Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DOĞRU RİMEL VE ALLIK KULLANMANIN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

 YAZARI TAKİP ET X
Yasemin Fatih Amato’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Gözün etrafında doğal bir çerçeve oluşturan kirpikler rimelle daha sık, daha koyu ve daha uzun görünürler. Aynı zamanda gözleri belirginleştirip daha büyük görünmesini sağlarlar. Kirpiklerin sık ve uzun olması gözleri çok güzelleştirir.

7 ADIMDA, NASIL DOĞRU RİMEL SÜRÜLÜR?

Rimel sürerken belirli bir sıra izlemeniz gerekir:

1 - Üst kirpiklerinizi önce üstten, sonra alttan boyayın.
2 - Rimeli, üst kirpiklerinizin diplerinden başlayarak uç kısımlara doğru sürün.
3 - Alt kirpiklerinize de aynı şekilde uygulayın.
4 - Bu işlemi iki üç kez tekrar edin.
5 - İşlemler arasında kısa süre bekleyerek, boyanın kuruması bekleyin.
6 - Düz kirpiklerinize biraz hareket vermek için rimelin kurumasını bekledikten sonra özel kirpik kıvırma aletiyle hafifçe yukarı doğru kıvırın.
7 - Son olarak da birbirine yapışan kirpiklerinizi küçük bir kirpik tarağıyla düzeltin.

RİMEL RENGİ SEÇİMİ NE KADAR ÖNEMLİDİR?

 

Siyah saçlılarda siyah rimel, açık renk saçları olanlardaysa gri veya kahverengi rimel kullanılır. Kirpik rengi saçlardan biraz daha koyu olduğunda güzel görünür.

Özel gece makyajlarında yeşil veya mavi rimeller sürebilirsiniz. Bunlar suni ışık altında daha etkileyici olur.

RİMEL TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

 

Gece yatarken, rimelinizi göz makyajı ve kirpikler için üretilen özel krem veya losyonlarla iyice temizleyin. Bunu ihmal ederseniz, kirpikleriniz dökülebilir veya yastığa değdiğinde kırılabilir.

ALLIK NASIL DOĞRU KULLANILIR?

 

Pembe yanaklar sağlık, neşe ve canlılık belirtisidir. Gerçekten allık yüzün ifadesini hemen yükseltir. Çeşit çeşit allıklar piyasaya çıkmadan önce de kadınlar yanaklarını renklendirecek birçok çözüm bulurlardı. Neyse ki artık her cilt tipi ve rengi için birçok allık çeşidi bulmak mümkün.

SIVI JEL ALLIKLAR

Bu ürünlerin cilt üzerinde yayılması zordur. Ancak bu tür allıklar yağsız olduğu için özellikle cildiniz yağlı ve akneli ise tercih edebilirsiniz.

KREM ALLIKLAR

Bunların da sürülüşü kolay değildir. Ancak cilt tipiniz normal veya kuru ise kullanabilirsiniz. Cildiniz yağlı ise, krem allıklardan uzak durmanız gerekir.

PRESLENMİŞ PUDRA ALLIKLAR

En çok kullanılan allıklar bunlardır. Her tip cilde rahatlıkla uygulanabilirler. Preslenmiş pudralar yağlı veya yağsız olabilir. Yağsız olanlar akneli-yağlı ciltlerde, yağlı olanlar kuru ciltlerde kullanılır. Preslenmiş pudra allık kullanacaksanız, fırçayla sürmelisiniz. Allık için yumuşak ve kaliteli bir fırça seçin. Sert fırçalar cildinizi tahriş eder. Ayrıca en kaliteli allık bile, kötü bir fırçayla sürülünce kendini göstermez.
Fırçaların bakımı, genellikle göz ardı edilir. Oysa fırçalarınıza krem, fondöten artıkları ve tozlar yapışabilir. Bu nedenle onları haftada bir kez, ılık su ve sabunla yıkamanız gerekir.

ALLIK NASIL DOĞRU UYGULANIR?

 

Allıklar elmacık kemikleri üzerine sürülünce çok güzel durur. Bazı makyaj uzmanları, allıkları çene, burun ve alına da sürmeyi tavsiye ederler. Ancak allığın bu bölgelere sürülmesi genellikle başarılı olmaz ve bütün makyajı bozar. Çok usta değilseniz çene, burun ve alnınıza allık sürmeyin. Göz kenarlarına da dikkat edin. Allık göz kenarlarındaki ince çizgilere dolarsa, kırışıklıkları ortaya çıkarır.

ALLIKTA RENKLER NE KADAR ÖNEMLİDİR?

Kimi uzmanlar allığınızın rujunuza uyması gerektiğini, kimi uzmanlar göz makyajınıza, kimileriyse kıyafetinize uyması gerektiğini söyler. Oysa en önemlisi, hafif ve yumuşak tonlar kullanılmasıdır. Allık asla, yüzünüzde en çok dikkati çeken bir lekeye dönüşmemelidir.

Yayın tarihi: 20.03.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.