Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YENİ TOMURCUKLAR AÇILSIN

 YAZARI TAKİP ET X
Yıldız Dilek Ertürk’ün YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Her şeyi doğal haliyle sevmek en güzeliymiş.

Bu yüzden o günden sonra orman perisi, doğadaki her şeyi olduğu gibi kabul etmeye karar vermiş.

Her şeyi olduğu gibi kabul etmek ne kadar zor değil mi?

Değiştirmek istediğimiz şeyleri olduğu gibi sevmeyi öğrenmek…

Değişen güzellikleri kalıcı kılmaya çalışmak bile, doğaya bir başkaldırış aslında…

***
Orman Perisinin Gülleri…


Yemyeşil ağaçlarla kaplı ormanın birinde genç bir peri yaşarmış. Bu peri çiçeklerden en çok gülleri severmiş. Evinin bahçesinde renk renk güller yetiştirirmiş. Bu güller o kadar taze ve güzellermiş ki gören herkes perinin güllerine hayran kalırmış.

Peri de güllerini çok sever, her sabah onları hem sular hem de onlarla konuşurmuş. Genç peri gülleriyle çok mutluymuş ama onu üzen bir durum varmış. Peri güllerini çok sevdiği için onların solmalarına dayanamazmış. Güllerin bir süre sonra solması çok doğalmış, fakat genç peri güllerinin solmasına çok üzülüyor, güllerinin hep ilk günkü gibi taze ve diri kalmalarını istiyormuş. Kendi kendine “güllerim hep böyle güzel kalsa! O zaman hiç mutsuz olmam” diyormuş.

Bir sabah çiçeklerini yine sularken perinin dikkatini sarı renkte bir gül tomurcuğu çekmiş. Bu tomurcuk da diğer gül tomurcukları gibi pek güzelmiş. Fakat rengi diğerlerinden apayrıymış. Çok daha güzel ve değişik bir tondaymış tomurcuğun rengi. Bu yüzden, genç peri sarı tomurcuğa daha özenli bakmaya başlamış.

    

Her sabah ona “Küçük sarı tomurcuk büyüyecek, kocaman güzel bir gül olacak” diye güzel sözler söylüyormuş. Tomurcuk da bunu anlıyormuş gibi günden güne daha da güzelleşerek büyümüş. Kocaman bir gül olduğunda ise bahçedeki diğer güllerin arasında tıpkı gökyüzündeki güneş gibi ışıldıyormuş. O kadar güzelmiş ki onu görenler sarı güle bakmaya doyamıyorlarmış. Peri de bunun farkındaymış ve çok mutluymuş. Fakat sarı gülün de bir gün solacağını bildiği için, içten içe bir üzüntü duyuyormuş. Aradan bir gün geçmiş, bir hafta geçmiş, bir ay geçmiş. Bu süre içinde bahçedeki bütün güller solmuş, yerlerini yeni tomurcuklara bırakmışlar. Güzel, sarı gül dışında! Bir ay geçmesine rağmen sarı gül solmamış, benzersiz güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemiş. Peri ilk başta bu işe çok şaşırmış fakat yine de sevinçliymiş. Çünkü güllerinin en güzeli solmamış.

İyi yürekli peri, her gün onu evinin penceresinden seyrediyor, onu özenle suluyor, ona güzel sözler söylüyormuş. Gel zaman git zaman peri, bu işten sıkılmaya başlamış. Sarı gül hiç solmuyormuş, fakat bu periye artık mutluluk vermemeye başlamış. Çünkü peri sarı güle dair hiçbir umut taşımıyormuş içinde. Önceden gülleri solduğu vakit, yeni tomurcukların ne zaman çıkacağını merak ederek onlarla sabırla ilgilenir, umutla güllerinin açılacağı zamanı beklermiş. Fakat şimdi sarı gül hiç solmadığı için böyle düşünceleri kalmamış. Bu da periyi bir zaman sonra mutsuz etmiş. Yetiştirdiği güllerinin solmamasını isteyerek ne kadar yanlış düşündüğünü anlamış. Her şeyi doğal haliyle sevmek en güzeliymiş. Bu yüzden o günden sonra orman perisi, doğadaki her şeyi olduğu gibi kabul etmeye karar vermiş. Orman perisi uzun yıllar, bahçesinde yetiştirdiği güllerle beraber evinde mutlu bir hayat sürmüş.

***

Güller solmasın, güneş batmasın, her şey olduğu gibi kalsın.

Olur mu?

Güllerin solması, yeni tomurcukların açılması, değişimin ve yaşamın vazgeçilmez bir devinimi.

Olduğu gibi kabul etmek gerçeği, yaşamı daha kabullenir kılmakta. Başımıza geleni kabullenmek yapmış olduğumuz seçimlerin sonuçları ile bağlantılı. Seçimlerimizin olumlu ve olumsuz yönleri bulunmakta. İyi niyetle istediklerimizin sonuçları da bazen kabul edilemez gerçekler çıkarabilir karşımıza.

Doğaya karşı çıkmak değil kendi gerçekliğimizi inşa etmek. Doğayla birlikte, nehir yatağında akabilmek ve seçimlerin sonuçlarını kabul etmek.

Her seçimin sonucu, yeni seçimlerin başlangıcı…

Güller solacak ki, yeni güller tomurcuklanabilsin…

Baharı müjdecisi bu günle birlikte, masalımızdan da gökten güller yağsın üzerinize, taze tomurcuklarıyla…

Yayın tarihi: 21.03.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (7)

Yaşamın en güzel yanı yaşadığımız her şeyin bize sağladığı katkı ile bağlantılı aslında. Kabullenmek, ister olumlu ister olumsuz olsun hayatımızda renk katıyor. Karşı çıkmak istesek de aslında su akıyor yolunu buluyor.Başlanan nokta ile gelinen nokta arasında fark olsa da yeni bir başlangıç olabiliyor haytımızda. Sımsıcak bir yazı. Emeğinize sağlık.

03.04.2012 04:07:58 Aynur Güven

kalbe dokunan sözler tasa etmiş peri ve unuttuğu birşey var şunu da iyi bilmesi gerekirdi penceresinde ki gülüde olduğu gibi kabul edememesibuda onun farklılığı sonuçta hep aynı kalıyorsa hep aynı güzelliği üzerinde barındırıyorsa bunuda bir cennet kabul etmesi gerekirdi...peri sarı gülümüzü plastik gül diye kabul etmiş bu yanlışı birileri anlatsın periye güzel bir yazı düşündürücü... tebrik ediyorum selam olsun öğretmenim....

27.03.2012 00:49:48 Karanlıktan Işığa Blaow Harcos
7 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER