Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BU FLÖRTÜ YAŞAYANLAR DAHA MUTLU

 YAZARI TAKİP ET X
Tayfun Türkaslan’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Doğal ve Yakışan Estetik Estetik ve Plastik Cerrah Doç. Dr.
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Burun ucunun çene ucuyla flörtünden haberiniz var mı? Bilimsel araştırmalar da bu flörtü doğruluyor. Kadın ve erkek bu ilişki sayesinde kendini daha güzel ve dolayısıyla mutlu hissediyor. Bu konudaki bilimsel araştırmaya katılan ve burun ile çene estetiğini birlikte yaptıran hastaların tamamının sonuçlardan memnun kaldığını biliyoruz.

Burun ve çene uçları arasında hayali bir estetik bağdan söz ediyoruz. Burun ve çene estetiğini aynı anda yaptıran insanlar, bu bağ sayesinde yüzlerinin uzun vadeli estetik görünümünün maksimum düzeye çıktığını ve mutluluklarını dile getiriyorlar.

Kadında ideal burun ve çene ucu ilişkisi

Mutluluk veren bu ilişki kadın ve erkeklerde biraz farklılık gösteriyor. Peki, kadında ideal burun ve çene ucu ilişkisi nasıl olmalı? Burun sırtı hafif aşağı kavisli ve üst dudak ile 95-115 derece arasında doğru açı yapan burun ucuyla çene ucu arasında hayali düz bir çizgi düşünün. Eğer dudaklarınız bu çizginin çok az gerisinde kalıyorsa burun ve çene ucu arasında ideal estetik bir uyum var demektir. Bu da özellikle profilden yüz ifadenizi tamamen değiştirir. Kadının çene ucu kadar, çene yapısı da kadınsı hatlara sahip olmalıdır. Öne doğru çok çıkmış, büyük ya da ucu geniş çene şekli burun ucu ve yüzün diğer bölgeleriyle uyumsuz bir tablo sergiler. Bu çene yapısı kadının yüzünde sert ve erkeksi bir ifadeye yol açar. Kadının çene yapısı, burun ucuyla olan ahengi nedeniyle önemli olmakla birlikte yüzü tamamlayan büyüklükte ve yumuşak hatlı olmalı ve çok ön plana çıkmamalı. Burun ve çene estetiğinde bütün bu estetik kriterlerini kadınsı yüz hatlarını güçlendirmek, pekiştirmek, erkeksi ifadeden ayırmak için uyguluyoruz.

Erkeklerdeki ideal estetik uyum

Erkeksi yüz ifadesini sağlamak için burun ucuyla çene ucu arasında ideal estetik bağ nasıl olmalı? Burun ucuna gelmeden erkeksi burun sırtından bahsedelim. Erkeklerde yaptığımız burun estetiği ameliyatında burun sırtı hafif düz ya da yüksek bir görünüme kavuşturuluyor. Ameliyat sırasında burun ucu, erkeksi bir ifade katmak için üst dudakla 90-95 derecelik bir açı yapacak şekilde planlanır. Erkeksi burun ucuyla uyumlu çene yapısı keskin çizgilere sahip, biraz öne çıkık, ucu sivri değil geniş bir formda olmalıdır. Küçük çene yapısı erkek yüzünü feminenleştirir. Güçlü çene formu, erkeklik imajını pekiştirmektedir. Bu görünümdeki çenenin uç kısmı ile burun ucu arasında hayali düz bir çizgi çizdiğinizde dudaklar, kadınlarınkine göre bu çizginin biraz daha gerisinde kalmalıdır.

Kombine mutluluk getiren operasyonlar nasıl yapılıyor?

Birlikte yapıldığında sonuçları ve memnuniyeti maksimum seviyeye çıkaran bu operasyonlara bir göz atalım. Erkeklerde erkeklik, kadınlarda dişilik algısının oluşmasına önemli katkı sağlayan çene şeklini oluşturulması ve yüz güldüren sonuçların alınması çene estetiği operasyonuyla gerçekleştiriliyor. Ortalama 1 saat süren çene estetiğinde çene protezi ağzın içinden ya da çene altından yapılan küçük bir kesiden girilerek yerleştiriliyor. Operasyonun sonuçları üçüncü haftadan sonra kendini net bir şekilde gösterir. Hasta, burun ucu ve yüzle uyumlu estetik ölçülere sahip bir çene yapısına kavuşur.

Burun estetiği ameliyatı ise genel anestezi altında 1-2 saatte tamamlanan hassas ve doktor tecrübesinin önemli olduğu bir operasyondur. Burnun çene ucuyla, üst dudakla, yüzün uzunluğuyla, genişliğiyle, gözlerin büyüklüğüyle, yanakla olan estetik oran ilişkilerini, burun ucunun hareketli olup olmamasını dikkate alarak gerçekleştiriyoruz bu operasyonu. Açık ya da kapalı yöntem uygulanıyor. Konforlu bir iyileşme dönemi için hastanın, doktor tavsiyelerine uyması gerçekten çok önemli. Operasyondan sonraki 6. ayda arzu edilen burun şekli tam olarak ortaya çıkar. Burun estetiği iyileşme süresi sabır gerektiren ve ülkemizde en çok yapılan estetik cerrahi operasyondur aynı zamanda. 

Yayın tarihi: 12.05.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.