Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HORLAMAYA BİR DE BU AÇIDAN BAKIN!

 YAZARI TAKİP ET X
Tayfun Türkaslan’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Doğal ve Yakışan Estetik Estetik ve Plastik Cerrah Doç. Dr.
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Yakın zamanda bel çevresi, sırt, kol ve karın bölgesindeki fazla yağları lazer lipoliz yöntemi ile yok ettiğimiz hastamız, iyileşme sürecinde yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Uykuya dalamıyordum, zor uyuyordum, 2 saat çabalıyordum ve sabah uyanamıyordum, horlamamdan ben bile rahatsız olup uyanıyordum, sırt ağrısıyla uyanıyordum. Fazla yağlarımı aldırdıktan sonra, başımı yastığa koyar koymaz uyumaya başladım, sırt ağrılarım kayboldu. Eşim, gece hiç horlamadığımı söylüyor.”

Obezite ve fazla kilo birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Ve obeziteyi hazırlayan fazla kilolularda alt yaş sınırı 15’e dayandı. Yani birçok çocuk gelecekte obezite ve bunun yol açacağı hastalıklarla yaşamak zorunda kalacak. Obezite ve fazla kilo şu anda ülkemizin en büyük sağlık sorunu, çünkü 15 yaşın üzerindeki her 100 kişiden 17’si obez, 33’ü ise fazla kilolu.

Peki, obezite ve fazla kiloluların yarısını oluşturan kadınların gerçekten uykusunu kaçırıyor mu? Türk Uyku Tıbbı Derneği’nin geçen yıllarda yaptığı son araştırmada 55 yaş üzeri her 100 kadından 22’sinin horladığını, 18 yaş üzerindeki kadınların ise yüzde 20’sinin uyku bozukluğu yaşadığını, yine kadınların yüzde 16’sının uyku apne sendromu şikâyetinin olduğunu ortaya koyuyor. Bütün bu sorunların kaynağında yatan belki de en önemli faktör obezite ve fazla kilolu olmak. Kadınlarda kilo artışıyla birlikte uykuya dalma süresi artıyor, uyku bozukluğu ortaya çıkıyor, depresif bir ruh hali oluşuyor. Menopoz sonrasında alınan kilolar ise horlamaya, uyku apnesi ve huzursuz bacak sendromuna davetiye çıkarıyor.

Geri dönüşü olmayan yaşlar

Fazla kilo bel ve karın bölgesinde başlar. En çok bu bölgelerden kilo alırız. 30-40 yaşlarında metobolizmamızın yavaşlaması, genetik faktörler, beslenme alışkanlıkları ve egzersizden uzak bir yaşam tarzı kilo almanın en önemli nedenidir. Bu yaşlarda alınmaya başlanan kilolardan diyet ve egzersiz ile kurtulmak neredeyse imkânsızdır. Ömür boyu diyet ve egzersiz, sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek ile ancak mümkün olabilir. Milyonlarca insanımızın içinde bunu yapabilenlerin sayısı ise son derece azdır.

Karın ve bel bölgesinde biriken fazla kilolardan kalıcı olarak kurtulmayı sağlayan, dolayısıyla horlamayı, uyku apnesini, uyku bozukluklarını ortadan kaldıran, rahat bir şekilde uykuya dalmayı kolaylaştıran tedavide kullandığımız lazer lipoliz yöntemi son derece etkili sonuçlar ortaya koymaktadır.

Horlamayı önleyen tedavi

Bölgesel yağları parçalayıp tamamen yok eden güçlü lazer ışınları sayesinde kalıcı vücut şekillendirme yönteminde hastalarımızın hem estetik görüntüsü, hem de psikolojisinde yepyeni bir sayfa açılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, kilo alınmaya başlandığında lazer lipoliz ile yağları yok etme işleminin yapılmasıdır. Eğer aşırı kilo ve iç yağlanma söz konusuysa o zaman karın germe ve lazer lipoliz işlemi birlikte yapılarak sonuca gidilir. Lazer lipoliz sonrasında hastalarımız çok kısa sürede günlük yaşamına dönebilmekte, hızlı ve konforlu bir iyileşme dönemi yaşamaktadır. Kilo alma kaygısı taşımadan yüksek bir yaşam standartına kavuşur. Horlama şikâyeti ortadan kalkar, düzenli bir uykuya kavuşurlar.

Yeni yazımızda birlikte olmak dileğiyle, sağlıkla kalın…

Yayın tarihi: 27.01.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.