Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YENİ YILI “AN”DA YAŞAYALIM

 YAZARI TAKİP ET X
Yıldız Dilek Ertürk’ün YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Saatler saatleri, günler günleri kovalar. Haftalar, aylar, yıllar biter, geçer gider, yenileri gelir. Zamanı harcar, zaman içinde koşturur, zamana yetişmeye çalışırız. Bugün yeni yılın son günü, yarın yeni yılın ilk günü… İşte bunlar ölçülebilir zamanımız. Peki, bir yılı zamanında yaşayıp bitirdiniz mi? Birikimleriniz kaldı mı? Iskaladınız mı yoksa zamanı Can Yücel’in de dediği gibi. Şimdi yeni yıla başlarken şöyle bir silkinme zamanı…

            Haydi, şimdi kalk bakalım
            Silkin şöyle bir
            At üzerinden hayatın yorgunluğunu,
            Vakit zannettiğinden daha az
            Haydi, kalk bakalım,
            Şimdi YAŞAMAK ZAMANI...

Geçen yıl ne yaptığınız şimdi yok. Bugün 2013 var.

Geçmişimiz bugünü inşa etti, geleceğimizi planladık, peki bugünü neden geçiştiriyoruz?

2013’te bugün var. Yeni yılın ilk günü, bugün veya 366. gün. Kısaca yeni bir gün.

Geçmiş ve gelecek bir ilizyon aslında, ama bugünün gerçek. Gerçek olan yaşadıklarımıza verdiğimiz anlamlar. Zaman içinde ki “an”lar.

Bugüne sahipsek ne güzel. İnsancıl bakış açısı der ki “Yaşamlarınızı olduğu gibi kabul etmeyi öğrenmedikçe, asla potansiyelimizi tam olarak kullanamayız. Hayatı dolu dolu yaşamanın tek yolu ŞİMDİ VE BURADAdır.”

Kendimizi yaşamak için geçen yılla vedalaşıp, yeni yılı karşılamalı, yaşamı şimdi de var kılmalıyız. Geçtiğimiz yılki hatalarımızdan dersler çıkarmak, kayıplarla vedalaşmak, başarıların parlaklığını bu yıla da taşımak, ilerlemek ve gelişebilmek için geçmişle barışmak, geleceğe ümitle bakmak, yaşamak gerek bugünü… 2013’ün ilk günlerini, anı duyumsayarak, yeni güzel anılar biriktirerek yaşamak.

Bugün sadece yarına ulaşabileceğimiz ‘hele bir gelsin’ diye beklediğimiz bir gün değil.

Eski anılara takılıp pişmanlıklarla kavrulacağımız ‘keşke’lere takılacağımız kadar da uzun değil.

Bugün yeni ve güzel yaşanmışlıklar oluşturup, ‘keşkesiz’ bir geçmişin, ‘hele bir gelsin’ diye beklediğimiz yarının inşası.

Yeni yıldan mutluluk bekliyorum, başarı bekliyorum, sağlık ve huzur bekliyorum, evet bunlar güzel dilekler.

Gelin bunları bugünle birleştirelim ve şimdiyi hissederek, geçmişten öğrenerek geleceği hazırlayarak; “mutluyum, sağlıklıyım, huzurluyum başarılıyım…” diyelim.

“An”da duralım. Bugün mutluluğu hissedelim ki, geçmişe mutlu anılar, gelecekten de bugünümüz gibi mutlu anlar bekleyelim.
İnek gibi kaygısız mı yaşalım?

Nietzche, bir inek ile insan arasındaki en büyük farkın, ‘ineğin geleceğin korkularını ve geçmişin yükünü taşımadan, içinde bulunduğu mutlu anda herhangi bir kaygı duymaksızın nasıl yaşayacağını bilmesi’ olduğunu yazmıştır. Şimdi diyeceksiniz ki biz ‘inek’ gibi mi yaşayalım?

Tabiî ki hayır ama geçmişin çözülememiş ağır yükleri, geleceğin kaygıları bugünü bir inek kadar bile mutlu yaşamamızın önündeki engel.

Bugünümüzü, öncemizin ve sonramızın ele geçirmesine o kadar izin verdik ki, başka nasıl hissedilir bilemiyoruz. Kendimiz için şimdiye vakit ayırmalıyız. Mutlu olmak için illa yeni yılın ilk gününden medet ummamıza da gerek yok.

Bugün dün gibi bir gün işte. Kaybettiğimiz geride kalan onca güne inat.

Yaşamalı bugünü; mutlu, huzurlu, sağlıklı ve verimli bir şekilde…

Dolu dolu, doyasıya bir yıl yaşayıp bırakalım gerimizde…

Yeni yılda affedelim geçmişimizi… Bizi kırıp iz bırakanları serbest bırakalım… Takdir edelim, kendimizi ve sevdiklerimizi… İlgi ve sevgi verelim çevremize… Fark edelim algılarımızın ötesini, dünyanın sessiz göstergelerini…Duyalım sözlerin ardındaki anlamları…Yitirmeyelim bugünümüzü…Geçmişin ve geleceğin kaygısı bugünümüzü kaybettirmesin.

Kendi gerçeğimizi doğru tanımlayarak, acıyı da mutluluğu da hissederek yaşayalım.

İyi ki yaşıyorum diyelim bu yıl.

İyi ki varım…

Mutluluğu hissedebileceğimiz bir yıl dileğiyle…

ŞİMDİ YAŞAMAK ZAMANI…

Yayın tarihi: 31.12.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

Bugünü yaşamak, hayatta olduğumuzun,sevdiklerimizle geçireceğimiz zamanın tadına varmanın bilinciyle her anımızı dolu dolu yaşamak, insan olmanın farklılığıdır.Geçmişe takılmayalım, pişmanlıklarımızı düşünerek hem kendimizi hem de yakın çevremizi üzmeyelim. Yeni yılın Size ve sevdiklerinize güzellikler,mutluluk ve başarı getirmesini dilerim.en içten sevgilerimle...

03.01.2013 10:20:29 güven büyükbaykal

Hatalarımızı aynı hataları tekrar etmemk için aklımızın bir köşesinde bir öğretmen gibi tutmalıyız. Yazdığınız gibi zaman dakikalarla, saatlerle, aylar ve günlerle bir ordu gibi, hayata karşı gardımızı almak için bize acele et ama kendini bozguna uğratma dercesine akıyor. Bol keseden atmaktansa bol keseden güzellikleri paylaştığımız seneler diliyorum herkese. Yeni yılınız kutlu olsun. AUZF Halkla İlişkiler ve Tan. öğrencileriniz sizi seviyor.

31.12.2012 16:31:33 sevim gülek
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER