Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MADEN SUYUNUN CİLDİMİZE FAYDALARI

 YAZARI TAKİP ET X
Yasemin Fatih Amato’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Maden suyu, içerdiği tüm mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yeraltındaki çatlaklardan yol bularak yeryüzüne çıkar ve tamamen "doğaldır". Soda ise su ve sudan yapılan içeceklere üretim esnasında karbondioksit gazı basılmasıyla elde edilen ve tamamen "yapay" olan bir içecektir.

GÜNDE NE KADAR MADEN SUYU TÜKETEBİLİRİZ?

Doğal suların içerdiği zengin mineraller vücudumuzda vitaminlerin fonksiyonlarına yardımcı olurlar. İçerdiği zengin kalsiyum ve florür gibi mineraller nedeniyle özellikle çocuklar, kadınlar ve yaşlıların daha fazla maden suyu içmeleri gerekir. Günde en az 2 litre civarında su ve maden suyu gibi "yararlı sıvı" tüketilmesi gerekmektedir.

MADEN SUYU "ASİTLİ" MİDİR?

Halk arasında "asitli" denilen içeceklerde aslında kastedilen, içeceğin içindeki "karbondioksit" gazıdır. Karbondioksit gazı dilimiz ile temas ettiğinde geçici olarak tat algılayıcılarını uyuşturduğu için içimi kolaylaştırmaktadır. Gazlı içecek üretiminde çok özel proseslerle üretilen ve % 99,99 saflıkta gıda üretimi için özel karbondioksit gazı kullanılır.

MADEN SUYUNUN CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

İçeriğindeki asitik bileşenler sayesinde cilde olumlu katkılar sağlayan maden suyu, hem cilt temizliğinde hem de bakımında en doğal maddelerden biridir. Böbrekleri çalıştıran ve kanı temizleyen maden suyu, cildi içeriden de onarır. İçeriğindeki karbondioksit gazının cilt gözeneklerini açıcı etkisi vardır. Cildi rahatlatan, gerginleştiren ve pürüzsüz bir görünüm kazandıran maden suyu, aynı zamanda ciltte biriken yağ ve kiri derinlemesine temizleyerek, arınma sağlar.

MADEN SUYU İLE YÜZÜNÜZÜ NASIL TEMİZLERSİNİZ?

Cildinize uygun bir sabun ve ılık suyla yıkayarak hassas bir şekilde kurulayın. Temiz bir bez ya da pamuğu ıslatın, yüzünüze çok bastırmadan sürün ve o şekilde cildinizin emmesi için bırakın. Gün sonunda makyajınızı çıkarmadan kesinlikle yatağa girmeyin. Makyajınızı çıkarmak için birden çok ürün bulunmaktadır. Ama doğal bir tonik olarak maden suyunu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu tonik ile yapılan temizlik gece boyunca cildinizin yumuşamasını sağlar. Sadece makyajınızı çıkarmak için değil, aynı zamanda sabah güne başlarken de bu suyu rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Maden suyundan fayda sağlamak için; doğal, katkısız, meyve aromaları ve şekerle tatlandırılmamış sade olan çeşitleri tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

CİLT GÖZENEKLERİNİ SIKLAŞTIRMAK İÇİN…

Uygun bir kabın içinde 1 su bardağı maden suyunu, 2 yemek kaşığı kili ve 1 yemek kaşığı badem yağını karıştırın. Ortaya çıkan karışımı, maske olarak yüzünüze uygulayın. Yarım saat yüzünüzde tuttuktan sonra çok soğuk olmayan suyla çıkarın. Bu uygulama cilt gözeneklerinizi sıklaştırmaya yardımcı olacaktır.

SİVİLCE VE AKNELERİNİZİ KURUTMAK İÇİN…

Uygun bir kaba 1 yemek kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 su bardağı maden suyunu karıştırın. Biz bez parçasıyla ortaya çıkan karışımı akne ve sivilceleriniz üzerine uygulayın. Yaklaşık 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık bir suyla yüzünüzü yıkayınız.

Yayın tarihi: 07.07.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.