Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SİZ BEBEĞİNİZİ BEKLERKEN YAKINLARINIZI NE BEKLİYOR?

Siz bebeğinizi beklerken yakınlarınızı ne bekliyor?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
29.02.2016 - 12:00 | Son Güncelleme:

Bu bir empatiye davet yazısıdır! İçinizde bir canlı büyüyor; bundan daha önemli ne olabilir ki? İtiraf edin, doğacak bebeğiniz için fazlaca heyecanlısınız ve öncelikleriniz tamamen değişti. Peki ya çevrenizdekiler? Sizdeki değişimler onları çıkmaza sürüklüyor olabilir mi?

Biliyoruz, çok heyecanlısınız. Bebeğinizden başka bir şey düşünemez oldunuz... Sağlıklı mı? Doğum nasıl geçecek? Doğduktan sonra işler nasıl olacak? Bu gibi onlarca soru aklınızdan çıkmıyor. Durmadan okuyor, araştırıyor, anneliğe hazırlanıyorsunuz. Alışveriş listenizdeki abur cuburlar yerini sağlıklı seçeneklere bıraktı çoktan. En favori mağazalarınız artık hamile koleksiyonları olanlar. Yakında ‘clutch’larınızın yerini içine bebek bezi, biberon, ıslak mendil gibi her türlü teçhizatı sığdırabileceğiniz koca çantalar alacak.

İş yerindeki toplantıları değil, bebeğinizin emme ve uyuma saatlerini takip edeceksiniz bir süre. Hayatınızdaki her şey bir anda öyle farklılaştı ki... Ama durun! Bazıları için hayat bu kadar da fazla değişmemiş olabilir mi? Dünya hala dönüyor, benzin hala pahalı, hala pazartesi sendromu var. Özel olan bir şey var ortada orası kesin ama size özel davranmasını beklediğiniz insanlar da özel bir ilgiyi hak ediyor.  

hamile

EŞİNİZ

BÜYÜK İHTİMALLE:

Bu dönemde her türlü karpisinizi çekmeye, isteğinizi yerine getirmeye hazır bekleyen eşiniz de karmaşık duygular içinde. Heyecanlı, meraklı, duygusal... O da hayatının en özel dönemlerinden birini yaşıyor sonuçta. İyi bir rol model olabilecek mi, maddi-manevi sorumlulukların altından kalkabilecek mi? Aklında sorular, karşısında değişen bir kadın var!

KÜÇÜK İHTİMALLE:

Biraz kıskançlaştı mı yoksa? Aslında bu son derece normal! Çünkü hamilelik döneminde siz bebekle her türlü bağı şimdiden kurdunuz ama o sadece bir seyirci gibi olup bitenleri izliyor! Ayrıca önceliklerinizin bir anda bu kadar değişmesi de onu şaşırtıyor olabilir. Kendini ikinci plana atılmış hissetmemesi için ona destek olmayı unutmayın!

 hamile 

YÖNETİCİNİZ

BÜYÜK İHTİMALLE:

Hem izin sürenizde hem de işe geri dönmemeniz durumunda neler olabileceğiyle ilgili A, B, hatta C planı hazırlamak şu sıralar kafasını meşgul ediyor. Siz doğum iznindeyken işlerin aksamadan yürümesi konusunda neler yapabileceğini düşünmesi onu haksız yapmasın gözünüzde. Onun da işi bu.

KÜÇÜK İHTİMALLE:

İşlerde yaşanan aksaklıklar onu fazlasıyla strese sürüklüyor olabilir. Yasal doğum iznine ne zaman çıkacaksınız, ücretsiz izin almayı düşünüyor musunuz, süt izninizi ne şekilde kullanacaksınız? Bu soruların yanıtlarını onunla paylaşmanız iki taraf için de işlerin daha rahat ilerlemesini sağlayabilir.

 anne 

ANNE-BABANIZ

BÜYÜK İHTİMALLE:

Siz daha onların gözünde büyümediniz ki, nasıl anne olacaksınız? Duygusallaşmaları, sizi soru yağmuruna tutmaları, her doktor kontrolüne sizinle gelmek için can atmaları işte bu yüzden! Bebeğinizi şımartmak için belki de en çok onlar sabırsızlanıyor!

KÜÇÜK İHTİMALLE:

Siz anne olmaya hazırsınız da, onlar anneanne-dede olmaya hazır mı? Belki de bu haber onların kendilerini iyice yaşlanmış hissetmelerine neden oldu! Kendilerini iyi hissettirecek birkaç cümle hiç de fena bir fikir değil!

 hamile 

EN YAKIN ARKADAŞINIZ

BÜYÜK İHTİMALLE:

Eğer yeni evliyseniz ve en yakın arkadaşınız bekarsa, fazlasıyla şaşkın olabilir. Daha yakın zamana kadar tatillerinde ona eşlik eden, günün 24 saati arayabildiği, her ihtiyacı olduğunda koşup gelen kankasının artık yepyeni bir hayatı var. O hala geceden kalma sabahlar yaşıyor, oysa sizin sabahki bulantılarınızın sebebi artık çok farklı! Böyle anlatınca komik oluyor işte! Önemli olan anlatabilmeyi, paylaşabilmeyi sürdürmek. Eğer en yakın arkadaşınız sizden önce anne olduysa işler daha kolay. Emzirme, alışveriş adresleri, bebek bakımı konusuda tecrübelerini sizinle paylaşmak için sabırsızlanması çok normal.

KÜÇÜK İHTİMALLE:

Arkadaşınız bebek sahibi olmak istiyor ama engellerle karşılaşıyorsa, heyecanınızı ona anlatma konusunda bazı tedirginlikler ve çekingenlikler yaşayabilirsiniz. Bunun üstesinden gelmenin tek yolu ise doğal olmak, kendinizi kasmamak.

 hamile 

KAYINVALİDENİZ

BÜYÜK İHTİMALLE:

Anneanne olmak ve babaanne olmak benzer durumlar gibi görünse de değil. Eşinizin annesinin de bazı tedirginlikleri olabilir. İtiraf edin, kayananalar fena ama gelinler de hiç az değil! Oğlu için rekabet ettiği kadın, şimdi torununun da annesi olacak.

KÜÇÜK İHTİMALLE:

Verdiği öğütleri yanlış anlama potansiyelinizi azaltır, ördüğü patikleri en azından 1-2 kez giydirirseniz kaynayan kazana düşmeden, olay ciddi boyutlara varmadan, eşiniz arada boğulmadan gül gibi geçinip gidebilirsiniz!

ANNE KARNINDA BEBEK GELİŞİMİ

bebeğimle tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 29.02.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.