Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

EVLENDİNİZ, EE HADİ ÇOCUK NE ZAMAN?

 YAZARI TAKİP ET X
Sibel Deniz Toledo’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Çiftlerin evlendikten kısa süre sonra en çok karşılaştıkları soru ne zaman çocuk sahibi olacakları meselesidir. Sık sık bu soruya muhatap olurlar. Toplumsal varsayım, her kadın zaten annelik içgüdüleri ile doğar, istisnasız anne olmak ister ki zaten de bunun için evlenmiştir.

Anne olmaya hazır olup olmadığı, böyle bir sorumluluk altına girmek isteyip istemediği, çocuk sahibi olmaya engel bir sağlık sıkıntılarının olup olmadığı ya da hayata dair hayalleri hiç düşünülmez ve ya sorulmaz. Sadece giderek artan bir baskı ile çocuk beklentisi dile getirilir. Bu baskı çiftin üzerinde de gerilim yaratabilir ve ilişkilerini etkileyebilir.

Aslında çocuk sahibi olmak oldukça önemli bir karardır ve baskı ile değil aksine hazır olduğunda özgür seçim ile alınmalıdır. Bir çocuğu hakkı ile büyütüp yetiştirmek çok ciddi bir meseledir. Üçüncü kişilerin dahil olmaması gereken, bir çiftin arasındaki mahrem bir konudur.

hamile kalmak

ÇOCUK SAHİBİ OLMAMAK BİRÇOK NEDENE BAĞLANABİLİR

Çocuk sahibi olmamak karı kocanın verdiği ortak bir karar olabilir. Bunun altında yatan pek çok sebep olabilir. Kariyer ve hayat hedefleri içerisinde bir çocuk yetiştirmek yoktur mesela. Bunu çevredeki herkesin saygı ile karşılaması gerekir. Kişileri devamlı bir açıklama yapmak zorunda bırakmak, kararlarından dolayı eleştirmek veya farklı yönde karar almaları için psikolojik baskı yapmak kişilerin psikolojilerini olumsuz yönde etkileyecek ve ilişkilerine de olumsuz olarak yansıyacaktır. Aynı zamanda çocuk beklentisinin yarattığı stres hamile kalma sürecini kötü yönde etkilemekte ve iki tarafta da hiç bir sorun olmamasına rağmen kadın hamile kalmayabilmektedir. Hamile kalamadıkça stres daha da artmakta ve çeşitli tedavi yöntemlerinde çare aranmaktadır. Bu tedavilerde kadın için yorucu bir süreç olmaktadır.

karı koca

Birde çocuk sahibi olmak isteyip çeşitli tıbbi sebeplerle çocuk sahibi olamayan eşlerde bu sorulardan büyük bir sıkıntı duymaktadır. Pek çok kadın için anne olamayacağını duymak büyük bir üzüntü kaynağı oluşturmaktadır. Kabul edilmesi gerçekten zor bir cümledir. Kadınlığını sorgulamaya başlayabilir. Kendini eksik hissedebilir. Hamile veya kucağında çocuklu kadınları gördüğünde kötü olabilir. Erkeklerde bu noktada sorun kendilerinde ise erkekliklerine halel geldiğini ve karşılarındaki kadına haksızlık ettiklerini düşünebilirler. Bu konu kadın içinde erkek için yaralayıcı olabilir. Bu konunun gündeme getirilmesi ve sorulması yarayı derinleştirip kanatacaktır.

TEDAVİ SÜREÇLERİ UZUN VE ZORLU OLABİLİYOR

 tüp bebek tedavisi 

Stres veya tıbbi sebep kaynaklı çocuk sahibi olamama durumlarında başvurulan tedaviler uzun ve yorucu bir yoldur. Kullanılan ilaçlar ve yapılan işlemler fiziksel olarak zahmetli olmaktadır. Ancak daha zor kısmı bekleme sürecidir. Tedavinin sonucunun olumlu olması için dua etmek ve olumsuz olduğunda tekrar deneme cesaretini ve gücünü toplamak başlı başına önemli bir meseledir. Burada hem eşlerin birbirine hem de çevrenin eşlere karşı ekstra anlayışlı olması ve destek vermesi gerekir. Herhangi bir sebepten bir tarafı yargılamamak ve suçlamamak sadece sabırlı ve anlayışlı olmak gerekir. Diğer türlüsü durumu kötüleştirmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Saygı ve anlayış ile davranmak, empati kurmayı denemek, baskı yapmamak ve anlayışlı olmak çocuk sahibi olmayan ya da olmayan her çiftin çevresinin yapması gerekenlerdir.

Yayın tarihi: 28.04.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.