Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MEDİKAL ASTROLOJİ, GEZEGENLER,GÜNEŞ VE AY TUTULMALARININ SAĞLIĞIMIZA ETKİLERİ

 YAZARI TAKİP ET X
Şenay Yangel’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Güneş sisteminde yer alan gezegenlerinde sağlığımız üzerinde önemli etkileri vardır. Bunlar, kişilerin yıldız haritalarında bulundukları evlere, burçlara ve birbirleri ile oluşturdukları açılara göre, karşılaşabileceğimiz sağlık sorunları hakkında ipuçları verir.

Her gezegen belli organları idare eder. Haritadaki sert etkileri, bunlarla ilgili rahatsızlıklara yol açar.

Ay: Mide, rahim, lenf bezleri, memeler, sindirim sistemi ve vücut sıvılarını etkiler. Psikolojik bozukluklarla ilgisi vardır.

Merkür: Sinir sistemi, hareket organları, akciğerler, solunum organları, omuz ve köprücük kemiği.

Venüs: Böbrekler, boğaz ve üst solunum yolları, vücut güzelliği.

Güneş: Kalp, kan dolaşımı, vücut ısısı, sırt bölgesi, omurilik, safra kesesi.

Mars: Baş bölgesi, beyin, gözler ve öd kesesi. Ayrıca kesikler, ameliyatlar, kanamalar ve yaralarla ilgilidir.

Jüpiter: Karaciğer, kan, damarlar ve hormonlar.

Satürn: Yaşlılık, deri, kemik, dişler, dalak ve kemiklerin ihtiyacı olan kalsiyum. Uzun süren, ağır hastalıklarla ilgilidir.

Uranüs: Bacaklar, ruhsal ve zihinsel rahatsızlıklar, hamilelikte görülen düşük olayları, kazalar, kırıklar, tehlikeler ve ani olaylarla ilgilidir.

Neptün: Salgı bezleri, vücut sıvıları, beyin çalışmalarından düşünce ve hayal fonksiyonları .

Plüton: Damar fonksiyonları, cinsel organlar, hayatın sonu.

Gezegen pozisyonlarının etkileri: Kişiye özel sabitleşmiş haritalarda gezegenlerin pozisyonları sağlık konusunda söz sahibidir.

1. ve 6. eve düşen gezegenler sağlığı etkiler.

Özellikle dişilerde Ay’ın erkeklerde Güneş’in 6. eve düşmesi sağlığın bozulmasına neden olabilir.
GÜNEŞ, Satürn –Jüpiter – Mars ile yumuşak açı oluşturuyorsa sağlık iyi olur. Sert açılı ise sağlık sorunları verir. Ay ve Mars arasında sert açı varsa sağlık konusunda olumsuz etki yapar. Mars’ın Güneş ve Ay’la uyumlu açısı varsa genel olarak sağlam bir bünye verir.

6. evde bulunan burç; Mars, Satürn ve Uranüs gezegenlerinin yerleştiği burçlar ve evler hangi hastalıklara karşı istidatlı olunduğu hakkında bilgi verir.

Ufuk çizgisindeki Plüton'un, Neptün ile kavuşum halinde olması ruhsal rahatsızlıklara meyil verir. Merkür ve Venüs ile Uranüs kavuşumu da sinirsel durumlara, sıkıntı ve bunalımlara açıklık verir.

Jüpiter – Venüs – Şiron gezegenleri iyileştirici özelliktedir. Fakat Güneş, Mars ve Satürn ile sert ve uyumsuz açısı varsa olumsuzluk yaratabilir.

Güneş ve Ay Tutulmalarının Burçlara Göre Sağlımız Üzerinde Etkileri: 

Bebek anne karnında iken, 120. günden sonraki aylarda meydana gelen Güneş ve Ay tutulumlarının etkileri sağlık yönünden önemli bir faktördür. Tutulumların burçlardaki getirilerini inceleyerek, fiziksel bozuklukların altında yatan diğer faktörleri anlayabiliriz.

Bazı fiziki rahatsızlıklarda doktora gideriz. çeşitli tetkikler yaptırır, filmler çektirir, bir sürü parasal ve zamansal harcamalar yaparız; fakat bir sonuç alamayız.

Hatta doktorun, “Hiçbir şeyiniz yok; sağlıklısınız.” demesine sinirlendiğimiz bile olur. Rahatsızlık hissetmek fakat çare bulamamak çok zor gelir.

Sebebi bulunamayan bu tür durumlarda konulan en kolay teşhis ise “sinirsel” tabiridir. Halbuki durumumuz sinirsel olmayabilir. Belki de kolaylıkla halledebileceğimiz ancak hiç aklımıza gelmemiş; kendimizden kaynaklanan basit bir neden olabilir. Bunun için tutulumların etkilerini gözden geçirmemiz, faydalı olabilir. Ayrıca Tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat’ın “Astroloji bilmeyen hekimin kendine hekim demeye hakkı yoktur” sözü de Medikal Astroloji'nin o dönemden günümüze gelen önemini göstermektedir.

KOÇ Burcundaki Tutulumlar

Baş, yüz ve sol gözle ilgili çeşitli şikayetlerin altında yatan sebep; sürekli kendi kafası doğrultusunda gitme, olaylardan alması gereken dersi almama, sözünü tutmama olabilir. Bunlara uzun süre kulak vermezse baş ağrısından migrene kadar varan sıkıntılar yaşar. Kendi ideallerine gerekli değeri vermez, etrafın düşünceleri ile enerjisini aşırı derece harcar ve etrafla fazla uğraşırsa sık sık idrara çıkma, bel ağrıları olabilir. 

Bütün bunlar, kişinin kendi ihtiyaçlarına dikkat etmesi, kendi ile ilgilenmesi, hatalarını düzeltmesi konusunda uyarılardır.

BOĞA Burcundaki Tutulumlar

Kulak, boğaz ve boyun aşırı derecede hassaslaştığı zaman öğrenmesi gereken şeyleri öğrenmediği, inatçılık ettiği ve maddi durumun bozulduğu akla gelebilir.

Fiziksel rahatsızlıklar, kendi değerini unutma, deride kaşıntılara, burun hassasiyeti ve alerjiye sebep olur. Kendine yapılan tavsiyeleri dinlemezse iltihabi durumlar, kulak rahatsızlığı görülebilir.

Atılımcı, ileri görüşlü olmamak için direnme güveni kaybetme gözlerde rahatsızlık yapar. Bedenin fiziki ihtiyaçlarını gereği gibi karşılamama tiroit bezinin az veya fazla çalışmasına neden olabilir.

İKİZLER Burcundaki Tutulumlar

Eller, kollar, omuzlar, ciğerler ve sinir sistemi ile ilgili sorunlarının altında, sosyal iletişimde iyi bir denge kuramama yatar. Kişi kendine objektif olarak bakmalıdır.

“ Ben her şeyimi içime mi atıyorum, yoksa çok mu açılıyorum?”
“ Beğenilmemek, reddedilmek korkusundan kendimi bloke mi ediyorum?”
“ Gerçekten dürüst müyüm? Yoksa ikiyüzlülük mü yapıyorum? Henüz olgunlaşmadığım konulardan bahaneler uydurup kaçıyor muyum?”
gibi…

Beden, akıl ve ruh arasında iyi bir iletişim kuramama sinir sisteminde sorunlara yol açar. Başkalarının düşüncelerine değer vermeyi, kendine veya dünyaya başkasının gözü ile bakabilmeyi öğrenirse rahatlayabilir.

YENGEÇ Burcundaki Tutulumlar

Yaşamdan alması gereken dersi öğrenmediği, sahiplenmediği, koruyuculuğu, bakıcılığı aşırılığa vardırdığı zaman ülser, gastrit, hazımsızlık, mide ekşimesi, gaz, apse, tümör, pankreas rahatsızlıkları, rahimle ve memelerle ilgili sorunlar, kalsiyum eksilmesi, diz ve diş sorunları görülebilir.

Deniz, göl, nehir gibi su kenarı olan yerlerde yaşamak veya buralara seyahat yapmak iyi gelebilir. Vücutta su toplaması olmasının nedeni de bakılma veya birilerine bakma ihtiyacının aşırılığından kaynaklanabilir. 

ASLAN Burcundaki Tutulumlar

Sevgi konusunda çeşitli sorunlar yaşanıyorsa sağlık üzerinde etkileri görülür. Kendini beğenmiyor, sevmiyorsa veya başkalarının sevgisine kayıtsız kalıyorsa kalp kaslarında zayıflama olur.

Omurga ve omurilik etkilenebilir. Kalp ve omurilik sinirleri arasındaki iletişim aksar. Beyinden gelen mesajlar yerine ulaşmada zorlanır ve böylece kişinin hayat enerjisi, canlılığı azalabilir.

BAŞAK Burcundaki Tutulumlar

Sindirim sistemi rahatsızlığının altında yatan, kişinin tahlil yönünü hatalı kullanması ve öğrendiklerini kendisiyle bütünlerken olumsuz bir yol tutması olabilir.

Sorunlarına karşı aşırı umursamaz kalırsa kabızlık, aksine çok eleştirici ve kılı kırk yarıcı olursa ishal görülebilir. Şiş bir karın, dış dünyada yaşanan tersliklerin düzeltilmesi ve olayların hazmedilmesi gerektiğine işaret edebilir. Kişi beden diline kulak vermezse lenf sistemi bozularak vücudunun direnci azalır, bağışıklık sistemi bozulabilir. 

TERAZİ Burcundaki Tutulumlar

Böbrekler, adrenalin bezleri, kadınlarda yumurtalıklar, erkeklerde prostat sorunları görülebilir. Kişinin yaşam dengesi bozulduğu, dış dünyasında karışıklar olduğu zaman; bedenin bu bölgeleri isyan eder.

Kişi kendine ve çevresindekilere karşı dürüst ve adaletli davranmadığı zaman; bedenin hassas dengesi bozulur ve yürümekten konuşmaya kadar çeşitli denge problemleri ortaya çıkar.

AKREP Burcundaki Tutulumlar

Evrensel sistemin hakkını verme konusunda sorumluluğunu hep hatırlamalıdır. Aksi halde üreme organlarında sorunlar ortaya çıkar. Çünkü bu organlar yaratma ve genişleme enerjisi ile ilgilidir.

Aşırı hükmedicilik, her şeyi kontrolü altında tutma istediğinden vazgeçmeli, meydana getirdiği şeyleri bırakabilmeli, başkalarına emanet edebilmeli veya paylaşabilmelidir. Hırslarını, ihtiraslarını dengeleyebilirse vücut normal fonksiyonlarına rahatça devam edebilir.

YAY Burcundaki Tutulumlar

Kalça, baldır, karaciğerdeki rahatsızlıklarla beden bir şeyler anlatmaya çalışır. Ön yargılı olmaktan vazgeçmezse karaciğer görevini aksatmaya başlar.

Sosyal yaşamdaki hareketsizlik, zihni veya manevi durgunluk, iletişim kuramama, olayları idrak edememe, körü körüne destekleme kalça eklemleri ile sorunları ortaya çıkmasına sebep olabilir. Hafif rahatsızlıklar çok ciddi sıkıntılara kadar varabilir. Hücrelerin kendine has bilinci vardır. Genetik olarak gelmiş ön yargılar varsa bunlardan kurtulmak için sivilceler hatta yaralar oluşabilir.

OĞLAK Burcundaki Tutulumlar

Eğer kişi öğreticilik sorumluluğunu yerine getirmiyorsa iskelet sistemi dile gelebilir. Dizler zayıflar, kemikler, dişler ve kalsiyumla ilgili sorunlar görülebilir. Ciltte kaşıntılar, egzama ve romatizma ağrıları başlayabilir.

Otoriterlik ve esneklik konularında belli bir çizgi oluşturamazsa öfkeli ve aşırı alıngan olur. Bu durum kemiklerden kalsiyum azalmasına, eklem iltihaplarına, kemik iliği hastalıklarına, çene ve diş rahatsızlarına sebep olabilir.

Öfkeli durumda ilk ihtar mideden gelir. Bu durumda kişi hayatını gözden geçirip gerekli iyileşmeleri yapabilirse sorunlar ortadan kalkar. Olumlu ve dengeli hareket edebilirse fiziki güçlülük kazanır ve yaşlılıkta bile fiziksel durumu iyi olur.

KOVA Burcundaki Tutulumlar

Bazı şeylerin oluruna bırakılması, tevekkül sahibi olunması gereğini hatırlamak için bedenden birtakım uyarılar gelir. Bunlar sinir gerginliği, kanda şeker iniş çıkışları, ayak bileğinde şişme, dolaşım rahatsızlıkları gibi durumlardır.

Dolaşımı düzenli tutabilmek için yürüyüşler yapılmalıdır. Bu tutulum kişinin sürekli hareketli olmasını ister, durgunluk tabiata ters gelir.
Kandaki şeker iniş çıkışları insanın dengesiz biri olarak tanınmasına sebep olur.

BALIK Burcundaki Tutulumlar

Sindirim sisteminden gelen çeşitli uyarılar, kişinin aşırı tahlilci olduğunu ve altıncı his, rüya gibi içsel gelişlere set çektiği, önem vermediğini gösterir.

Her şeyi fazla incelemek, tahlil etmek aşırı sindirime yol açar. Eğer kişi bu uyarılara dikkate alıp gereken düzeltmeleri yapmazsa ayaklarda şişmeler, nasır oluşması, terleme ve genel rahatsız olma durumları ortaya çıkabilir.

Kişi manevi yönden gelişmeyi reddeder, belli konularda takılıp kalırsa vücudun bağışıklık mekanizmasını kontrol edene lenf sistemi bozulabilir.

Göklerin kutsal ışıkları daima yaşamınızı aydınlatsın. Yıldızınız şansınız bol olsun…

Yayın tarihi: 09.09.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

Sevgili Şenay, Yüzyıllardır tıpta kullanılan bu önemli verileri paylaştığınız tekrar gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederim. Herşey doğanın muhteşemliğinde var. Sağlık Astrolojisi dünyanın belli başlı ülkelerinde kullanılmakta ve çok etkili sonuçlara varılmakta. Başarılı çalışmalarınızın devamı dileğiyle.

11.09.2011 14:41:33 Dr.Servet Çanga

şüpheyle okudum başta ne ki bu diye ama bu kadar mı gerçek olur! hala şoktayım. arkadaşlarım da okutacağım bakalım onlarınki de doğru çıkacak mı diye.

09.09.2011 12:52:36 vahide bozkurt

Merhaba Vahide hanım öncelikle teşekkür ediyorum güzel sözlerinize. Astroloji yaşamsal tüm alanlarda bizlere ışık tutan bir rehberdir yeterki doğru şekilde faydalanmayı bilelim. Sevgilerimle

24.09.2011 04:17:59 Şenay YANGEL
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER