Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BÜYÜK KÜÇÜK DEMEDEN ASTIMDAN KORUNMA YOLLARI

 YAZARI TAKİP ET X
Yonca Tabak’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Mavi Çocuk Alerji İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr.
UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Dünya Sağlık Örgütü şu an için dünyada 330 milyon astım hastası olduğunu, 2025 yılında bu sayının 100 milyon artması beklendiğini, dünya genelinde çocukların yüzde 14’ünün astım olduğunu bildirmekte; ülkemizde ise yaklaşık her 5 çocuktan birinin alerjik, her 10 çocuktan birinin ise astım bronşit olduğu görülmektedir.

Ülkemizde bu dramatik tablo pek çok aile tarafından bilinmemektedir. Aileler çoğu zaman “Alerji büyüdükçe geçer” şeklindeki eksik bir bilgiye dayanarak, alerjik çocuklarının ergenlikte kendiliklerinden iyileşeceği umudu ile çocukluk çağındaki en verimli alerji tedavi çağını bekleyerek boşa harcamaktadır. Gerçekte ergenlikte geçiyor diye bilinen şey, akciğer gelişiminin tamamlanması ile azalan astım ataklarıdır. Astım geçmiş ya da azalmış gibi görünse de alerji çoğu zaman geçmez ve şekil değiştirerek kar topu gibi büyüyerek devam eder. 30-40 yaşlarında ise ergenlikte astımı geçmiş gibi görünen çocuklarda astım yeniden baş gösterir. İşte bu gidişatın sonucudur

Dünya genelinde 330 milyon astım hastası… Bu tabloyu değiştirmek çocukluk çağında başlamalıdır. Bir on yıl sonra 100 milyon daha fazla astım hastası olmasını istemiyorsak gerek alerjiye uygun yaşam şekillerini çocukken içselleştirmek gerekse alerji ve astıma uygun beslenmeyi hayatın bir parçası, bir alışkanlık haline getirmek adına çocukluklar küçükken bilinçlendirilmeli, aileler eğitilmelidir.

2014 yılında yazdığım ve bu yıl 2018 yılında tıptaki gelişmeler ışığında genişletilip güncellenen Çocuklar ve Alerji kitabı ailelere, çocuklarını ve gerekirse kendilerini, nasıl bazı radikal yaşam değişiklikleri ile kendi başlarına tedavi edebilecekleri öğreterek bu işlevi üstlenmiştir.

İşte kitapta söz edilen, çocuklar kadar erişkin astım-alerji hastaları için de yol gösterici olan bu beslenme ve yaşam değişikliklerinin bir özeti. Sağlıklı bir nesil için el birliği ile uygulayın, uygulatın, çocuklar bu kış hasta olmasın.

7’DEN 70’YE ASTIM’DAN KORUNMA YOLLARI

1- Çocuk beslenmesinden kafein içeren KAKAO, KAHVE, ÇİKOLATA VE ÇİKOLATALI gıdaları çıkartın, kendiniz de tüketmeyin! Kakaodaki kafein hiç yoktan reflü ve bunun yol açtığı astım sebebidir. Okullarda bunların dağıtılmasına engel olun.

2- Çocukları gece (ve gündüz) YATMADAN ÖNCEKİ 2-3 SAAT SÜT veya başka herhangi bir gıda ile beslemeyin, kendiniz de beslenmeyin. Astım ve reflü kardeş iki hastalıktır. Astım reflüyü, feflü astımı çağırır. Diğer bir deyişle astım hastasının midesi gevşektir. Yiyip yatma alışkanlığını bırakın.

3- Çocukları şifa niyetiyle BAL-SARIMSAK SOĞAN SUYU-BAHARAT KARIŞIMLARI ile beslemeyin, kendiniz de bağışıklığa iyi geliyor diye ilaç gibi tüketmeyin! Bu karışımlar alerji- astım-reflü üçgeninde midede asit salgısını uyararak, gevşek mideden yukarı kaçıp solunum sistemini yakar ve geçmeyen Ateş- öksürük- balgam-hırıltı ataklarına neden olabilir.

4- Çocuklara marketten alınmış hazır kraker-bisküvi-gofret-kek yedirmeyin! Bu hazır gıdaların içindeki KATI YAĞ VE KATKI MADDELERİ hem bağışıklığı hem de mideyi bozarak geçmeyen kış hastalıklarına, çocuk olsun erişkin olsun astım ataklarına neden olmaktadır.

5- Kafein deposu olan KAHVE, KOLALI İÇECEKLER VE ENERJİ İÇECEKLERİNİ çocuk-ergen beslenmesinden kesin uzak tutun, kendiniz de fazla tüketmeyin.

6- Çocukların yanında, evde herhangi bir odada veya kapalı balkonda, arabada SİGARA içmeyin. Sigara en baş alerji-astım tetikleyicidir. Kendiniz de sigarayı bırakmanın yollarını araştırın.

7- Evde KÜF, RUTUBET varsa, hangi odada olduğuna bakmaksızın kaynağını kurutun ve evi tamir ettirin! Küf, rutubet sigara kadar tehlikeli bir astım sebebidir. Okul ve iş yerlerinde rutubet varlığı açısından dikkatli olun.

8- Klima temizliğine özen gösterin. Klimalar gerek polen, gerekse küf sporları açısından üreme kaynağıdır. Klimalara düzenli bakım yaptırın.

9- Evde, okulda, iş yerinde parfüm, oda spreyi, çamaşır kokusu gibi kimyasal kokusuna engel olun. Kimyasallar akciğerlerde reaktif hava yolu yaratarak astıma davetiye çıkarır.

10- Çocuk ya da erişkin, sporu daha çok hayatınıza sokun. Özellikle koşulan ve bol nefes almayı sağlayan sporlar akciğer kapasitesinin artırılmasına yardımcı olup, en mükemmel astım önleyicidir.

Uygulayın, uygulatın, astım evinizden uzak dursun.
 

Yayın tarihi: 04.09.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.