oyalanabilecekleri ve dikkatlerini uçuş dışında başka alanlara kaydırabilecekleri kitaplar, bulmacalar ve yap-bozlar çok işinize yaratacaktır.

• Gittiğiniz ülke veya şehirin hava durumunu mutlaka gitmeden önce kontrol edin ve yedek çantanızı hava durumuna göre hazırlayın. İlk tatilimizde taşıdığım fazladan eşyalar yüzünden hala sırt ağrısı çekiyorum.

• Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, evdeki eski bir fotoğraf makinesini çocuğunuza verin ve onunda fotoğraf çekmesini isteyin. Bu sayede hem çok eğleniyorlar hem de onların gözünden tatil yaptığınız ülke veya şehiri görmek sizin adınıza da çok eğlenceli oluyor.

• Biz annelerin tatil süresince, maalesef bavullarının en kıymetli ve en kritik bölgesi olan “İlaç Çantası” na çocuklarınız için mutlaka vitamin koymayı atlamayın, hava değişimi ve uzun uçak yolculukları çocukları halsiz ve keyifsiz yapabiliyor.

• Tatil için gittiğiniz ülkenin veya gezeceğiniz bölgenin haritasından bir tane çocuğunuz için temin edin. Böylece hem gezmekte oldukları alanı hem de harita okumayı, öğreniyorlar.Bizzat deneyimlediğim içni söylüyorum, hiç ilgilerini çekmeyeceğini düşündüğüm haritayı tüm tatil boyunca ellerinden bırakmadılar ve gezdiğimiz her bölgeyi kırmızı ile işaretleyip, geri kalan yerleri heyecanla beklediler.

• Gittiğiniz ülke veya bölgenin yöresel, geleneksel yemeklerini çocuğunuza tattırın ve mutlaka anlatın. Sizin için daha önce defalarca tattığınız bir lezzet olsa da, çocuklar farklı ülkelerin farklı tatlarını tadarken o bölgeye özel olması, onları çok heyecanlandırabiliyor.

Yayın tarihi: 07.01.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.