Eylül-ekim ayları geldiğinde bizim evde hummalı, yorucu ama çok tatlı bir çalışma başlar. Aynen karıncanın kışa hazırlandığı gibi hazırlanırız biz de...  Hazırlıkların en başında ise domates sosu gelir. Kilo kilo alınan domates büyük bir sabırla bıkmadan rendelenir, kışa hazırlanır ki kışın tatlı tatlı, katkısız ve yaz mevsimindeki lezzetiyle yiyelim.

Yaptığınız yemeklerin tadına tat katıp, mutlulukla güzel bir kış geçirin diye tatlı mı tatlı bu lezzetli domates sosu tarifimi sizinle paylaşıyorum.

Şimdiden afiyet şeker olsun, sağlıkla ve mutlulukla güzel bir kış geçirmeniz dileğiyle...
domates sosu

Malzemeler:

5 kilo Çanakkale domatesi (erik domates)
1 çay bardağı zeytinyağı
1 yemek kaşığı tuz
1 baş iri diş sarımsak
4-5 adet orta boy kavanoz ve kapakları


Hazırlanışı:

domates sosu

Domateslerimizi yıkayıp irice rendeleyelim. Dilerseniz domateslerin kabuklarını soyup iri şekilde de doğrayabilirsiniz.
Ben domatesleri rondo’dan geçirmiyorum çünkü fazla sulandığı için kaynatma sırasında istediğim yoğunluğa ulaşamıyorum.

Geniş bir tencereye rendelenmiş domateslerinizi koyun. (Ben genelde litrelik düdüklü tencere kullanıyorum.) 20 kilo kadar olan domatesleri 5 kg'lık partiler halinde pişirin. Hem ölçüsünü bilmek hem de diğer malzemeleri bilinçli bir şekilde eklemek, daha kaliteli bir tat elde etmenizi sağlayacaktır.


domates sosu
 

Tencerenize domatesleri koyun üzerine 1 çay bardağı riviera zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı tuzu ilave edip ateşin altını yakalım. Önceden temizleyip yıkadığımız sarımsakları da dilerseniz bütün, dilerseniz iri dilimlenmiş olarak domateslere ekleyin. Bazı tariflerde sarımsak kullanılmıyor ama ben sosa güzel bir aroma verdiği için sarımsağı tercih ediyorum, ayrıca koruyucu gücünden de faydalandığımı belirtmeden geçmeyeyim.

Tenceredeki domatesler fokurdamaya başladığında altını kısıp ara ara karıştırın ve oldukça fazla çıkan suyun pişme esnasında çekilmesini sağlayın.

Not: Pişirme aşamasında domatesin suyu azalır ama tam olarak bitmez. Sosu kavanozlara doldurduktan sonra zamanla bekleme esnasında suyu azalacaktır.


domates sosu
  

Domateslerin istediğimiz kıvama ulaşması yaklaşık 1 saat sürebilir. Tencerenin altı açıkken, önceden temizleyip kurulanan kavanozlara sosunuzu sıcak sıcak doldurun.  Bu aşamada elinize dikkat edin ve mutlaka fırın eldiveni veya havlu gibi materyaller ile ellerinizi sıcaktan koruyun. Kavanozun kapak kapattığınız kısmını iyice temizleyip kapağını sıkıca kapatın. Mümkünse kavanoz kapaklarını sıkı kapatmak için kullanılan materyallerden faydalanabilir veya eşinizin güçlü bir şekilde kapağı kapatmasını rica edebilirsiniz. Kapağın sıkıca kapatılması, sosunuzun hava alarak bozulmasını önleyecektir.


domates sosu
  

Kapaklarını kapattığınız kavanozları temiz bir havlunun üzerine ters çevirerek yerleştirin ve bir gün boyunca bekletin. Gün sonunda kapaktan sos akıyor ise tekrar kaynatıp yeni bir kapak ile kapatıp ters çevirerek bekletin veya buzdolabına alıp kısa sürede tüketmeye çalışın.

Kıvamı tutan kavanozları güneş görmeyen serin bir yerde muhafaza etmeye özen gösterin. Böylelikle bütün bir kış boyunca kışlık domates soslarınızı saklayabilirsiniz.

Kış boyunca harika kokulu bu sosu makarna, çorba, menemen, kahvaltılık sos olarak dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Açtığınız andan itibaren buzdolabında saklayarak 2-3 gün içinde kullanmaya devam edebilirsiniz ama çok bekletmeden kısa sürede tüketmeye özen gösterin.


NOT: Sosumuzu yapmaya başlamadan önce kavanozları bulaşık makinesinde yıkayalım veya sıcak suda kaynatarak steril hale getirelim. Aynı şekilde kavanoz kapaklarını da bir tencereye koyup sıcak suda kaynatalım.