Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MÜKEMMEL İŞ KADINI / MÜKEMMEL ANNE

 YAZARI TAKİP ET X
Umutsuz İş Kadını’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Parasını kazanıp kimseye muhtaç olmadan kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan hatunlardan mısınız?

Anne-babanız için gurur kaynağı olduğunuz doğru mu?

Peki… Çocukluğunda annesinin bir bakışıyla muma dönen, söz dinleyen küçük hanımefendi siz misiniz?

Lügatinizde yapılamayacak iş, çözülemeyecek sorun yok mudur?

Yarım yamalak yapacağına emin olduğunuz birine iş vermektense bütün yapılacakları üstlenmek midir tercihiniz?

Aklınıza koyduğunuzu yapar mısınız?

En doğru olana ulaşmaya çalışmak çok mu önemlidir sizin için?

Kendinizi acımasızca eleştirip her zaman yüksek performans göstermeye mi çabalarsınız?

İşinizde son derece titiz olduğunuzu söylemek doğru olur mu?

Dürüst olun: Eleştirilmeyi son derece doğal bulduğunuzu söylediğiniz halde eleştiriden kaçınır mısınız?

Peki ya koyduğunuz hedefe her zaman tam olarak ulaşmanız mı gerekir?

İşinizi bitirene kadar, işyerinde uzun saatler geçirdiğiniz olur mu?

Tüm bu soruları buraya sıralamamın sebebi kendinize bir ayna tutup ne kadar “mükemmeliyetçi” olduğunuzu fark etmenizi sağlamaya çalışmak aslında. Peki, ne için? Kimin için? Hangi kurum sizi gerçekten hak ettiğiniz ölçüde takdir edecek, hiç düşündünüz mü?

Kızlarımın doğumundan bu yana, evde onlarla zaman geçirmeye başladığımdan beri tüm bu karmaşadan ne denli uzak kaldığımı hissettim bugün. Tam da kızlarla sabahın kör vakti, kahkahalar eşliğinde bağrışıp sohbet ederken. Eh ne de olsa son haftalarda iyiden iyiye arttı gülücükler… Kahkahaya dönüştüler.

İkisinin de gözlerinin içine baktım ve ne denli mutlu olduğumu düşündüm birden…

Her sabah işe giderken uyandığımdan daha erken uyansam da… Kimi zaman son derece yorulsam, bazen belim bazen kollarım ağrısa hatta boynum tutulsa da… Ufacık bir sesleriyle en derin uykumdan, sanki hiç uyumuyormuş gibi sıçrasam, gündüzüm gecem birbirine karışsa da… Bazen ne büyük bir sorumluluk aldığımı düşünüp irkilsem, iyi bir anne olabilmek için daha kaç fırın ekmek yemem gerektiğini hesaplamaya çalışırken dudağım uçuklasa da… Aynaya baktığımda gördüğüm “maymundan hallice hatun”un yüzü yorgun, saçı başı dağılmış olsa, iş hayatındaki şık hatundan şu an için eser bile kalmasa da… İşe giderken taktığım broşun yerinde kusmuk artıkları olsa, gözümden uyku akarken miniklerden birini emzirmek zorunda kalsam da… En yorgun olduğum anlarda gaz sancısı çeken/uyuyamayan/sırf kucak istediği için ağlayan miniklerden birini garip hareketler ve pışpışlamak suretiyle kucağımda sallamak zorunda kalsam da… Tuvalete girmek bile bir lütuf, duş almak bir düş olsa da…

“Mükemmel iş kadınlığı”ndan sıyrılıp tüm bu kurumsal kargaşalarla boğuşmaya bir süreliğine de olsa ara vermiş olan bana, mükemmelin tanımını sorsanız “Şu an için giydiğim annelik gömleğiyle, minik kızlarımın gülen gözlerine bakıp, evimizi çınlatan kahkahalarını duyarak, mis kokularını içime çekmek” derim.

Mükemmel anne olmak mı dediniz?

İşte o başka bir yazının konusu…

Bu pazar, anne olarak geçirdiğim ilk “Anneler Günü”m olacak.

Herkesin Anneler Günü kutlu olsun!

Yayın tarihi: 11.05.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

merhaba, 7 yaşında bir kızım ve 3 yaşında bir oğlum var,mükemmelin tanımı bence iyi geçmiş bir işgününün ardından evde çocuklar tarafından mutlu çığlıklarla karşılanıp,eşimin gülen yüzünü görmek :)

25.06.2012 14:50:51 elif demirbaş

Elif hanım bende çalışan bir anneyim sizin gibi, eve döndüğümde beni karşılayan ve eve bir an önce gidip iş devir teslimi bekleyen yorgun bir anneanne, 15 yaşında ergenlik sorunları yaşayan bir genç kız, afacan mı afacan 3 yaşındaki ikiz kızlarım, bir o kadarda evde beni bekleyen bir sürü bekleyen iş. Soruyorum size eve girince ilk önce hangisinden başlasam. Haaa canım eşimide unutmak olmaz hergün ikamet ettiğimiz yerden kağıthaneye giderken yolda geçirdiği yolculuktan ve işten bezmiş bir eş.

02.07.2012 16:07:25 Nilüfer YILDIZ