Yemek sonrası pasta yerine değişik bir tatlı yemek isteyenler bu tarife bayılacaklar. Daha önce bitter çikolatalısını yaptığım 'Chocolate Mousse' çikolata köpüğü bu kez de beyaz çikolata ile denedim. Hatta biraz daha da geliştirerek kalıbın çevresine savoyer bisküvi sıralayıp ilk katını bitter çikolatadan, ikinci katını da beyaz çikolatadan yapıp, kenarlarını portakal taneleri ile süsleyerek adeta pasta havasını yarattım. Biraz zahmetli ama çok çok muhteşem olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Aşağıdaki beyaz çikolata köpük tarifim 4 kişilik, arzuya göre malzeme çoğaltılabilir.

Beyaz çikolatalı köpük

Malzemeler

1 yemek kaşığı toz jelatin
4 yemek kaşığı çok sıcak su
3 adet iri yumurta
75 gr toz şeker
125 gr beyaz çikolata
1 yemek kaşığı rom/brandy
300 ml süt kreması
2-3 yemek kaşığı iç şamfıstık
çikolata rende
1 yemek kaşığı damla çikolata

Hazırlanışı: 

Küçük bir kap içinde jelatin ve sıcak su karıştırılır, arada bir karıştırarak pürüzsüz oluncaya kadar 2-3 dakika bekletilir. 5-10 dakika kadar soğuması için bekletilir.

Beyaz çikolatalı köpük

Ocağa içi sıcak su dolu bir tencere konur, tencerenin üzerine oturacak (içine değil) bir kaseye şeker ve yumurtanın sarıları konur, ve rengi beyazlaşıp, kıvamı koyulaşana kadar çırpılır.

Çikolata benmari usulü eritilir. Soğuyan jelatin yumurtalı karışıma katılır, karıştırılır. Sonra eritilmiş çikolata, şamfıstık ve rom/brandy de ilave edilerek homojen bir karışım elde edilinceye kadar karıştırılır. 10-15 dakika karışım sertleşene kadar beklenir.

Beyaz çikolatalı köpük

   Beyaz çikolatalı köpük    

    Beyaz çikolatalı köpük

Krema şekil alıncaya kadar çırpılır, ve beyaz çikolatalı karışıma eklenir. Yumurta beyazları şekil alıp kar gibi oluncaya kadar çırpılır. O da karışıma söndürmeden katılır.

Beyaz çikolatalı köpük

Beyaz çikolatalı köpük

Üzerine damla çikolata serpilebilir. İster tek tek kadehlere, ister sufle kabına dökülerek en az 2-4 saat buzdolabında bekletilir.

Beyaz çikolatalı köpük

              

Üzeri kakao tozu veya tıraşlanmış siyah çikolata ile süslenerek servisi yapılır.