Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YÜKSELEN TREND: İPEK KİRPİK UYGULAMASI

 YAZARI TAKİP ET X
Yasemin Fatih Amato’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Yükselen trend ‘’ipek kirpik’’ uygulaması göz kapaklarının kenarlarında, genellikle tek sıra üzerine dizilmiş olarak bulunan küçük kıllara denir. Gözün üst kapağında 150-200, alt kapağındaysa 70-100 adet civarı bulunurlar. Kirpiklerimizin ortalama ömrü
6-7 aydır. Estetik görünümün bir parçası olduğu için, kadınlar tarafından sıkça uygulama yaptırılan bir yerdir.

Özellikle uzun ve dolgun kirpikler gözlerimizi son derece alımlı ve çarpıcı gösterir. İri göz yüzyıllardan beri güzelliğin simgesi olmakla beraber, kişiye son derecece de estetik bir görünüş katar. İşte bu çarpıcı bakışlara ve alımlı gözlere sahip olmanın bir yolu da ‘’ipek kirpik’’uygulamasıdır.

İPEK KİRPİK UYGULAMASI NEDİR?

İpek kirpik uygulaması, kirpiklerin uzunluğunu ve kalınlığını arttıran yöntemin adıdır. Tek tek kirpik bazında uygulanarak, ipekten hazırlanan tüyler, üst göz kapağının doğal kirpiklerine yapıştırılır. 8 - 15 milimetre arasında uzunluğa sahip olan bu sentetik kirpikler, uygunluk göstermeleri için eşitli kalınlıkta, şekil ve doğru renklerde uygulanır.

Kirpik uzunlukları kişinin isteğinin yanı sıra aynı zamanda estetik görünüşe göre ayarlanır. İpek kirpik uygulaması kesinlikle uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi halde gözde ve kirpiklerde zarara yol açabilir. Doğru ve dikkatli bir uygulama yaklaşık olarak bir buçuk saate kadar sürebilir. İşlem öncesi, kişinin göz yapısına göre kirpiklerin uzunluğu ve kalınlığı belirlenir. Daha sonra da ipek kirpikler kişinin kendi kirpiklerinin diplerine özel medikal yapıştırıcısı ile yapıştırılır.

İŞLEM SIRASINDA ACI DUYULUR MU?

Sentetik kirpiklerin tek tek, özel yapıştırıcı ile uygulandığını göz önüne aldığımızda büyük bir acı duymanız beklenilmez. Uzun süren işlemlerde göz hassasiyetinizin artması normaldir. Bu hassasiyet nedeniyle, gözün sulanması, kızarıklık ve batma geçici olarak görülebilir. Aynı zamanda göz kenarlarına doğru yapıştırıcının verdiği hafif bir yanma da olabilir.

GÖZLERDE NE KADAR SÜRE KALIR VE KİRPİKLERİNİZ ZARAR GÖRÜR MÜ?

İpek kirpik uygulamasında yeni yapıştırılan kirpikler, kendi kirpiklerinizin yanına yani aralarına yerleştirilmektedir. O yüzden doğru ellerde yapılan uygulama zarar vermez. 20 günde bir yapılacak bakım ve kontrollerle 6 ay kadar gözlerinizde kalabilirler. Özellikle kirpikler büyüme halinde olduğundan dolayı dökülen yapay kirpiklerin yerinin doldurulması gerekir.

UYGULAMAYI YAPTIRDIKTAN SONRA RAHATSIZ OLUNUR MU? KULLANIMI KOLAY MIDIR?

Kalıcı eyeliner uygulaması ile birlikte yapıldığı takdirde; ruj ve göz altı kapatıcısıyla günlük makyajınızı tamamlama kolaylığı sağlar. Eğer normal bir eyeliner ya da göz kalemi kullanmayı düşünüyorsanız burada en az iki defa düşünmeniz gerekmektedir. Çünkü içerisinde yağ olan hiçbir temizleyici kullanmamanız gerekmektedir. Kullanmak zorunda kalırsanız ipek kirpikler zarar görür, uygulamanın yapıştırıcısı azalır.

SABAH KALKARKEN, AKŞAM YATARKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Sabahları yüzünüzü yıkarken çok dikkatli olmak zorundasınız. Çünkü kirpiklere sabun, jel ya da başka bir malzeme doğrudan temas etmemelidir. 

 

Akşamları özellikle yüz üstü yatmayı seven kişiler çok zorlanacak, kirpikler doğrudan yastığa değmemelidir. Eğer yastığa sürekli sürtünürse yapay kirpikler kopacak veya kırılacaktır. İpek kirpik uygulaması sonrası, en uygun uyku şekli sırt üstü olacaktır.

KİRPİKLERİN GÜNLÜK BAKIMI NASIL YAPILACAK?

Günlük bakımınızı şeffaf rimel sayesinde rahatlıkla yapabilirsiniz. Çünkü kirpiklerin birbirine girip, karışıp, yapışmaması için mutlaka özel tarakla taranması gerekmektedir.

UYGULAMADAN VAZGEÇME ŞANSI VAR MI, NE YAPILMALIDIR?

Sentetik kirpiklerin çıkarılma işlemi, yapılma işlemi ile aynı süreyi kapsar. Bu işlem sırasında gözde yanma, batma ve sulanma olabilir.
Sorunlar işlem boyunca sürer ve geçicidir. 1-2 hafta kirpiklere hiçbir şey yapmamanız tavsiye edilir. Bitkisel bakım kür ve yağları ile doğal kirpiklerinize bakım yapabilirsiniz.

Yayın tarihi: 18.07.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.