Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ASTROLOJİ NEDİR, NE DEĞİLDİR?

 YAZARI TAKİP ET X
Şenay Yangel’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Astroloji, fen bilimleri olan astronomiden faydalanan sosyal bir bilim dalıdır. Bugün, dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de astrolojinin bilim olup olmadığı tartışılır.

İnsanlığın yazılı tarihi kadar köklü bir geçmişe sahip olan astrolojinin, resmi olarak 1948 yılında merkezi Londra’da olan üniversitesinin kurulmuş olması, bu konuda yapılan tartışmalara verilecek en güzel cevaptır. Bugün tüm dünyada birçok üniversite ile eğitimlere devam edilmektedir. Bu konunun sürekli gündemde kalması ise hiçbir eğitim almamış falcılık, medyumluk yapan kişilerin yasal dayanak olarak astroloji adını kullanmaları, astrolojiyi kendi çıkar ve menfaatlerine alet etmelerinden kaynaklanmaktadır. Nasıl bir insan eğitimini almadan kendine “Ben avukatım” veya “Ben doktorum” diyemiyorsa aynı şekilde “Ben astrologum” da diyemez. Bunu söyleyebilmeniz için profesyonel eğitiminizi almak ve birçok dala ayrılan astrolojinin bir alanında uzmanlaşmak zorundasınız.

Nasıl ki bir kalp doktoru, kadın doğum uzmanından ayrı bir branşta ise astroloji de kendi içinde alanlara ayrılır: Vedic “Hint Astrolojisi”, Çin Astrolojisi, Rönesans Astrolojisi, Helenistik Astroloji, Medikal Finansal Astroloji, Ezoterik ''Ruhsal'' Astroloji gibi.

Batı Placidus Horoskop

 

Chinese Year

Vedic Hindistan Horoskop

Yine astroloji hakkında en çok konuşulan konulardan biri de “Astrolojiye inanıyorum ve inanmıyorum” meselesidir. Astroloji tamamen matematiksel hesaplamalara dayanan, insanın anne karnına düştüğü andan itibaren gezegenlerin etkilerini araştıran bir bilim olduğuna göre, bir inanç sistemi değildir. Böyle bir görüşün kabul edilebilmesi için astrolojinin bir inanç sistemi olması gerekirdi ki böyle bir şey asla söz konusu değildir.

Astroloji evrende uyum ve simetrinin var olduğunu ayrıca herkesin bu uyum ve simetrinin bir parçasını oluşturduğunu öğretir. Bu yüzden astrolojiyi hayatı açıklamaya yardım eden bir felsefe gibi düşünmeliyiz. Astrolojinin amacı bize olanlar için gezegenleri suçlamak değil, aksine gezegenlerle ilgili belirtiler yardımıyla kendimiz hakkında bir şeyler öğrenmektir. Kendimizi açıkça gördüğümüz zaman yeni özelliklerimizi kolayca keşfedebilir ve hayatımızı daha dolu, daha amaçlı, daha yaratıcı hale getirebiliriz.

Astroloji kader değildir, her şey insanın kendi elindedir. Astroloji dönemleri inceler; fırsat alanlarını, olabilecek hastalıkları, şanslı zamanları, doğum haritanızda sizi kısıtlayan, zorlayan alanları ve gecikmeleri gösterir. Sonuçta nasıl hareket edeceğiniz, neler yapacağınız hepsi sizin iradeniz içindedir.

Astroloji ve doğum haritalarımız ruhsal planımızı oluşturan muhteşem bir portredir. Ruhsal planımızla ne kadar uyumlu yaşarsak yaşam kalitemizi de o denli yükseltmiş oluruz. Doğum haritalarımızda bulunan zorlayıcı gezegen etkilerimizi hafifletecek ve yaşamı iyileştirecek kristaller, ritüeller, dualar insanoğluna yardımcıdır. Yeter ki ön yargılı olmadan ve sağdan soldan duyduğumuz şeyleri ciddiye almadan işin gerçeği ile ilgilenebilelim.

 

Yayın tarihi: 18.05.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (7)

merhaba sizi cine 5 te cenk in evi proğramın da ilk kez tesadüfen izledim sanki proğramı siz yapıyor cenk bey konuk izlenimi oluştu bende... nedeni ise çok asil bir vücut duruşunuz var tebrik ederim 02 12 1967 burcum ve ileri yaşamım hakkında söyleyecekleriniz varsa yazarsanız mutlu olurum teşekkür ederim saygılarımla...

30.10.2012 16:38:00 mahir nair

ben dogum tarıhıme gore yeteneklerımı hayata gecırmek ve onalrı uygulayıp uretmek ıstıyorum ama bırseyler var catlıcam akısa sunamıyorum aynı daırenın ıcınde dolasıp duruyorum bırseyler yapma ıstegıylede hayatıma yonlendırıp kararlı olamıyorum dogum tarıhıne gore yeteneklerımı kısıtlanmasını nedenını yapmam gerekenı ogrenmek ıstıyorum sızı hergun yantra ve burclarınızı takıp edıyorum ve ınanıyorum bazen oyle denk gelıyorkı ozellıkle renkler mesela yol gosterıcı gıbı dogum tarıhım 21 03 1965

23.05.2012 10:49:15 umıt suslu
7 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER