Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BOYUNLARI EĞİK, KONUŞMAYAN YENİ İNSAN TİPLERİ...

 YAZARI TAKİP ET X
Yasemin Candemir’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Çocukların enseleri hızla yamuluyor, bilgisayar, cep telefonu ve ipad’lerin boyunda yol açtığı minik eğimler, vücut evriminin gideceği yönü de gösteriyor.

Durum, teknik olarak genişlemiş dış oksipital çıkıntılar ve daha az teknik olarak ise eğilmekten dolayı ortaya çıkan boyunda yağlanma halidir. Bu konuda dramatik olmak istiyorsanız teknolojinin evrimi hızlandırdığını söyleyebiliriz.

Kısaca boynu uzun süre eğme durumu bizi canavarlara dönüştürmeye hazırlanıyor. Değişen sadece fiziksel görünüşümüz değil, sosyal medya ile depresyon, travma sonrası stres, denge problemleri hızla artış gösteren duygu durum bozuklukları.

SONUÇLARI GERİ DÖNÜLMEZ NOKTADA!

Harvard’da son dönem yapılan tartışmalar gösteriyor ki, çocuk-genç-yaşlı hepimiz adeta toplama kampında koşullandırılmışız gibi internet bağımlıları haline geldik. İnternette radikal gruplar çok kolay örgütlenebildiği için kutuplaşmış, durumdayız. Kitap okumuyoruz, okusak da her 30 dakikada bir bırakıp sosyal medyayı kontrol ediyoruz. Araştırmalar cep telefonsuz sokağa çıkma halinde, bağımlıların şizofren davranışlar gösterdiğini, delice tıklama, aşağı-yukarı kaydırma ve göz gezdirme halinin uyku bozukluğu, sosyal başarısızlık, şişmanlık, halsizlik ve kendine güvensizlik halini getirdiğini açıklıyor.

Eğer çocuğunuz “Çarpıtılmış gerçekleri bir öykünün arasına ustaca gizleyerek, yalan söyleyebiliyorsa, bedeli ne olursa olsun her tartışmada ve kavgada kazanan taraf olmak istiyorsa, internet ve bilgisayar kullanımı konusunda kendini sudan çıkmış ak kaşık gibi gösteriyorsa” önlem almanızın zamanı da gelmiş demektir.

Bu konuyu yeterince önemsemez, arkadaşları daha fazla oynuyor gibi sözlerle kendinizi kandırırsanız, sonuçları okuldan, aileden uzaklaşmaya, hayatla bağını minimum noktaya indirmeye kadar varabilir.

Geçtiğimiz günlerde çocuk sahibi olmayan ama eline tüm gün ipad verilen çocukları eleştiren bir twite denk geldim. Yazan kişi, anneler tarafından eleştiri yağmuruna tutulmuş, ‘Kolaysa sen çocuk yap” diyecek kadar ileri gitmiş bir güruhla savaşıyordu. Sözün özü doğruları söylemek dokuz köyden kovduruyor artık. Anneler çoğunlukla daha fazla telefona bakabilmek için çocuklarını teknoloji konusunda özgür bırakıyor. Buradaki yanlışlığı ve doğabilecek sonuçları konuşabilmek için uzman olmaya gerek yok. Sen ne yapıyorsan, çocuğun da onu yapacak. Ama o ilerde senden daha fazla şeyi kaybetmiş olacak. 

Yayın tarihi: 16.07.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.