Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DOĞUM YOLCULUĞUMDA BENİ KORKUTMAYIN!

 YAZARI TAKİP ET X
Sibel Deniz Toledo’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Günümüzde hastanelerde medikalize doğumlar artık iyice doğallıktan uzaklaşmaktadır. Bununla beraber kullanılan dil de kadınları oldukça korkutmaktadır. Hem hamilelik hem doğum sürecinde kullanılan pek çok deyim ve sözcük doğum algısını negatif yönde etkilemektedir. Doğumları olumlu yönde değiştirmek istiyorsak buna kullandığımız dilden başlamak yerinde olacaktır.

ALLAH KURTARSIN

hamile

En klasiği hamile bir bayan gördüğünde teyzeler “Allah Kurtarsın!” derler. Neden kurtuluyoruz? İnsanlar kötü bir şeyden kurtulmak isterler. Kurtulmak olumsuz çağrışımları olan bir fiildir. Oysa bir bebeği dünyaya getirmek mutluluk verici bir olaydır. Bence en güzeli Allah kavuştursun, sağlıkla doğsun, rahat bir doğum olsun, ve benzeri deyimler olmalıdır. Anne gün geçtikçe bebeğine kavuşmak için sabırsızlanırken onu motive edecek cümleler kurmaya tüm çevresi özen göstermelidir. Özellikle negatif doğum hikayeleri paylaşılmamalıdır.

Yayın tarihi: 26.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.