Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÖMRÜMÜZ BİTMEDEN

 YAZARI TAKİP ET X
Serap Duygulu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

‘’Bir bilgin gemiyle yolculuk ediyormuş. Yanından geçen bir gemiciye, '' Sen gramer bilir misin?” diye sormuş. Gemici omzunu silkmiş. “Ben garip bir gemiciyim. Öyle şeylerden anlamam” demiş.

Bilgin ona küçümseyici bir tavırla bakıp, “Öyleyse ömrünün üçte biri gitti” demiş ve bir soru daha sormuş: “Bilimden, fenden haberin var mı?”
Gemici dudak bükmüş, “O dediklerin nedir, ne işe yarar?” diye konuşmuş.

Bilgin, “Gitti öyleyse ömrünün yarısı!” diye alayla gülmüş.

Bir süre sonra gemi sallanmaya başlamış, gemiciler telaşla oraya buraya koşuyorlarmış. Bilgin merakla ne olduğunu sormuş.

Gemici, “Şiddetli bir fırtına çıktı. Bu gidişle gemi batabilir” dedikten sonra bilgine, “yüzme bilir misin?” diye sormuş.

Bilgin "hayır" deyince başını sallamış ve şöyle demiş: “Öyleyse gitti ömrünün hepsi’’

Ömrümüzün nasıl biteceğinin beynimize depoladığımız bilgilerle hiçbir ilgisi yok, biliyor musunuz? Ancak ömrümüzün nasıl geçeceğinin neleri kaçırdığımızla çok ilgisi var.

Bilgisayar ekranlarına saatlerce kilitlenip kalıyorsanız ve sırf bu yüzden yavrunuzun gözlerindeki ışıltıyı kaçırıyorsanız, hayal dünyasındaki canavarlara karşı onu koruyan kahramanı olamıyorsanız çok şeyi kaçırıyorsunuz demektir.

Hiçbir işin geç yapılması dünyanın sonu değildir ama eğer siz hayatı keyif alarak yaşamıyorsanız ömrünüzün ansızın bitmesi sizin için hayatın sonudur.

Bakın mezarlıklara; o insanlar da yaşadı bir zamanlar. Onların da yetiştirilmesi gereken acil, çok önemli işleri vardı, onların da bitmek tükenmek bilmeyen sorunları ve soruları vardı.

Onların da umutları, hayalleri vardı. Çocukları vardı, eşleri, aileleri vardı. Sevdikleri ve sevmedikleriyle onlar da bir zamanlar yaşadılar. Endişelendiler, bir çoğu günlük işlerle kendilerine ve çevresindekilere hayatı zehir ettiler.

O mezar taşlarının üzerindeki süslü püslü sözlere ve işlemelere bakın, arkalarında ne çok pişmanlıklar bıraktıklarını anlarsınız.
Bir Fransız atasözü der ki '' Mezarlıklar vazgeçilmez olduklarını sananlarla doludur!''

Faturalarınızı geç ödeyebilirsiniz telafisi var, otobüsünüzü kaçırabilirsiniz sonrakine binersiniz, görüşmelere gecikebilirsiniz mazaretleriniz var ama hayata geç kalırsanız 'Pardon!' diyemezsiniz.

Hayatı daha keyifle yaşamanızı sağlayacak ne varsa kendinize ve isteklerinize zaman ayırmaya çalışın. Sorun dediklerinizin ne kadar kolay aşılabildiğini göreceksiniz.

Bir de mezarlıkları düşünün. Kaçı hayatı dolu dolu yaşamıştır ve bu dünyadan gönül rahatlığıyla 'yaşadım!' diyerek ayrılmıştır? Ve siz şu an, şu dakika hayattan gidiyor olsaydınız en çok neyi yapamadığınıza üzülürdünüz?

Ayrıca yapmanıza engel olan ne???? 

Yayın tarihi: 28.06.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (9)

Yazılarınızla tanışmaktan büyük mutluluk duydum... Emeğinize yüreğinize sağlık...

21.09.2011 21:42:29 İbrahim YÜCETEPE

İnsanların günlük koşturmaca içerisinde, anı yaşamayı, anlık mutlulukları unuttukları günümüzde; kendimizin ve çevremizdekilerin kıymetini bilerek yaşayıp, mutlu olacak şeyleri kendimizin keşfetmemiz gerektiğini bu yazınızla çok güzel anlatmışsınız.. Teşekkürler...

05.07.2011 16:24:02 ŞENAY ONUR
9 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER