Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BİLGİSAYAR YAŞLANDIRIYOR!

 YAZARI TAKİP ET X
Tayfun Türkaslan’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Doğal ve Yakışan Estetik Estetik ve Plastik Cerrah Doç. Dr.
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Evde, işte, otobüste hatta yürürken bile zamanımızın çoğunu artık bilgisayar ve mobil iletişim cihazlarına bakarak geçiriyoruz. Peki tehlikenin farkında mısınız?

Özellikle sosyal paylaşım siteleri bizi bu teknolojilerin neredeyse müptelası haline getirdi.

Her bağımlılığın kötü bir tarafı olduğu gibi teknolojinin hayatımızda bu kadar yer etmesinin avantajları kadar dezavantajları da var. Bilgisayar ve diğer mobil iletişim cihazlarının ekranıyla uzun süre haşır neşir olmak modern insanı erkenden yaşlandırıyor. Bundan en çok etkilenenler ise orta yaş ve altındaki genç nüfus.

Son yıllarda genç nüfusta teknoloji bağımlılığı kaynaklı göz altı çökmesi ve yüz bölgesinin düşmesi, göz altında torbalanmaların oluşması gibi deformasyonlar giderek artmaktadır. Bunlar kalıcı estetik sorunlardır. Bu cihazlardan gelen zararlı ışınlar yüzün çok genç yaşta çökmesine ve yaşlanmasına yol açıyor.

Yüzünüzü 5-6 yıl yaşlandırıyor

Çalışma hayatından sonra özel hayatımıza giren bilgisayar ve benzeri teknolojik cihazlara neredeyse mesai saatleri boyunca bakmak zorunda kalabiliyoruz. Bu kullanım süresi, 30 yaşın altındaki bir kişinin yüzünü zamanla 35 yaşındaki bir insanınkine dönüştürebiliyor. Özellikle hassas cilde sahip kadınlarda bu durum daha hızlı, etkili ve sık görülüyor.

Erken yaşlanma izleri kişinin sosyal ve özel hayatına negatif yansıyor. Sosyal aktivitelerden kendini yalıtma ve bilgisayarda daha çok vakit geçirme eğilimi doğuyor.

Peki, bilgisayar ekranlarından yayılan yaşlanma izlerini kalıcı olarak nasıl ortadan kaldırabiliriz? 

Bunun tedavisi için tek tek ya da kombine operasyonlara başvuruyoruz. Göz altındaki torbalanmalar alt göz kapağı ameliyatıyla; elmacık, orta ve alt yüz bölgelerinde oluşan gevşeme ve düşmeler ise elmacık estetiği ve yüz germe operasyonlarıyla tedavi ediliyor.

Birkaç hafta içinde gerçekleşen iyileşme sonunda, teknolojinin yaşlandırıcı etkisinin ortadan kaldırıldığı, kişinin yaşına uygun hatta daha genç ve doğal görünümlü estetik hatlara sahip yüz hatlarının ortaya çıktığını görmekteyiz.

İyi bir çalışma haftanız olsun…
 

Yayın tarihi: 27.10.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.