Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KADIN GÖĞSÜNE SAHİP ERKEKLER

 YAZARI TAKİP ET X
Tayfun Türkaslan’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Doğal ve Yakışan Estetik Estetik ve Plastik Cerrah Doç. Dr.
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Yaz ayları bazı erkekler için kâbusa dönüşebiliyor. Çünkü onları kadın gibi gösteren, yazlık kıyafetlerle kamufle edemeyecekleri ciddi bir estetik sorunları var. Yani, aynı kadınlarınki gibi belirgin ve büyük, sarkık göğüslere sahipler. Bazı erkeklerin yaşadığı bu kadınsı oluşuma jinekomasti diyoruz.

Jinekomasti sorunu yaşayan erkekler, kadın göğsüne benzer meme yapısına sahip oldukları için sosyal yaşamda bütün dikkatleri üzerine çekmektedirler. Tabii ki bu durum ciddi psikolojik rahatsızlıklara, öz güven eksikliğine yol açmaktadır. Kadınsı meme oluşumuna sahip erkekler, görünümlerinden dolayı iş ve arkadaş ortamında, her türlü sosyal aktiveye katılımda, hatta özel yaşamında maalesef mutsuzluğa mahkûm oluyorlar. Kendilerini soyutluyorlar.

Erkeklerin erkeksi imajlarını zedeleyen jinekomasti rahatsızlığının detaylarına, nedenlerine, 1.5 saatte nasıl tedavi edildiğine birlikte göz atalım…

Sebebleri

Bu rahatsızlığın en önemli nedenleri vücuttaki hormonal değişiklikler ve düzensizlikler, genetik yatkınlık, göğüs bölgesinde yağlanmadır.

Ne zaman başlar, kendiliğinden geçer mi?

Jinekomasti rahatsızlığı çocuk yaşlarında kendini göstermeye başlar. Çoğunlukla 10 ile 16 yaş arasında ortaya çıkar. Meme büyümesinin ortalama yüzde 65’i ergenlik çağında görülür. Bu dönemdeki jinekomasti rahatsızlığının yüzde 70’i ilk iki yılda, yüzde 90’ı üç yılda kendiliğinden kaybolur. Ergenlikten önce, ergenlik döneminde ve sonrasında meme büyümesine yol açan asıl faktör, kandaki kadınlık hormonunun erkeklik hormonundan daha çok olmasıdır.

Jinekomasti tipleri

Erkeklerin korkulu rüyası jinekomastiyi farklı nedenlerle üç ayrı tipte kategorize ediyoruz.  

Meme dokusunun büyümesinden kaynaklanan Glandüler Tip Jinekomasti.
Yağ dokusunun artışından kaynaklanan Adipoz Tip Jinekomasti.
Meme ve yağ dokusunun birlikte artması nedeniyle oluşan Bileşik Tip Jinekomasti. 

Erkekteki kadınsı göğüs tedavisi

Jinekomasti sorunu yaşayan erkekler, bu kadınsı görüntüden risksiz ve saatler içinde kurtulabilmektedirler. Ergenlik döneminde ortaya çıkmış ve 3-4 yıl geçmesine rağmen hala varlığını koruyan sarkık ve büyük meme dokusunun tedavisi, rahatsızlığın boyutlarına göre lazer lipoliz, liposuction ya da cerrahi operasyonlarla gerçekleştiriliyor. Eğer yağ dokusunun büyümesinden kaynaklı jinekomasti tipi söz konusuysa lazer lipoliz ya da liposuction ile yağlar yok ediliyor. İşlem genel ya da lokal anesteziyle gerçekleştiriliyor. Operasyon ortalama 1-1.5 saat sürüyor. Meme aşırı büyümüşse ameliyat sonrası göğüs derisindeki sarkmalar cilt germe işlemiyle ortadan kaldırılıyor. Aşırı büyümemiş memelerdeki cilt gevşekliği ise lazer lipoliz ile tedavi ediliyor. Operasyonun ardından oluşabilecek hafif ağrılar estetik cerrahın verdiği ağrı kesicilerle önleniyor. İkinci ya da üçüncü günde günlük işlerini yapabilen hastaların göğüsleri hızla erkeksi bir forma kavuşuyor.

Yayın tarihi: 16.06.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.