Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

NEDEN SPOR YAPMALIYIZ?

 YAZARI TAKİP ET X
Yasemin Fatih Amato’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Tüm bilimsel araştırmalar ve bir çeşit koruyucu sağlık alanı sayılan, sayısız antiaging ekolü, fiziksel aktivitenin ve düzenli spor yapmanın önemi üzerinde durmaktadır. Özellikle orta yaştan itibaren, en ılımlı egzersizler dahi uzun yıllar genç kalmanın en güvenilir yolu olarak görülmesi tesadüf değildir.

spor

Fiziksel aktivite ve düzenli jimnastik, her şeyden önce insanın moralini yükseltir, stresi giderir, iyimserliği ve neşeyi besler, uykuyu düzenler. Hiçbir yan etkisi olmayan, doğal bir antidepresan rolü oynar. Uzun vadede savunma sistemini güçlendirir ve birçok hastalığı önler. Kireçlenmeler, fıtıklaşmalar, denge bozuklukları, diyabet, kalp hastalıkları, tansiyon, kemik erimesi ve bazı kanser türleri bile bunların arasında sayılabilir. Düzenli spor yapmak, kan dolaşımını düzenler. Sağlıklı kan dolaşımı güzel bir cildin ilk koşuludur. Daha önce yazdığım gibi; kılcal damar çatlamaları, varisler, selülit son tahlilde birer dolaşım sorunudurlar. Karın bölgesindeki yağları eritmenin, vücudu şekle sokmanın, sıkılığını korumanın da tek yolu, bildiğiniz gibi, spor yapmaktır.

SPORUN YAŞI OLUR MU?

spor

Özellikle yaşı ilerleyen insanlar vücutlarını zorlamaktan kaçınırlar. Ağrılarından, düşmekten, başlarının dönmesinden korkarlar. Onlara ne kadar çok oturma fırsatı verirsek, ne kadar çok şeyi ayaklarına getirirsek o kadar iyi baktığımızı zannederiz. Ve sonuçta en küçük bir aksilik kemiklerinin kırılmasına neden olur. Böylece hareketsizlik artar. Ve saat hızla geriye saymaya başlar. Hareketsizlik daha fazla kas kaybına, kas kaybı yeteneklerin kaybolmasına, günlük faaliyetin bile sürdürülemediği bir noktaya doğru ilerler. Düşünün bir kere, bir haftalık yatak istirahati, kas kütlesinde %20 kayba neden olur!

Yayın tarihi: 24.10.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.