Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GÖNÜL İŞLERİ’NİN GÜNAH KEÇİSİ SERVET

 YAZARI TAKİP ET X
Şenay Tanrıvermiş’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

TVkolog Yrd. Doç. Dr.
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Gönül İşleri bu hafta boşanmaya doğru adım adım ilerleyen sahneler de Servet ve Yılmaz ikilisi üzerinden harika bir evlilik analizi yaptı.

Eşlerin zamanla güzel taraflarını, asıl belki de aşık oldukları nüveyi veya birbiri için yapılan fedakarlıkları vazife bilişini Servet’in dominant yapısı üzerinden anlattı. Aynen gerçek hayatta olduğu gibi ilişkinin faturası kadına çıkartıldı. Servet üzerinden erkeğin tüm kusurları ve yanlışları ufak tefek sorunlar olarak aklanıp kadının üzerine yığıldı ve zavallı Servet zaten buna hazırdı.

Kocasının yaptığı işi küçümseyen, takdir etmek bir yana kusur bulan, sürekli negatif bir dille eksiğe, yanlışa ve kusura odaklanan Servet’in vicdan azabı ve inadı birbiriyle çelişiyordu. Bu bölüm de herkes üzerine gelince çelişki vicdan azabına döndü haliyle!

Her zamanki gibi en çok fedakarlık yapan kadındır, haklı olduğu apaçık ortadır ancak evlilikte ve aslında tüm ikili ilişkilerde herkesin haklı olduğu ve yine de büyük çelişkilerin mutsuzlukla kıvrandırdığını bilmeyen yoktur herhalde. Servet aldatılmıştır, sürekli yalanlarla kandırılmıştır, tüm ailesinin yükü sırtına bindirilmiştir ve dolayısıyla sürekli bir koşturma içinde aceleci ve asabidir. Sakin sakin dinleyecek, uzun uzun anlamaya çalışacak ve derin derin hissedecek vakti gerçekten yoktur. Hep yapılması gereken acil ve çok fazla iş kendisini beklemektedir. Hal böyleyken Yılmaz’a ve ilişkilerine gereken özeni göster/e/mez ancak bu sebeple suçlanan yine Servet olur.

Kız kardeşleri eniştelerine ‘köpek çektiklerini’ ve eniştelerine acıdıklarını söyleyince Servet’in gardı düşer, içi sızlar, vicdanı kanar. Tüm suçluluk psikolojisini destekleyen kanıt ise kocasının kupalarını doldurduğu dolap olur. Vitrinlerde yer alması gereken ödüller bir dolaba tıkıştırılmıştır. Kocasının başarıları, ön plana çıkartılıp alkışlanması gereken marifetlerinin görmezlikten gelinip görünmez kılındığının örneğidir bu. Servet kız kardeşinin ‘abla bu kupalar buraya mı konur’ sorusundan sonra iyice düşer. Ertesi gün birlikte çalıştıkları ve ailenin bir ferdi sayılan genç Bedir’e kendisinin sert olup olmadığını sorar. Kendine dair suç delillerinin peşindedir. Bedir ne yazık ki Servet’in çok sert ve ileride olduğunu çekinerek söyleyiverir. Dahası lanet olası yaygın ve egemen görüşü de dillendirir; Kadın erkeğin bir adım arkasında olmalıdır abla!’

Hem deli gibi çalışıp didinip koşturacak hem de Yılmaz kendini kötü, zayıf, yetersiz hissetmesin diye geride duracaktır. Alttan almalı, Yılmaz’ı onaylamalı, övmeli, kupalarını vitrinlerde sergilemeli, eksiklerini değil artılarını cilalamalı, parlatmalı ve sunmalıdır. Ayrıca aldatılmak gibi küçük bir macerayı gündeme getirip Yılmaz’ı utandırmamalı ve üzmemelidir. Özetle kadın mümkünse kocasını görünür kılmalı ve kendini inkar etmelidir. Dolayısıyla sürekli fırça çeken bir öğretmen gibi asabi olmasının altında yatan sebepleri daha da alta bir yerlere süpürmelidir. Güler yüzlü, anlayışlı, sevecen, sessiz, af edici ve çalışkan olmalıdır. Geride durup her işi silip süpürüp susmalıdır.
Ah Servet’e kız kardeşleri bile hak vermezken Servet kendisini nasıl savunabilir ki? Çok kız kardeşin olduğu metinlerin romantizmi, aşkı, heyecanı, lafı ve gevezeliği bol ve güzel olur. Üç kız kardeş de aşık, üçünün de kafası karışık ve üçünün de kalbi tutsak! Ve Servet gibi güçlü kadınlar hep suçlu elbette! Bu dizi izlenir…

Yayın tarihi: 19.11.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Elinize sağlık

19.11.2014 10:35:03 Gulbaharmete mete