Davet sofralarınızda çok ses getirecek bir tarifim var. Eğer künefe seviyorsanız bu peynirli helva da onu hiç aratmayacak. Peynir helvasının en önemli özelliği servisinin sıcak sıcak yapılmasıdır. Üzerine bol Antep fıstığı veya dondurma ile servis yapıldığı zaman bu lezzete karşı çıkacak bir kişi olabileceğini düşünemiyorum bile. Arzuya göre kalıp içinde şekillendirilerek, tabağa ters çevrilebilir soğuduktan sonra dilimlenerek de servis yapılabilir.. Ama bu tür servis de yine sıcak olmalıdır. Mikrodalga fırınınız varsa ısıtıp çok rahat sıcak servisini yapabilirsiniz. Afiyet olsun!peynirli irmik helvası

Malzemeler:

300 gr irmik
250 gr tereyağı
300 gr tuzsuz künefe peyniri
3 yemek kaşığı kabuksuz iç badem
1 çorba kaşığı limon rendesi
1000 ml.su
600 ml. toz şeker

Hazırlanışı:

Şeker ve su kaynatılır. Altı kapatılır.

peynir helvası

Peynirler küp küp kesilir, üzerine limon rendesi konur.

peynir helvası

Teflon tencereye ölçülü yağ konur, eritilir. Yağ kızınca kabuksuz bademlerle birlikte irmik de tencereye konur ve önce biraz harlı ateşte (2-3 dakika kadar) ama hemen altı kısılarak yavaş yavaş ve sürekli karıştırılarak kavrulur.

peynir helvası

 

   peynir helvası

İrmik ve bademlerin rengi pembeleşince sıcak bekleyen şerbeti sıçratmamaya dikkat ederek, karıştıra karıştıra tencereye ilave edilir.

peynir helvası

Hemen arkasından küp küp dilimlenmiş peynirler ve limon rendesi de ilave edilir ve yine kısık ateşte çevirerek peynirlerin erimesi sağlanır.

peynir helvası

Kapağı kapatılan helva tenceresi arada bir karıştırılarak helva 10 dakika daha pişirilir.

peynir helvası

Üzeri arzuya göre tarçın veya kızarmış bademle süslenir.