Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DÜNYANIN BİLİNEN İLK KOZMETİĞİ "UBTAN"I SİZ DE UYGULAYIN!

 YAZARI TAKİP ET X
Yasemin Fatih Amato’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Güzel görünmek asırlarca hem kadın hem de erkeklerin herkesin saplantısı olmuş ve kültürler arası değişiklikler göstermiştir. Büyüleyici bir güzelliğe sahip olma isteği, dünyanın ilk bilinen kozmetiğine de temel oluşturmuştur.

Ubtan, çok eski zamanlara dayanan, Hindistan'da bir ritüel olarak ortaya çıkmış komple bir vücut bakımı uygulaması. Aynı zamanda yerel halk dilinde "battne di rasam" olarak da biliniyor.

İnanışa göre M.Ö 1200-500 yılları arasında Hintli şamanlar tarafından cildi koruma, canlandırma ve güzelleştirme amaçlı tavsiye edilirdi. Efektif sonuçlarından dolayı popülaritesi gitgide artınca, cilt güzelleştirme reçetesi olmaktan çıkmış, gelin ve damatlar için bir ritüel halini almış.

Cildi canlandırıyor, sarkmaları toparlıyor

Ubtan; zerdeçal, safran, santal odunu, nohut unu ve hardalyağı içeren bir krem karışımdır. Gelin ve damatlara, geleneksel folklor eşliğinde düğün haftası uygulanır. Bölgelere göre içindeki yağ farklılıklar gösterse de amaç aynıdır. Cildi içeriden canlandırmak. Bu krem peeling tüm vücuda uygulanır ve 25 dakika ile 30 dakika arası bekletilir. Sonrasında geleneksel banyo yapılırken, sertçe ovuşturularak cilde yedirilir. Bu bakım cilt sarkmalarının toparlanmasına yardımcı olur ve cilt parlaklığının kalıcı olmasını sağlar.

Çok etkili peeling

Ubtan, cildin alt dokusunu hareket geçiren kuvvetli bir peeling uygulamasıdır. Yapılan klinik araştırmalarda, içeriğinin sadece güzellik amaçlı olmadığı aynı zamanda antibakteriyel, mantar ve ter önleyici özelliklerinin de olduğu ön plana çıkmıştır. Cilt temizleyici tonik veya kanamayı durdurucu olarak da kullanılabileceği anlaşılmıştır. Gençleştirici ve canlandırıcı etkilerinden dolayı, cildi parlatıp hoş bir görüntü yaratmaktadır. Aynı zamanda akne, sivilce, kabartılar, beyaz lekeler, çiller ve siyah noktalar gibi birçok cilt problemine de uygulanabilir. Sık kullanılırsa, erken kırışmaları, cilt lekelerini ve açık gözenekleri tedavi edebileceği düşünülmektedir.

Bir güzellik uygulaması olarak, içindeki safran pigmentasyon değişimini önleyip düzeltirken, cildin pH dengesini korur ve cildi parlatır.

Santal odununda bulunan santalol maddesi sayesinde, mikro organizmaların büyümesine ve bakterilerin üremesine engel olur. Nohut ununda bulunan C vitamini ve lifler kapalı gözenekleri açarak ter ve yağ bezlerinin sağlıklı çalışmasını sağlar. Nohut ununun granüllü yapısı sayesinde cildin ölü derisi alınır ve uygulama etkili bir peeling haline gelir.

Peki, Ubtan bakımı nasıl hazırlanıyor?

- 4 yemek kaşığı nohut unu
- 2 yemek kaşığı hardal yağı ( bölgesel olarak değişiyor, zeytinyağı kullananlar da var)
- 4 yemek kaşığı zerdeçal
- 1 çay kaşığı safran
- 1 çay kaşığı öğütülmüş santal odunu
- İstediğiniz yumuşaklığa göre birkaç damla su

Tüm malzemeleri karıştırın. Karışıma su eklerken bunun bir maske değil peeling olduğunu, biraz sert yani granüllü olması gerektiğini unutmayın. Yüzünüz için hazırlayacağınız krem biraz daha yumuşak, vücudunuz için hazırlayacağınızsa biraz daha granüllü olmalı. Bu kıvamı, eklediğiniz nohut unu ve zerdeçal miktarını azaltıp çoğaltarak sağlayabilirsiniz.
 

Yayın tarihi: 15.07.2013
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.