Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SAĞLIKLI VE UZUN YAŞAMIN SIRRI BU YAZIDA SAKLI!

 YAZARI TAKİP ET X
Yasemin Fatih Amato’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Genç ve güzel olmanın, yıllara meydan okumanın esasında gayet sade birkaç kilit noktası var. Tümü de sadece, sağlığınızı yaşamınızın merkezine koyan, bir düzen kurmanızı gerektiriyor. Hayata bir kere böyle bakmaya başlarsanız, gerisi gerçekten basit.

ANTİ AGİNG’İN BELKİ DE EN TEMEL ÖNERİSİ SPOR VE HAREKETTİR.

Spor ve hareket

İnsan doğası bir koltukta oturup televizyon seyrederek veya bilgisayar başında yaşamını geçirmeye müsait değildir. Hareketsizlik vücudumuzda ve duygularımızda büyük bir çöküşe yol açar. Düzenli spor ve hareket ise tüm yaşamsal sistemlerimizi canlandırır.

UYKUNUZA DEĞER VERİN

Uykunuza değer verin

Elden geldiğince aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkarak, vücut saatinizi doğanın saatine ayarlayın ve uyumlu hale getirin.

ÖĞÜN DÜZENİNE DİKKAT EDİN

Öğün düzeni

Doğanın bize bol bol sunduğu sebzeler, meyveler, otlar, tahıllar, yapraklar, yağlar, balıklar, hayvansal proteinlerden akıllıca yararlanın. Doğal yaşamın içinde pastalar, kremalar, soslar, yağlı çerezler, rafine gıdalar ne gezer?

VE TABİİ STRES!

Stresli olmak

Zamanla yarış, hırslar, kişilik ve aile sorunları bizi mahveder. İlk üç önerimi dikkate alırsanız, strese karşı direncinizi arttırabilirsiniz.

DUYGUSAL İHTİYAÇLAR

Duygusal ihtiyaçlar

Her yaşta sevmek, sevilmek, dokunmak, cinsel hayatı sürdürmek ve tadını çıkarmak, yaşam pınarları içinde en bereketli olanıdır. Bunları kendinizden esirgemeyin.

OKUYUN, ARAŞTIRIN, ÖĞRENİN

dans etmek

Sinemaya gidin, gezin, yorulacak kadar çok gezin, yeni yerler görün, eğlenin, dans edin ve her fırsatta oyun oynayın! Bunları yapın ki beyniniz ve ruhunuz daima canlı kalsın.

FIRSATLARI KAÇIRMAYIN

 Gülmek 

Gülmek, sevmek, öğrenmek ve hareket etmek için hiçbir fırsatı kaçırmayın!

BOL SU İÇİN

Su içmek

Daima bol bol su için. Vücudunuzdaki su oranı ne kadar yüksekse, o kadar genç sayılırsınız. Bu konuda size çok yazdım.

KİLONUZA DİKKAT EDİN

Kiloya dikkat etmek

Kilo kontrolü bizi sayısız sorundan korur ya da kurtarır. Bunun sırrı da dengeli bir ruh durumundan, spora bağlanmaktan ve doğal beslenmekten geçer.

ALKOL VE SİGARADAN UZAK DURUN

Alkol ve sigara

Alkol ve sigara sizi tek kelime ile mahveder! Bunu biliyorsunuz. Kahvenin fazlası da vücudunuzdaki hormon üretimini bozar. Yukarıdaki önerilerim sizin bağımlılık yaratan bu maddelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

DÜZENLİ SAĞLIK KONTROLÜ

Sağlık kontrolü

Her yıl check-up yaptırın ve ihtiyacınız varsa, hormon tedavilerinden korkmayın. Sayısız ilacın yan etkileriyle uğraşmaktansa, bazen küçük dozlarda bir-iki temel hormon takviyesi tüm sorunlarınızı çözebilir.

Hepsi bu kadar işte! Milyonlarca doktor, yüzlerce kongre, milyarlarca sayfa yazı, yayın, özetle bunları tavsiye ediyor. Basit ama kolay değil…

Bütün bunları sizin adınıza yapabilecek başka hiç kimse yoktur. Ya hep, ya hiç demeyin, bir yerden başlayın.

Siz yaşam kalitenizi geliştirin, eğer hala ihtiyacınız olursa, kozmetik konularda biz size yardımcı oluruz.
 

Yayın tarihi: 17.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.