Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

UÇUK VE SİĞİLLERİNİZLE NASIL BAŞA ÇIKACAKSINIZ?

 YAZARI TAKİP ET X
Yasemin Fatih Amato’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

HERPES SİMPLEKS VİRÜSÜ

HERPES SİMPLEKS VİRÜSÜnün (HPV) en yaygın türü genellikle dudakta uçuk çıkmasına neden olur. Nadiren yüzde veya diğer bölgelerde de oluşabilir. Virüsün ikinci bir türü de genital organlara yerleşir ve oldukça sıkıntılı uçuklara neden olur. Genital organda uçuğa sebep olan virüs tipi, rahim ağzı kanseri riskini artırır. Rahim ağzı kanserinden, genital siğillerden ve HPV’nin yol açtığı diğer hastalıklardan aşı yaptırarak korunabilmeniz mümkündür.

UÇUKLAR BULAŞICI MIDIR VE NERELERDE ÇIKARLAR?

HERPES SİMPLEKS VİRÜSÜ bulaşıcıdır. Dudağınızda uçuk olduğu zaman hiç kimseyi öpmeyin. Özellikle bebeklerin güzel yüzünü… Genital organlardaki herpes simpleks ise oldukça ciddi bir hastalık sayılır ve cinsel ilişkiyle bulaşır. Uçuk sık sık tekrar ediyorsa, vücut direncinin düşmüş olduğu anlaşılır. Doktorlar bu durumda vitamin takviyesi önerebilir. Tedavi için hem ağızdan alınan hem de haricen sürülen ilaçlar kullanılabilir. Uçuklar güneşe maruz kalındığında çıkıyorsa, güneşten koruyucu rujlar sürülerek önlem alınabilir. Herpes simpleks virüsünün, yani uçuk sorununun, henüz kesin bir tedavisi bulunamamıştır. Araştırmalar yapılmakta, lazer ve ozon terapileri denenmektedir.

SİĞİL NEDİR VE NEDEN OLUŞUR?

Halk içinde siğilin tıbbi tedavisi olmadığı yönünde bir inanç vardır. Oysa siğilleri yok etmek için gayet etkili, modern yöntemler uygulanmaktadır. Siğil, virüsle bulaşan bir cilt enfeksiyonudur ve özellikle çocuklarda çok sık görülür. Daha az da olsa, yetişkinlerin de başına gelir. Siğillerin çeşitli tipleri bulunur. Genel olarak cilt renginde ve katı dokuludurlar. Ancak bazıları koyu renklidir veya kimisinin yüzeyi düzdür. Siğiller cildin çok değişik bölgelerinde oluşabilir. Ellerde, ayaklarda, genital organlarda, yüzde sıkça görülürler.

 • Ellerdeki siğiller, genellikle tırnak kenarlarında ve ellerin üst bölgesinde oluşur.
 • Ayaklardaki siğiller, topuk bölgesinde olur. Yürüme nedeniyle, sürekli basınç altında olduklarından, bu siğiller düzleşirler. Siğiller pek ağrılı olmaz ama bazen yürüme basıncının yol açtığı sıkıntılar yaşanabilir. Bu siğiller ayak tabanındaki nasırlarla karıştırılır. Ancak siğilin üstü girintili çıkıntılıdır ve ortasında siyah noktalar bulunur. Görüntüsü sanki denizkestanesi batmış gibidir. Bu siyah noktalar, siğili besleyen kan damarlarının görüntüsüdür. Siğiller ise ayağın herhangi bir yerinde olabilir ve bir kere başladıktan sonra sayısı giderek artar.
 • Genital siğillere “kondilom” denir. Bunlar cinsel organlarda oluşan yumuşak dokulardır. Anüs kenarında veya vajina içinde meydana gelebilirler. Genelde et benlerine benzerler. Ağrı vermezler ama giderek çoğalırlar. Bu tür siğiller görüldüğünde, zaman kaybetmeden doktora gidilmesi gerekir.
 • Yüzde oluşan siğiller, deriden biraz daha kabarık lekeler gibi görünür. Hasta, “Yüzümde lekeler oluştu” diyerek doktora gider. Doktor bunların leke değil de siğil olduğunu teşhis ettiğinde, hasta inanmakta zorlanır.

SİĞİL TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Ülkemizde çok yanlış olan siğil tedavisi için muskalara, sülüklere (kan emen kurtçuklar) başvurulur. Bazı yörelerde siğili iyileştirmek için üzerine incir sütü bile sürülür. İncir sütü cildi yakar ve ciddi sıkıntılar yaratır. Bu nedenle doktora koşan hastaların sayısı oldukça fazladır. Oysa siğilleri yok etmek için farklı, modern tedavi metotları vardır. Lokal olarak uygulanan lazer, koter ve buz tedavileri son derece etkilidir. Örneğin, led terapisi günümüzde hepsinden daha iyi sonuçlar vermeye başladı.

Yayın tarihi: 03.04.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.