Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 
HESAPLAYICILAR

DOĞACAK BEBEĞİNİZİN GELİŞİM HESABI

Hamile kaldığınız ilk andan itibaren hamileliğinizin gelişiminde basamak taşları olarak kabul edilebilecek tarihleri bebek gelişim takviminden takip edebilirsiniz. “Bebeğim karnımda nasıl gelişiyor, şu anda ne kadar oldu, hangi organları oluştu, tam olarak hangi tarihte doğacak?” gibi pek çok sorunun yanıtını bebek gelişimi takviminde bulabilirsiniz. Aşağıdaki tabloya son adet tarihinizin ilk gününü girin ve istediğiniz tüm detaylara ulaşın.

Bebeğim Karnımda Nasıl Gelişiyor?

Lütfen son adet tarihinizin ilk gününü giriniz.

GÜN
AY
YIL
 
Gebeliğinizin gelişiminde basamak taşları olarak kabul edilebilecek tarihler
Hamile kaldığınız muhtemel tarih:
Bebeğinizin organ gelişiminde kusurlar oluşması açısından en riskli dönem:
ile arasıdır.

Fertilizasyon (döllenme) oluştuktan sonraki iki haftalık dönemde bebeğe zarar veren etkenler bebeği ya hep, ya hiç kuralına göre etkiler. Yani eğer etkilenme olursa bebek düşer, etkilenmezse gebelik devam eder (bu durumun teorik olarak istisnaları olabilir).

4. gebelik haftasından (yani beklenen adet gününden) 10. gebelik haftasının bitimine kadar olan dönem ise organ farklılaşması ve organ gelişiminin olduğu dönemdir. Bu dönemdeki zararlı etkiler (ilaçlar, alkol, iyonize edici radyasyon, enfeksiyonlar gibi) bebekte gelişim kusurlarına neden olabilirler.

Bebeğinizin organ gelişiminin başladığı tarih:
Bebeğinizin organ gelişiminin büyük kısmının tamamlandığı tarih:
16 Kasım 2014

10. gebelik haftasının bitiminden sonraki dönem farklılaşan ve gelişen organların büyümeye başladığı dönemdir. Bu gebelik haftasından sonra bebeğe zarar verme özelliği olan etkenler (ilaçlar, amnios sıvısının azalması, sigara, enfeksiyonlar gibi) bu zararlarını genellikle mekanik yollarla verirler (Bir organın gelişiminin duraklatılması, gelişiminin yavaşlaması ve/veya işlev dışı bırakılması gibi).

Birinci trimesterin bitimi (13 hafta sonu):

Bu tarihten itibaren düşük riskiniz önemli ölçüde azalır.

İkinci trimesterin bitimi(27. gebelik haftası):
28. gebelik haftası:

Bu gebelik haftasından itibaren bebeğin erken doğduğunda yaşama şansı yükselmeye başlar. Bu sınır giderek aşağı inmektedir. Bebeğin doğduğu anda yaşama şansının var kabul edildiği gebelik haftası merkezden merkeze ve ülkeden ülkeye önemli farklılıklar gösterebilir.

Bebeğinizin tam 40. gebelik haftasında doğum tarihi:

Bu tarihte doğum yapma şansınız yalnızca %5'tir. Doğum en sık bu tarihten bir hafta önce ya da bir hafta sonraki dönemin içinde gerçekleşir.

Aksi bir durum gerçekleşmez ise muhtemelen doğum yapacağınız tarihler:
ile arasıdır.