Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

CİLDİMİZ İLE SU ARASINDA NASIL BİR İLİŞKİ VAR?

 YAZARI TAKİP ET X
Yasemin Fatih Amato’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte beslenme düzenimizde bazı değişiklikler oluyor. Yemek öğünlerimizin değişmesinin yanı sıra özellikle su tüketimindeki değişimler dış görünüşümüzde gözle görülür farklılıklar yaratıyor. Sıcak günlerin başladığı bugünlerde cildimiz için olmazsa olmazların başında su yer alıyor. Su içmenin cilde faydaları bu anlamda sayılamayacak kadar çok ve güzelliğine önem veren her kadının dikkat etmesi gerekenler arasında.

CİLDİMİZ, GÜN İÇİNDE YAŞADIKLARIMIZIN BİR ÖZETİNİ SUNUYOR

Gün boyunca karşılaştığımız her şey cildimiz üzerinde bir iz bırakıyor. Dış dünya ile temasımızda doğrudan etki altında olan cildimiz, zorlu koşullara karşı vücudumuzu korurken zaman içerisinde yıpranmaya uğraması ve eski estetiğini, sağlığını yitirmesi kaçınılmaz bir süreçtir. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için cildinizin görünümüyle ilgili şikayetleriniz varsa öncelikle daha sağlıklı hale getirmek için bol su içmeye çalışmalısınız.

EN AZ 2 LİTRE SU TÜKETİLMELİDİR

Cildin sağlığını ve güzelliğini korumak için, günde en az 2 litrelik su tüketimi olmak zorundadır. Dışarıdan donuk, mat ve sağlıksız görünen ciltlerin çoğunun esas sorunu muhafaza etmeleri gereken nemi kaybetmeleri ve bu nedenle kurumalarıdır. İşin özü vücudumuzun yüzde 70’ni oluşturan böyle bir kaynağı bünyemizden mahrum etmek büyük bir sorundur. Aklınızda oluşabilecek bir yanlışı da düzeltmek isterim. Cilt bakımı sadece su içmekten ibaret değildir. Günlük su tüketimini düzenli hale getirmek ve ne olursa olsun günlük 2 litre su tüketiminin altına inmemek amacımız olmalıdır.

CİLT, SUSUZ KALIRSA NELER OLUR?

Su yönünden yetersiz bırakılmış bir cildin; kırışıklar, çatlaklar ve pek çok farklı rahatsızlıklar ile karışlaşması normaldir. Yaşlandıkça ciltte meydana gelen kırışıklıkların sebebi de, cildin nem ve sıvıya ihtiyaç duyan tabakasında gerçekleşmeye başlayan deformasyonlardır. Bunun haricinde nemlendiricileri ve bakım ürünlerini destek olarak kullanmaya devam etmeliyiz. Yine de cildin canlılığı konusunda ana görevi üstlenen madde suyun kendisidir, bunu unutmamalıyız. Tek başına kozmetik malzemeleri çözüm olarak kabul ettiğinizde, cildinize yararı kadar zararı da olacak ürünlere de açık edecektir.

VÜCUTTAN TOKSİN ATIMI KOLAYLAŞTIRIR

Su aynı zamanda vücuttan zararlı toksinlerin de atılmasına yardımcı olur. Toksinler, ciltteki gözeneklere yerleşip nefes alış verişini engellediği için sivilce oluşumunu tetikler. Su içerek cildi toksinlerden, dolayısıyla da sivilcelerden arındırmış oluruz. Cilt için en etkili tedavi yöntemlerinden biri olan su ve su içeren besinler, pek çok açıdan etkili bir ilaçtır. Su içmekte zorlanan biriyseniz, suyunuzun içine birkaç dilim limon ekleyerek veya tatlandırıcı meyve dilimleri atarak daha rahat içilebilirsiniz.
 

Yayın tarihi: 05.06.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.