Kurban Bayramı yaklaşırken sizlerle çok lezzetli bir çikolata tarifi paylaşmak istiyorum. Portakal aromalı ve pirinç patlaklı bu çikolatada bitter çikolatanın keskin tadı ile portakalın verdiği ferah aromanın uyumu var. Tadan herkesin çok beğendiği bu çikolata tarifini denemenizi öneririm. Üstelik hazırlaması da oldukça pratik. Kısa sürede hazırlayabileceğiniz bu çikolataları ister eve gelen misafirlerinize ikram edin, ister şık bir kutu ile bayram ziyaretinde sevdiklerinize götürün.spotresim
 

Malzemeler:

120 gr bitter çikolata
1 portakal kabuğu rendesi
Yarım çay bardağı kakaolu pirinç patlağı

Hazırlanışı:

Bitter çikolatayı benmari usulü eritin. Biraz ılıdıktan sonra içine portakal kabuğu rendesi ve pirinç patlağını ilave edip karıştırın.

 çikolatalı pririnç 

Sonra isterseniz çikolata kalıplarına dökün, isterseniz kaşık yardımıyla yağlı kağıt serilmiş bir zemin üzerine dağınık şekil verin.

çikolatalı pririnç

Çikolata yapımı ile ilgili püf noktaları:

  • Benmari usulü için bir kabın içerisine az miktarda su koyup üzerine daha geniş bir kabı oturtarak kullandığımız malzemenin suyun buharı ile erimesini sağlayın. Üstteki kap altta kaynayan su ile temas etmemeli, kesinlikle çikolatanın içine su kaçmamalı. Bu, çikolatayı eriterek yapacağınız her tarif için geçerli. Benmari yöntemi yanlış uygulandığında çikolatanız pütürlü kalır ve rengi açıklı koyulu olur. Çikolatada istenen parlak bir renk ve akışkan bir kıvamdır.
  • Bitter yerine sütlü çikolata da kullanabilirsiniz, ama mutlaka kaliteli bir çikolata kullanmaya özen gösterin ki çikolatanız hem görünüm hem de tat olarak iyi olsun.
  • Ben erimesi daha kolay olduğu için pul çikolata kullanmayı tercih ediyorum, kuvertür kullanacaksanız benmari yapmadan önce çikolatayı bıçakla küçük ve eşit parçalara ayırmakta fayda var.
  • Şekillendirme de çikolatayı çabuk soğutmaması için metal kaşık yerine plastik kaşık tercih ediyorum, iki kaşık kullanmak pratik oluyor.
  • İsterseniz içine fındık kırığı ya da istediğiniz kuruyemişlerden de ilave edebilirsiniz.
  • Çikolatanızı buzdolabında değil serin, güneş ışığı görmeyen bir ortamda saklayın.