Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SAÇ SPREY, JÖLE VE KÖPÜKLERİ HAKKINDA NELER BİLİYORSUNUZ?

 YAZARI TAKİP ET X
Yasemin Fatih Amato’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

SAÇ SPREYLERİ

saç spreyi

SAÇ SPREYLERİnin içindeki ana madde, (polivinilpirolidon) PVP’dir. PVP suda kolayca çözülen bir madde olduğu için saç yıkanınca hemen çıkar. Saç yağmurla, nemle veya terle ıslandığında bu madde yapışkan bir hal alır. PVP ıslanınca saçın üzerinde tutunamaz. PVP’ye vinil asetat (VA) eklendiğinde, ürünün hidroskobik gücünü azaltır. Yani, spreyin suya karşı dayanıklılığını artırır. Ama bu kalıcılık kendisini yıkama sırasında da gösterir ve spreyin şampuanla bile temizlenmesi zor olur.

Bazı saç spreylerinde panthenol ve kuaternium-19 bulunur. Bunlar hidrolize hayvan proteinleridir. Bu tip spreylerin fiyatını hak etmesi için bileşimlerine daha kaliteli parfümler ve katkı maddeleri eklenir.

SAÇ JÖLELERİ

saç jölesi

SAÇ JÖLELERİ tıpkı spreyler gibi, PVP kopolimerlerle yapılır. Jöle yapımı için bu maddeler jel kıvamında işlenir. Bu ürünler kavanozlar veya sıkılabilir tüpler içinde satışa sunulurlar. Saç jölelerinin kimisi alkollü, bazıları da alkolsüz olabilir. Alkollü olanlar hızla buharlaşıp kururken, saçın doğal yağını da kurutabilirler. Bu açıdan tercih edilmezler.

Jöleler, saçlar havluyla kurulandıktan sonra nemli saça uygulanır. Saç tellerini dibinden ucuna kadar ince bir tabaka halinde sararlar. Az miktarda kullanılınca saçın doğallığı bozulmaz. Çok sürülürlerse, saç ıslak, dik ve sert görünür. Bu ürünler saçları adamakıllı tutar ve neredeyse bir kalıp gibi sertleştirir.

Jöleyle çok değişik saç modelleri yapılabilir. Ayrıca saça hafifçe renk veren jöleler de bulunur. Değişikliği seven insanlar için jöle elverişli bir malzemedir. Şeffaf jöle tabakası kokusuz ve esnektir. Saç taranıp fırçalanınca kolayca çıkar. Ancak seboreik dermatite benzeyen, beyaz, kepeğimsi tortular bırakır. Saçlara fazla miktarda jöle sürülürse, suyla temas ettiğinde yapışkan bir hal alır. Bu nedenle çok terleyen insanların ve sporcuların jöleye karşı dikkatli olmaları gerekir. Jöle terle birleşince saçlar yapışkan ve bakımsız görünür.

SAÇ JÖLELERİ mat ve ince telli saçlara şekil verirken çok işe yarar. Saç tellerini birbirinden ayırır ve bir göz yanılsaması sonucunda, zayıf saçları dolgun gösterir. Sık dalgalı ve kıvırcık saçlardaysa bukleleri belirginleştirir veya sürülüşüne göre saçın kabarmasını önler, içinde parlaklık veren ajanlar olduğu için saça bir ışıltı da verir.

Piyasada sprey formunda satılan saç jöleleri de bulunur. İçindeki maddeler aynıdır. Bunlar da nemli saçlara püskürtülerek kullanılır. Kuru saça uygulanırsa, saçlar diken gibi görünür. Kimi gençler de saçları dimdik ve sıradışı dursun diye jöle kullanır!

SAÇ KÖPÜKLERİ

saç köpüğü

SAÇ KÖPÜKLERİnin bileşiminde de spreyler ve jöleler gibi kopolimerler bulunur ancak oranı jölelere göre daha düşüktür. Bu nedenle köpüklerin tutuculuk özelliği nispeten hafiftir.

Köpükler nemli ortamlarda daha kullanışlıdır. Saç ıslanınca jöleli hali kadar yapışkan olmaz. Ayrıca tarandığı zaman da belirgin kepeğimsi kalıntılar oluşmaz.

SAÇ KÖPÜKLERİnde nem oranı düşük olduğu için saçları jölelerden daha dolgun gösterirler. Ayrıca saça parlaklık ve yumuşaklık da kazandırırlar. Bu ürünler tek şampuanlamayla saçtan akıp giderler.

SAÇ KÖPÜKLERİnin kırmızı, mor, sarı gibi renkleri de bulunur. Renkli köpüklerle, saçta son derece doğal görünen gölgeler yapılabilir. Bunlar hafifçe beyazlaşan saçlarda (yüzde 15’ten daha az) röfleye benzeyen, çok hoş bir renk karışımı yaratırlar.

SAÇ KÖPÜKLERİnin kullanımı son derece kolaydır. Yumurta büyüklüğünde bir miktar saç kopuğunu avuç içinize sıkın ve saç derinize masaj yaparak sürün. Ardından saçınıza istediğiniz şekli verin.
 

Yayın tarihi: 30.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.