Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

BEHZAT Ç'Yİ İHBAR!

 YAZARI TAKİP ET X
Şenay Tanrıvermiş’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

TVkolog Yrd. Doç. Dr.
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Ne kitabını okudum, ne filmini, ne de dizisini izledim ama yinde de keyfimi kaçırmayı başardı. Bütün dizileri ezdi geçti ve direkt vicdanıma bastı. Dağınık saçları, kirli sakallı, pek fiyakalı delikanlılığıyla dikkatimi çekmişti. Bir haltlar karıştırdığı belliydi. Ancak ben polisiye sevmem, erkek dizisi havası alıp baştan zappinglediklerimdendi. Ama hastası, fanatiği, takipçisi ve hatta bolbol taklitçisi var. Bir Ankara polisiyesi olarak tutunca hemen Adanalısı, Egelisi, Trakyalısı, önlü arkalısı da çıktı.

Yani etrafına epey garantili bir kalabalık toplamışken kalktı bir dizi karakterine hiç yakışmayacak gayet anti-popülist bir davranış sergiledi. Biz anneler bile, üstelik bile bile çocukları kaybolduğu için hemen toplanan bu kadınların yanından kenar kenar kaçarken, Behzat Ç öyle yapmamış. Son bölümünde oğlu 30 yıl önce polis tarafından 'işkence' adlı modern metodumuzla öldürülüp 'kaçtı' denilen anne yememiş içmemiş, Behzat Ç'ye gitmiş. Anne utanmadan bir değil, iki şey birden istiyor Ç'den; oğlunun kemiklerini ve katillerini...

Öyle bir şey hiç olmamış, öyleleri hiç yokmuş gibi yapmaya alışmıştık. Aklımızın ucuna bile gelmesi yasaklı, ayıplı, acıklı ve sanki hepsi uzaylı, dahası suçlu gibi davranılan 'cumartesi anneleri'nden biriyle muhatap olması canımı sıktı. Böyle şeylere ne gerek var; biz yolda görünce sokak değiştiriyoruz, 40 yılda bir haberlerde çıkınca kanal atlıyoruz, kulaklarımızı tıkıyoruz, 3 maymunu değil maymunlar cehennemini mükemmel oynuyoruz.

Şu Behzat Ç'nin yaptığına bakın yahu, insan biraz diğer polisiye dizilerini seyreder de örnek alır. 'Arka Sokaklar'ıda hiç izlemedim ama kanal değiştirirken gördüğüm bir kadın var; hep 'Hüsnüüüüüüüüüüüüüüü!!!' diye bağırıyor. Güzel kızlar, belalı oğlanlar, komple manken fıstık bir ekip, bilmiş çocuklar...

Behzat Ç kalkıp beyaz tülbentli, eli pankartlı, gözü yaşlı annelerle can sıkıyor. Ç böyle her önüne geleni dinlerse yandık, yüz vermeye gelmez bunlara! Bence diziye 'Arka Sokaklar'dan bir ekip gitsin ve gereği düşünülsün! İhbar eden olmuştur tabii ama sorumlu bir vatandaş olarak benden tekrar söylemesi; Bu Behzat Ç'nin içkisi, küfürü varmış. Acaba diyorum topluma kötü örnek olarak ömür boyu yer mi, yemez mi?

Daha doğrusu yer misin yemez misin? Behzat Ç.'yi sever misin? Sen de ihbar eder misin?

Yayın tarihi: 21.12.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (85)

bu ekip nefes alan her canlının keyfini kaçırır, dediğiniz gibi. lakin, kenarından da olsa yeraltı işi yapmaya çalışan bir dizi hakkında, hem böyle bir yazı yazı kaleme alıp hem de bırakın her temas iz bırakır'ı kumandayı bile elime almadım demeniz çok ilginç doğrusu. eskiden çalıştığım gastenin patronu ile tüm şehir kavgalıydı. malum, haber işlemek zor iş. o zamanlar gastemiz tiraj sıralamasında diplerde iken, nette bölge birincisi idi:)) elinize yüreğinize sağlık.

30.12.2011 12:33:19 kayzer soze

SİZİN DE YORUMUNUZA SAĞLIK, ÇOOK TEŞEKKÜRLER

31.12.2011 11:21:53 şenay tanrıvermiş

şenay hanım çok iyi bir yazı olmuş ama unutmayın ki taklitleri aslını büyütür ayrıca adı geçen diziler behzat ç. taklidi filan değiller. tamamen farklı kulvarlar...

26.12.2011 11:36:14 sırma bentley

tabii ki tamamen farklı kulvarlar ve zaten kontrast olsun diye yazıda kullandım amacım kötü değil yani:))

26.12.2011 23:40:46 şenay tanrıvermiş
85 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER