Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

“ANNE, DESTEĞİNE İHTİYACIM VAR”

 YAZARI TAKİP ET X
Tayfun Türkaslan’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Doğal ve Yakışan Estetik Estetik ve Plastik Cerrah Doç. Dr.
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Kapının ziline uzandı, bekledi ve vazgeçti. Bir şeyler mırıldanarak tekrar uzandı, yine yapamadı. Arkadaşının söylediği, “göğüslerin tahta gibi” sözü ve çok sevdiği annesinin, “kızım aklından çıkar, asla olmaz” ikilemi arasında gidip geliyordu. Bir karar aşamasındaydı ama kendini kaybolmuş hissediyordu. Bu kadar mı zordu güzel göğüslere sahip olmak. Doktoruyla konuşmuş, aklındaki bütün soru işaretlerini gidermiş, kendini güvenli ellere teslim edeceğini biliyordu. Gözünü karartıp ameliyat tarihi bile almıştı.

Önündeki en büyük engel ise annesini ikna etmekti. Kaldı bir süre kapının önünde, beyninin duvarlarını dövüyordu telkinler. Söyleyeceklerini, kararlılığını annesinin karşısında göstermek için bütün cesaretini topladı. Zili çaldı, annesinden gözlerini kaçırarak salona geçti. İnce kıyafetinin altından belli belirsiz göğüslerini göstererek, “Anne, ben doktordan ameliyat tarihi aldım, kararımı eleştirme, senin manevi desteğin benim için çok önemli, lütfen anne” diye konuştu kararlı bir ses tonuyla. Annesinden gelen tepki ise dudaklarını büzmek ve uzun süren kaşları çatılmış bir sessizlik oldu. Ailede daha önce estetik operasyon geçiren kimse olmamıştı. Kulaktan dolma yanlış bilgiler ve kuruntular annesinin inatçılığını pekiştirmişti. Tepkisini bastırmaya çalışan anne, kızının kararlılığı karşısında son bir ikna çabasıyla, “göğüslerini büyütürsen kanser olabiliyormuşsun güzel kızım, tekrar düşün. Neden bunu takıntı haline getirdin” dedi.

“Bitti mi doktor bey?”

Neredeyse bir yıl süren psikolojik bir savaş sonrasında aldığı kararı uygulayacaktı. Annesiyle görüşmesi hepi topu 5 dakika sürdü. Göğüs büyütme ameliyatı kararında tek başına kalmıştı. Kararlarıyla annesini üzmek istemiyordu ama birbirini takip eden “Eksik hissetmek istemiyorum kendimi. Anormal ölçüde küçük göğüslerim var. Neden bedenime yakışan göğüslere sahip olmayayım. Bunu hak etmiyor muyum ki...” düşünceleriyle oradan uzaklaştı.

Nihayet ameliyat tarihi geldi. Güneşli ve güzel bir kış günüydü. Hazırlıklar tamamlandı. “Hiç acı ve ağrı duymadan 1-2 saat sonra uyanacaksın” demişti doktoru. Genel anestezi alacağını biliyordu. Ameliyat masasında göz kapakları ağırlaştı, müthiş tatlı bir ağırlıktı bu. Sonrasını hatırlayamayacak kadar derin bir uykuya daldı. Zaman adeta durmuştu. Doktorunun derinden gelen sesiyle zaman tekrar akmaya başladı. “Bitti mi doktor bey?” sözleriyle biraz daha kendine geldi. Artık her şey bitmişti; aylarca süren kararsızlığın yarattığı stres ile yaşadığı baş ağrıları, vücudunda çıkan zonalar, göğüslerini büyük göstermek için kalın süngerli sutyen kullanma derdi (bundan nefret ediyordu), arkadaşlarının, göğüslerine odaklanan şaşkın, alaylı bakışları, örselenen öz güveni nedeniyle kendi kendine konuşur hale gelmesi, ayna karşısında dümdüz bir göğse sahip kadın görüntüsü nedeniyle duyduğu üzüntü... Bunların hepsini geride bırakan göğüs büyütme ameliyatını olmuştu artık.

Şişlikler geçmiyor endişesi

Ameliyatı başarılı geçmişti. Estetik cerrahi uzmanı doktoru 2. günde evine gidebileceğini söyledi. 4. gün duşunu almıştı. İstediğinden daha şiş ve büyük göğüsleri vardı. Endişelendi, hemen doktorunu aradı. Kaygılanmaması gerektiğini söyleyen doktoru, “Ödemlerin geçmemesi nedeniyle göğüs ölçüleriniz olması gerektiğinden daha büyük oluyor. Ancak endişelenmeyin, bu geçici bir durum. 1 hafta sonra daha önce planladığımız ölçülere gelmeye başlayacak” dedi. Derin bir oh çekti. Hafif ağrıları olmuştu en başta ama ağrı kesiciler sayesinde bunu atlatmıştı. Rahat bir iyileşme dönemi geçiriyordu. 5. gün çalışmaya tekrar başladı, 7. gün dikişleri aldırdı, 4 hafta boyunca özel sutyen kullandı. Doktorunun verdiği doğru masaj tekniklerini belirli aralıklarla göğsüne uyguluyordu.

“1 yıl içinde ameliyat izi ten rengine bürünecek” demişti doktoru. Ameliyat izi göğsünün, göğüs duvarıyla birleştiği sınıra, yani memenin alt kıvrımına fark edilmeyecek, görülmeyecek şekilde gizlenmişti. En iyi ve doğal sonucun alınması, meme etrafında sorunlar olmaması için en çok tercih edilen meme altı yöntemiyle silikonları yerleştirmişti doktoru. Silikon protezin üst kısmı kas altına, alt kısmı ise meme dokusu altına gelecek şekilde operasyon yapılmıştı. Evlenip bir kız çocuğuna sahip olmak hayali vardı. Doktoruyla paylaşmıştı bu hayalini. Doktoru, kadının bu hayalini rahatlıkla gerçekleştirebileceğini altını çizerek belirtmiş, süt bezlerinin işlevini korumuştu.

Omuzlarınız geniş, uzun silikon kullanacağız

En kaliteli silikonu tercih etmişti. Doktorunun, “Biz buna akıllı silikon diyoruz. Tıbbi ve içinde kimyasal katkı maddesi olmadığı için meme sağlığınızla tamamen uyumlu. 300'den fazla göğüs modellemesine imkân veren bir silikon yerleştireceğiz göğsünüze. Vücudunuza özel göğüs yapısı ortaya çıkaracak. Göğüslerinizde hacim, şekil ve simetri problemlerini yaşamayacaksınız. Göğüs iç ve alt kıvrımlarınız doğal göğüs kıvrımlarıyla tamamen aynı olacak. Fark göremeyeceksiniz. Sizin göğüs yapınızın ortası biraz çökük, uzun bir gövdeniz, geniş bir omuz yapınız var. Damla formu silikonlar yerine orta kısımları dolgun ve uzun silikon protezler kullanacağız. İlk günkü şeklini her zaman koruyacak. Kesinlikle endişelenmeyin” sözlerinin ne kadar yerinde olduğunu ameliyattan sonraki 3. aya girerken tekrar hatırladı.

Sen güzelleşmişsin

Tahta gibi göğüsleri yoktu artık. Sık sık aynanın karşısına geçip her detayına tekrar takrar bakıyordu. 1 yılın stresi kaybolmuş, yüzünde tatlı bir tebessüm vardı. Kendini güçlü hissediyordu. Deyim yerindeyse, hayatını göğsünü gere gere yaşayacaktı. Arkadaşlarından duyduğu ilk tepki: “İnanmıyorum, bu kadar değişeceğini düşünmemiştim. Estetik olduğun hiç belli değil, inan çok yakışmış” şeklindeydi. Sıra annesinin yorumunu almaya geldi. Kapı ziline bu kez tereddütsüz, gülümseyerek bastı. Gıcırdayarak aralanan kapının arkasında beliren annesi birkaç saniye sonra elbisenin ona çok yakıştığını söylemekten kendini alamadı. “Sen güzelleşmişsin kızım” sözü bütün buzları eritmişti. Sonra özlediği derin bir anne kız sohbeti...

Küçük göğüsler, kadınlık ve doğurganlık algısının eksik hissedilmesine, bununla birlikte birtakım psikolojik rahatsızlıklara, travmalara neden olmaktadır. Bu nedenle ülkemizde burun estetiğinden sonra en çok yaptırılan estetik uygulama meme büyütme estetiğidir. Yukarıda geçen hikâye, sıklıkla karşılaştığımız ameliyat öncesi ve sonrası olayları içeriyor. Burada anlattığımız göğüs büyütme ameliyatında olduğu gibi başarılı ve doğal sonuçların alınması, bilinçli bir hasta olmaya ve estetik cerrahi uzmanının bu konuda yeterli tecrübeye sahip olmasına bağlıdır. 

Yayın tarihi: 07.03.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.