Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

KEŞKE

 YAZARI TAKİP ET X
Sarı Şeker Sema’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Hayat Işığım
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Her ölüm erken ölümdür ama çocuklara asla yakışmıyor. Çocuk ve ölüm kelimeleri yan yana bile eğreti duruyor. Bu yüzden elim gitmiyor bu yazıyı yazmaya ama gündemi takip etmeden de olmuyor işte. Her zaman içimizi yakar çocuk ölümleri, Berkin’in ölümü bu konuya dikkatlerimizi çekti ve sonrasında çocuklarla ilgili haberlere daha duyarlı olduk, belki de algıda seçicilik bizimkisi. Ülkemizde ve dünya genelinde maalesef çocuklar her zaman zarar görüyor, ihmalkarlık yüzünden olmayacak sebeplerle hayatlarını kaybediyorlar.

Minik Pamir’in kaybolmasının ardından babasının twitlerinin rtweet yapılması ve konunun bir sosyal medya hareketine dönüşmesi bu konularda daha çok kenetledi bizi, hepimiz pür dikkat bu konuya odaklandık. Birçok kişi yardıma koştu, gidemeyenlerimiz dualarla destek olmaya çalıştı. Keşke sonuç hepimizin yüzünü güldürseydi ama maalesef Pamir’den iyi haber gelmedi. Konuyu siyasete, mezhep ayrımcılığına bağlamaya çalışanları burada anıp insanlıktan nasibini almamışlara kıymet vermek istemiyorum. Fakat vicdanı olan ve olaya çok üzülen kesimden de anne- babaya çeşitli sitemler yükseldi; “kapıyı neden kilitlemediler, neden uyudular, neden komşu evin havuzuna daha önce bakmadılar” gibi sorular dolaştı ortalıkta. Bu sorularla anne babayı daha da acıtmaya gerek yok, onlar zaten pişmanlığın en büyüğünü yaşıyor, her gün ölüyorlardır.

Aynı gün yaşanan başka bir olay; Eminönü iskelesinde bebek arabasından denize düşüp çevredekilerin çabalarıyla 20 dakika sonra su altından çıkarılan 9 aylık Ahmet Nedim bebek hala yaşam mücadelesi veriyor. Pamir kurtulmadı ama sen umudumuzsun güzel çocuk, umarım bir an önce hayata tutunursun. Daha mart ayında Sirkeci’de arabalı vapurdan denize düşen araba içinde hayatını kaybeden 5 yaşındaki Ece Su’nun acısı dinmeden bir kayıp daha vermeyiz umarım.

Görüyorsunuz olayların çoğunda ihmal var. Ebeveynlerin çok dikkatli olmasını söylememe gerek yok. Sözde bunu hepimiz biliriz ancak uygulamaya gelince bir yerlerde hata veriyoruz. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı bu ülkede. Ucunda insan hayatı, özellikle de çocukların hayatı söz konusu ise herkes maximum düzeyde dikkat göstermeli. Acaba ebeveynler için hamilelik döneminde zorunlu kurslar mı olsa? Ehliyet kursu gibi, çocuk doğmadan birçok konuda eğitilseler nasıl olur? Dilerim ihmalden kaynaklanan başka olaylar yaşanmaz.

Hepimizin yüreklerini dağlayan son olay da Kars’ta yaşandı. Bu kez aslında artık birçok şeyin farkında, daha bilinçli diyebileceğimiz bir yaşta, 9 yaşında bir çocuk şu an hala sokakta elini kolunu sallayarak, belki yeni kurbanlar arayarak dolaşan bir sapığın kötü emellerine alet oldu.

Biz küçükken İstanbul’da bile okula yürüyerek gidip gelir, sabah çıktığımız sokaktan hava kararana kadar eve girmezdik. Annem beni sıkı sıkı tembihlerdi, özellikle oyuncak bebekleri çok sevdiğim için “bak sana bebek vereceğim, gel, şurada arabada, beraber alalım, gibi sözlerle kandırmaya çalışan olursa sakın inanma, hemen eve gel bana anlat” derdi. O zamanlar annemin bu tembihleri gereksiz gibi gelse de şimdi daha iyi anlıyorum ki çocuklarımızı bu konularda bilinçlendirmek gerek. Tanımadıkları kişilerle hiçbir yere gitmemeleri, “beni annen, baban gönderdi” gibi sözlere inanamamaları, yabancılar tarafından verilen hiçbir şeyi yiyip içmemeleri gibi konularda sık sık telkinlerde bulunmalıyız.

Dünya nasıl bir yere doğru gidiyor ki çocuklarımızı koruyamıyoruz? Çocuklara ve hayvanlara yapılan her türlü işkence, tecavüz, cinayet beni derinden üzüyor. Her zaman bu tür olaylardan etkilenmişimdir ama anne olduktan sonra her çocuğa kendi çocuğum gibi üzülür oldum. Dünya hızla kaynaklarını tüketiyor, kuraklık alarm veriyor, insanoğlu var olduğundan beri bitmeyen iktidar kavgası bundan sonra daha da kızışacak. Bu durumlardan en çok masumlar etkileniyor, hem de en olumsuz, en şiddetli haliyle... Ülkemizdeki terör olayları, Srebrenitsa, Filistin, Suriye ve daha birçok yerde büyükler savaşırken çocuklar öldü ve ölmeye devam ediyor.

Keşke çocuklar ve hayvanları taşıyıp götürebileceğimiz başka bir gezegen olsa… Keşke onları tüm kötülüklerden uzak tutabilsek… Keşke onlara şarkılardaki kadar güzel bir dünya sunabilsek… Keşke… 

Yayın tarihi: 11.04.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.