Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HANGİ PARFÜMÜ KİME VE NEYE GÖRE SEÇMELİSİNİZ?

 YAZARI TAKİP ET X
Yasemin Fatih Amato’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Kuşkusuz parfümler her tende değişik bir anlam ve derinlik kazanır. Biz hareket ettikçe kokumuz çevremize dalga dalga yayılır. Bu mevsime de hafif ve uçuşkan kokular yakışır. Özellikle denizden gelen kokular ile çevrenin büyüleyici yaşam kokusu birbirine karışınca her şey tamam olur. Limon çiçekleri, egzotik meyveler ve diğer yeşil kokular ise insanı sportif, dinamik gösterir. Aynı zamanda da oyuncu, çapkın, muzip bir izlenim bırakır.

GİYİMİNİZE UYGUN PARFÜM NASIL SEÇİLİR?

Biraz bohem ve içgüdülere hitap eden bir tarz arıyorsanız; içinde biberiye, adaçayı veya sakin çiçek kokuları bulunan bir parfüm kullanın. Bu kokular özgür etekler, dantelli dekolte bluzlar, doğal taşlar, gümüş takılar ve küpelerle çok yakışır.

Etnik giyimi sevenlerdenseniz, iz bırakan kokular kullanmalısınız. Güçlü metalik yeşil notalar ve sedir ağacı gibi odunsu tonlar tarzınızı destekler.

Tarzınız kot pantolonla yaratılan bir şıklık ise; sade çiçek ve meyve karışımları içinden bir seçim yapmaya çalışın. Böyle “fresh” kokular çevrenizde aydınlık bir izlenim bırakır, sizi de rahat ve sıcakkanlı gösterir.

Genç kızlar enerjiyle doludur; gülerler, koşarlar, dans ederler. Onlara da genellikle “yeşil kokan” parfümler yakışır. Çarpıcı, egzotik, ağır kokularla “büyümüş de küçülmüş” gibi olurlar. Oysa limon veya limon çiçeği esansı ile yapılan parfümler, saf-taze enerjiyi ön plana çıkarır ve mini eteklerle, renkli babet ayakkabılarla çok iyi gider.

Çevrenize güven vermek, klasik ve geleneklere uygun mu görünmek istiyorsunuz? Öyleyse hafif Fransız parfümlerine veya geleneksel tatlı kokulara yönelmeniz gerekir.

Gecenin yıldızı olmak, herkesi etkilemek istediğiniz durumlar da olabilir. O zaman, gösterişli kıyafetlerle birlikte mesela ağır amber kokusu ve oryantal havalar taşıyan paçuli, sandal gibi kokular ve baharat esintilerine ihtiyacınız olacaktır. Bu kokular yoğun, derin, kalıcı, son derece kadınsı, davetkar ve kışkırtıcıdır.

PARFÜMLERİN KİLO ALGISI ÜZERİNDE ETKİSİ VAR MIDIR?

Hafif, çiçeksi ve minimalist kokular insanı daha ince gösterir, ağır ve baharatlı kokular ise irileştiren bir izlenim bırakır. İnce görünmeye ihtiyacınız varsa daha minimalist misk kokuları seçmeniz gerekir. Emin olun, bu tip parfümlerdeki sadelik ve temizlik duygusu sizin daha zarif algılanmanıza yardımcı olur. Bu konuda birçok araştırma yayınlandı.

CİLDİNİZE UYGUN NASIL PARFÜM SEÇMELİSİNİZ?

Esmer tenliler

Cilt rengi esmer olan kadınlar genelde yağlı bir cilt yapısına sahiptirler. Yağlı bir cilt parfüm esansının daha uzun süre kalmasını sağlar. Bu avantajı oryantal ve egzotik kokuları tercih ederek daha fazla artırabilirsiniz. Bu kokuların temel noktaları misk, amber, vanilya ve değerli ağaçlardır. İşin özeti esmer bir tene sahipseniz ağaçsı ve baharatlı kokular size daha uygun olacaktır.

Buğday tenliler

Buğday tenliler, çeşidi bol ve kuvvetli esansları tercih etmelidirler. Özellikle turunçgiller ile ladin, meşe yosunu, bergamot ve paçuli gibi odunsu notaların bir araya geldiği parfümler (şipre) uygundur. Genellikle de tensel, sıcak ve seksi parfümlerin çoğu bu grup içindedir.

Sarışın ve beyaz tenliler

Sarışın ve beyaz tenli kadınların büyük çoğunluğu kuru cilt yapısına sahiptirler. Böyle bir cilde sahipseniz asit oranınız oldukça düşük demektir. Çiçeksi kokuları tercih etmeniz halinde parfüm teninizde daha kalıcı olacak üzerine daha da hoş kokacaksınızdır.

Yayın tarihi: 23.07.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.