Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SAÇ DÖKÜLMESİNDE MEVSİMLER NE KADAR ETKİLİDİR?

 YAZARI TAKİP ET X
Yasemin Fatih Amato’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Buna doğrudan cevap vermeden önce bir olguyu açıklamakta yarar görüyorum. Hayvanlarda dökülmelerin sebebi bilimsel olarak araştırılıp sonuçlandırılmışken insanlarda dökülmelerin tam olarak nedenleri ortaya çıkarılamamıştır. Yalnızca hormonsal değişimlerden kaynaklı dökülme nedenleri bilimsel olarak elimizde bulunmaktadır. Ayrıca Ekvatoral bölgede yaşayan insanlarda bile saç dökülmelerinin olması mevsimsel değişkenlerin etkileri konusunda tartışmaların artmasına neden olmuştur. Mevsimsel değişimlerden kastımız özellikle güneş ışınlarının doğrudan hormonlar üzerinde gözle görülebilen etkileridir. Mevsim değişimleri dışında iklim koşullarındaki ani değişiklikler nem oranın artması veya azalması doğrudan etkiler içerisinde yer almaktadır. Hava değişimleri insanlarda yıkanma alışkanlıklarını da değiştirmektedir. Örneğin yazın sık yıkanılan saçlarda sıcaklık ile birlikte yıpranma daha fazla görülür. Yıpranan saçlar özellikle deriden doğru beslenmediği taktirde dökülür. Mevsimsel etkiyi dolaylı yönden tetikleyen sık havuza veya denize girmek, saçlardaki yıpranmayı tetikleyen dış etkenlerdendir.

MEVSİMSEL SAÇ DÖKÜLMESİ YAŞADIĞINIZI NASIL ANLARSINIZ?

Günde 60-80 arası saç teliniz dökülüyorsa bunu mevsimsel değişime bağlayabiliriz. Ayrıca dökülme 2 haftayı geçmemeli ve saçta kesinlikle seyrekleşme olmamalıdır. Eğer günde 100'den fazla saç teli dökülüyorsa, 2 haftadan fazla bu süreç devam edip, seyrekleşme başladıysa doktora muhakkak görülmelidir. Dökülmeler objektif olarak değerlendirilmeli bazı testlerden geçirilmelidir. Bazen altta yatan neden bir saç dökülmesi olarak görülürken bir anda daha ağır rahatsızlıkların tespitinde faydalı olmaktadır.

Saç dökülmesi

MEVSİMSEL SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞIN EVDE NE YAPABİLİRİZ?

Mevsimine göre saçlarda dökülme tüm insanlarda aynı oranda görünmez. Eğer sizin bu değişimlerden etkilenen bir saçınız varsa dökülme öncesinde (2 hafta) küçük bakımlar ile bunu dengelemeniz sağlanabilir. Özellikle antioksidan diyetler yapabilirsiniz, içeriğinde yüksek protein, bakır, demir ve çinko ağırlıklı beslenme tarzını benimseyebilirsiniz. Ayrıca stres artırıcı faaliyetlerde bu dökülmeleri tetikler. Kışın güneşin olmaması ve soğuk hava kasvetli bir bünyeye sahip olmanıza neden olur. Doğal olarak sıkıcı yüksek stresli bir yaşantıyı tetikler. Hassas olunan bu dönemlerde alkol ve sigara tüketimin artması saç dökülmelerini artırır. Bu hiçbir faydası olmayan sadece saç değil tüm vücudumuza zararlı alışkanlıklardan uzaklaşmalıyız.

Banyo alışkanlıklarımızda bu dönemlerde çok önemli hale gelir. Haftada 3 defadan fazla yıkanılmamalı ve saçlarımızı temizlerken hırpalamamalıyız.

Duş

MEVSİMSEL SAÇ DÖKÜLMESİ NE KADAR SÜRER?

Bu süre kişilere göre değişmekle birlikte ortalama 1 hafta sürmektedir. Bazı vücutlarda dökülmenin 2 haftaya kadar sürdüğü de görülmüştür. Unutulmaması gereken şudur ki eğer saç dökülmeleri 2 haftadan daha fazla sürüyorsa bunun tek sebebi mevsimsel geçişlere bağlanmaması gerektiğidir. Böyle bir durumda doktor desteği almak önemlidir. Yanlış yapılan saç bakımları, demir eksikliği ve kansızlık, tiroid bozuklukları gibi sebepler büyük ihtimal ile altta yatan en büyük sebeplerdendir.
 

Yayın tarihi: 08.02.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.