Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAMİLELİKTE BILDIRCIN YUMURTASI

Hamilelikte Bıldırcın Yumurtası
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
14.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Hamilelik döneminizde ve bebeğinizin beslenmesinde bıldırcın yumurtası, en önemli protein kaynağıdır.

Hamilelik döneminizde ve bebeğinizin beslenmesinde bıldırcın yumurtasının en önemli faydası protein açısından zengin bir besin olmasıdır.

Son yılların gözde besin kaynaklarından biri olan bıldırcın yumurtası, anne adayları ve bebekleri için oldukça yarar sağlıyor. Özelikle hamilelik döneminizde iştahsızlık çekiyorsanız, besin öğesi gereksiniminizi karşılayabilmek için haftada iki kez tam pişmiş bıldırcın yumurtasını tüketebilirsiniz.

Bıldırcın yumurtası zengin protein kaynağı olmasının yanında demir, çinko ve b grubu vitaminler açısından da oldukça faydalıdır.

Aynı Anda Tavuk Yumurtası ve Bıldırcın Yumurtası Tüketmeyin!

Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise anne adayının, hem tavuk yumurtası hem de bıldırcın yumurtasını aynı anda tüketmemesi gerektiğidir. Hamile veya emziren annenin iştah problemi varsa, besin öğesi gereksinimini yeterli karşılayamıyorsa, gebelik veya emziklilik döneminde haftada ikiyi geçmemek şartıyla bıldırcın yumurtası tüketebilir.

Nasıl Tüketeceksiniz?

Bıldırcın yumurtasını pişirirken çok dikkatli olunmalıdır. Tavuk yumurtası 70 derece sıcaklıkta 5-10 dakika kaynatıldıktan sonra tam pişer. Fakat bıldırcın yumurtası çok daha küçüktür. Dolayısıyla kısa sürede haşlanır. Uzun süre pişirilmesi gerekmez.

Anneler ilk 6 ay boyunca bebeklerini anne sütü ile beslemeye gayret etmelidir. 6. aydan sonra bebek anne sütü alıyorsa devam edilmeli, anne sütü yanında ek besinlere başlanmalıdır.

Bebeğinizin sindirim sisteminin besinlerle yeni tanışacağını unutmayarak yeni deneyeceğiniz her besini azar azar bebeğimize vermelisiniz. Örneğin; 1/8 pişmiş yumurta sarısı ilk başlanacak ek besinler arasında bulunmaktadır. Yumurta beyazını ise bebeğinize 1 yaşından önce vermeyin. Bebekler yumurta beyazında bulunan proteine karşı duyarlı olabilir.

Son zamanlarda oldukça sık duyduğumuz bıldırcın yumurtası da bebeğinizin beslenmesinde yerini alabilir. Bıldırcın yumurtasının sarısını da yine azar azar olmak şartıyla bebeğinize verebilirsiniz. Bıldırcın yumurtası bebekler için besleyici özelliğe sahip olmasına karşın sağlıklı ağırlığa sahip gebeler ve emziren anneler için olmazsa olmaz değildir.

Eğer anne veya anne adayı düşük ağırlıklı ise veya ergenlik döneminde gebe kalmışsa destek gıda olarak haftada 1-2 kere bıldırcın yumurtası tüketilebilir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı
Gizem Keservuran

ANNE KARNINDA BEBEK GELİŞİMİ

Yayın tarihi: 14.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

mrb ben bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum sadece protein açısından yararlı olduğunu biliyordum neyse iyi hamileliğimde işime çok yarayacak bana

23.12.2011 19:15:49 betül oymak

bıldırcın yumurtasının bu kadar faydalı oldugunu bilmiyodum alıp yemeliyim

31.03.2011 16:47:21 leyla altun