Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEĞİNİZİN GÜLÜŞÜNE DAHA DOĞMADAN TANIK OLUN

Bebeğinizin gülüşüne daha doğmadan tanık olun
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
10.08.2016 - 12:34 | Son Güncelleme:

Anne karnındaki bebeğinizin gülüşünü, somurtuşunu, uyuyuşunu tıpkı TV izler gibi izleyebiliyorsunuz. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burçak Erzik, bebek bekleyen çiftlere bu imkanı sağlayan 4 boyutlu ultrason hakkında bilgi verdi.

Tıbbi görüntüleme teknolojileri büyük bir hızla ilerliyor. HD Live Ultrason, anne karnındaki bebeğin görüntülenmesinde değişik ışıklandırma ve renklendirme teknikleri kullanıyor ve böylece gerçeğe en yakın görüntülerin elde edilmesine olanak sağlıyor. Bütün bu teknolojik imkânları kullanmanın en keyifli yanı anne adaylarına henüz bebekleri doğmadan gerçeğe en yakın görüntüyü sunuyor olunması.

ULTRASON TEKNOLOJİSİ SAYESİNDE…

Bebeğin gelişimini takip etmek adına her ay gidilen doktor kontrolleri, ultrason takipleri çok önemli. Ancak artık ultrason ebeveynler için sadece bebeklerinin gelişimini tıbben takip ettikleri an olmaktan çıktı. Henüz anne karnındaki bebekleriyle ilk kez tanıştıkları, sonraki doktor kontrollerinde de buluşmaya devam ettikleri anlar oldu. Üstelik ultrason teknolojisi o kadar gelişti ki artık bebeğinizi size yüksek çözünürlükle gerçeğine en yakın şekilde gösterir oldu.

4D ultrason

BEBEĞİN İLK MİMİKLERİ GÖZLENEBİLİYOR

HD 4 Boyutlu ultrason ile aylık rutin kontroller aileler için daha da eğlenceli olmaya başladı. Bebeğinin ilk mimiklerini gören anne ve babanın heyecanı, mutluluğu gebeliğin daha olumlu geçmesini sağlıyor. Öte yandan şahit olduğumuz ilginç anlar da yaşanmıyor değil. Bazen bebeklerin en keyifli anlarına denk geliyoruz şekilden şekle giren oluyor; düşünür gibi ellerini kafasına koyuyor ya da kaşlarını çatıyor.

ERKEN TANI VE TEDAVİDE ÖNEMLİ BİR ADIM

Yüksek çözünürlüklü 4 boyutlu ultrasonun, erken tanı ve tedavide de önemli bir adım olarak değerlendirilmesi gerekir. Üçüncü aydan itibaren cinsiyeti öğrenme ve renkli görüntülerini kayıt altına alma fırsatlarının yanı sıra, çok erken dönemde yarık damak, yarık dudak, eksik parmak, beyin ve omurilikten kaynaklanan rahatsızlıkların, kalp ve damar, böbrek, bağırsak ve karın duvarı anormalliklerinin erken tanısı koyabilmekteyiz.

4D ultrason

ANNEYE VE BEBEĞE ZARARI YOK

HD Live 4D ultrason 11 -13. haftalar ve 18 – 22. haftalarda ayrıntılı ultrasonu tamamlayıcı bir tetkik olarak yapılıyor. Ultrason yüksek frekanslı ses dalgaları olup bu tetkik ile yapılan görüntüleme bebeğe ya da anneye zarar vermiyor. Gebelikte birinci soru bebeğin sağlıklı olup olmadığı ikinci soru cinsiyeti, üçüncü soru bebeğin kime benzeyeceğidir. HD Live 4D ultrason ile bu üç soruya da cevap verilebilir.

4D ultrason ile elde edilen görüntüler üzerinden hasta ve hasta yakınları, bebeğin kime benzeyeceği konusunda fikir yürütüp benzetmeler yapıyor. Bunun için önemli olan tek şey bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısının miktarı. Bu sıvının görüntülemeye yeterli miktarda olması gerekiyor. Sıvının normalden az olması görüntülemenin kalitesinde düşmeye hatta görüntüleme yapılamamasına neden olur.

4D ultrason

BEBEĞİN KEYFİ DE ÖNEMLİ

İyi bir görüntüleme açısından amniyon sıvısı kadar bebeğin duruşu da önemli. Eğer bebek sırtını döndüyse uzunca bir süre dönmesini bekleyip hiçbir şey elde edemeyebilirsiniz. Yani kısaca bebeğin keyfini beklemek zorundasınız. Böyle bir durumda çok tercih etmesek de bebeği ödüllendirmek seçenek olabiliyor. Anneye yedirilen masum şekerli gıdalar bebeğin hareket etmesini sağlıyor. Yalnız hatırlatalım, bu ödülün işe yaramadığı durumlar da oluyor. Bebek uykudaysa ya da uyuyor gibi içine kapandıysa anneye ve babaya küçük elleri ve ayakları seyretmekten başka çare bırakmıyor.

ANNE KARNINDA BEBEK GELİŞİMİ

Yayın tarihi: 10.08.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.