Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

KAÇAK GELİNLER

 YAZARI TAKİP ET X
Şenay Tanrıvermiş’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

TVkolog Yrd. Doç. Dr.
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Memlekette Ayşe, Fatma, Emine’ye kıran girdi de haberimiz mi olmadı acaba? Dizinin en yaratıcı kısmı karakterlerin zorlama isimleri olunca analizi sentezi de böyle başlıyor otomatikman. Şöyle ki Kaçak Gelinler’in isimleri Almıla, Şebnem ve Kainat. Hakikaten bu isimlere karar kılmak için çok düşünüldüğü, acayip olsun diye kafayı yaktıklarından şüphe edilmesi normal değil mi? Sonra bu üç karakterin bir şekilde nikahtan cayıp İstanbul’a koşmaları ve bu sırada tanışıp, kaynaşıp anlaşmaları da normal. Birbirlerinin elinden uçak bileti kapmaya çalışmaları, biletlerin üstünde isim yazmaması, kimlik sorulmaması da epeyi normal!

İzmirli güzel ve acayip kızların isimleri gibi garip, anlaşılmaz ve saçma bir dille kopuk kopuk skeçler halinde espriler yapmaları ise yaz ekranlarını serinletecek denli buz gibi gerçekten. Bu açıdan izleyiciyi ekran karşısında dona kalarak buz kestirmeleri aslında en ciddi havalandırmadan daha etkili olabiliyor. Çünkü bu üç isim sarmalında genişleyen ikili özel ilişkiler, arkadaş grupları ve aileler sayesinde Kaçak Gelinler esprileriyle gerçekten donduruyorlar.

Mantık aramayan, tutarlılıkla filan kasmayan, yenilik peşinde koşmayan, klişe espriler ve renksiz bir dil kullanmakta sakınca görmeyen yapımın en enerjik kısmı görselleri elbette. Hem Moda sokakları, iç mekanların özgün tasarımı ve uyumu hem de taş gibi kadın oyuncular ve yakışıklı, enerjik ve genç erkek yetenekler dizilince seyir keyfi tavan yapıyor. Yani konusu olmasa da eğlenceli, sürükleyici ve renkli bir yapım olmayı başarıyor. Altında yazı olmayan kocaman renkli magazin dergilerinin çevir çevir bakılmasına benzer bir seyir sunuyor Kaçak Gelinler. ‘Yahu bu dergiler sırf reklam, kim alıyor bunları’ dediğimiz dekorasyon, gezi, moda ve magazin dergilerinin karışımı bir lezzet yakalanmış ki hiçte fena gelmiyor. Özetle tam yazlık tiril tiril, efil efil ve püfür püfür sezonluk bir yapım.

Nedense kış aylarında kavgalı, dövüşlü, konusuz ama bolca vurmalı, kırmalı diziler ekrana yakışırken yaz aylarında da genç kızlı,erkekli konusuz gençlik dizileri doldurur kanalları ve çoğu çabucak güme gider, kaybolur. Kaçak Gelinler de bu türün başarılı sayılabilecek izlencelerinden biri ve senaryosu sosyal medya aforizmalarından toparlanıp ve çatısı birkaç Hollywood filminden kopyalanıp karıştırılarak yazılmış gibi duruyor. Ancak oyuncuların çok başarılı performansları sayesinde tüm yüzeysellik ve yapmacıklık epeyi kurtarılıyor.

Yani tam çerez tadında, eğlencelik bir izlence!

Yayın tarihi: 06.08.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

Oyuncular başarılı bence

07.08.2014 09:49:26 Gulbaharmete mete

Bu diziyi izleyen fanatiklerini biliyorum

07.08.2014 09:49:12 Gulbaharmete mete
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER