Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

IŞIK'IN 5 YAŞ PARTİSİ

 YAZARI TAKİP ET X
Sarı Şeker Sema’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Hayat Işığım
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Çocuk doğum günleri bizim neslin bir buluşma ritüeli haline geldi. Hayat koşturması arasında hiç değilse bu özel günler sayesinde çoluk çocuk buluşabiliyoruz arkadaşlarımızla. İlk yıllarda çocuklar doğum gününden pek anlamıyor, özellikle ilk 2 yaşın doğum günlerini biraz kendimiz için biraz da onlara güzel anılar olsun diye yapıyoruz. Fotoğraf çektirmekten bile sıkılıyorlar, ama ileride iyi ki çektirmişim diyecekler. Bizim çocukluğumuza dair az sayıda fotoğrafımız var, bu Z kuşağı büyüyünce attıkları her adım kayıtlı olacak, çok merak ediyorum nasıl bireyler olacaklar.

Son yıllarda özel kutlamalar konusu artık bir sektör haline geldi malum. Doğum odası, mevlüt, daha doğmadan karnıburnunda partisi,doğum günleri derken bu işleri yapan kişi ya da firmalar çoğalmaya başladı. İsteyen evinde kutlama yapıyor, isteyen dışarıda bir mekanda, doğum günü kutlanan mekan neresi olursa olsun süslemesi, ikramları, son zamanlarda gelen misafirlere hatıra verme adeti derken iş dallanıp budaklandı. Yüzlerce hatta binlerce alternatif var. Kimi bu işleri kişi ya da firmalara yaptırıyor, kimi parti malzemeleri ya da ikramlar için Eminönü gibi malzemelerin kaynağının bulunduğu yerlerden gerekenleri alıp kendisi hazırlanıyor. İstanbul'da olmayanlar için internetten satış yapan bir çok parti malzemeleri firması da mevcut, hatta biraz erken davranırsanız Çin'den malzeme getiren sitelerden bile sipariş verebilirsiniz.

Bakmayın benim radyoculuk yaptığıma aslında Turizm İşletmeciliği mezunuyum ve okulda en sevdiğim ve hep 100 aldığım derslerim; Kongre ve Organizasyon, Tur Operatörlüğü gibi derslerdi. Ben bu organizasyon işini çok severim.

Bu sebeple oğlumun ilk doğum gününden beri A'dan Z'ye her şeyle ben ilgileniyorum.

İlk 2 sene çok fazla bir şey anlamadığı için daha çok büyüklerin sohbet edecekleri tarzda mekanlar seçmiştik. İki doğum gününde de bir yoğurt firmasının maskotu gelmiş ve çocukları eğlendirmişti.

3. yaş doğum gününden itibaren artık çocukların boş boş ortada gezmek yerine gerçekten eğlenecekleri etkinlikler yapmaya başladık. 3 Yaş doğum gününde bir tiyatrodan bütün davetlilere bilet aldım ve tiyatronun cafesinde tiyatro konseptli doğum günü pastamızı kesmiştik.

4. Yaş doğum gününde Beşiktaş'ta bir cafede yaptık ancak cafeye Tiyatro Çocuk kukla tiyatrosunu getirmiştik onlar da çocuklara çok eğlenceli dakikalar yaşatmıştı.

5 yaş doğum günümüzü kutlamaya hazırlanırken yaptığım araştırmalardan siz de faydalanın diye sizlere bir yazı hazırlamak istedim. Nerede neler yapabilirsiniz bir göz atın, sonunda biz nereyi seçtik onu da yazacağım. 

SEA LIFE AKVARYUM

Doğum günü için değişik bir deneyim olabilir. SEA LIFE Akvaryum içinde bir doğum günü parti odası bulunuyor. Bize Standart ve Premium olmak üzere 2 doğum günü paketi sunuyorlar. Standart pakette parti odasında 1.5 saat eğlence, ikramlar, magnet ve yüz boyama etkinliklerisunuluyor ayrıca Sea Life'ın dev maskotu da çocuklara eşlik ediyor. Premium pakette eğlence süresi 2 saate çıkıyor, ikramlar biraz daha artıyor, doğum günü çocuğuna 1 adet fotoğraf hediye ediliyor. Her iki pakette de doğum günü çocuğuna 1 yıllık SEA LIFE Akvaryum üyeliği hediye ediliyor. Ayrıca çocuklar parti odası haricinde o gün gönüllerince akvaryumdaki canlıları inceleyebiliyorlar.

www.visitsealife.com/istanbul

LEGOLAND DISCOVERY CENTRE İSTANBUL

Çocukların bayıldığı mekanlardan birisi olan LEGOLAND DISCOVERY CENTRE'da doğum günü kutlamak isterseniz 2 paket seçeneği var. Her iki pakette de tüm oyun alanlarından sınırsız faydalanma imkanı veriyor Legoland. Standart pakette parti odasında 45 dakika,doğum günü pastası ve meyve suyu ikramı ve tabii Legoland'de gönlünüzce eğlenme imkanı var. Premium pakette parti odasında 60 dakika geçirebilir, Doğum günü pastasının yanında popcorn, pizza, kurabiye gibi ikramlardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca özel atölye çalışmaları da ekleniyor parti paketinize. Legoland'de pasta keserken Lego adam maskotu da pastanızla beraber geliyor ve çocuklara fotoğraflarında güzel anılar kalıyor. Her iki pakette de doğum günü çocuğuna yıllık üyelik hediyesi var.. Dileyenler için extra fotoğraf hizmeti de mevcut.

www.legolanddiscoverycentre.com/istanbul/

KIDSNOOK

Etiler'de bulunan kitapevi&atölye ve cafe'den oluşan mekan tam bir masal diyarı. Tamamen çocuklara özel bir kitabevi düşünün, okuma alanları bile onların boylarında tasarlanmış. Böyle bir ortamda çocukların kitap sevmemesi düşünülemez. Ayrıca üst kattaki atölye kısmında danslar, oyunlar, hamur, kinetik kum, boyama gibi etkinlikler yapılıyor. Kidsnook'un cafe kısmını Yeşim Salkım'ın kızı Gizem işletiyor. Özellikle havalar ısınınca bahçenin de kullanımıyla bu mekan daha da keyifli oluyor.

www.kidsnook.com.tr/

KİDZMONDO İSTANBUL

Çocuklarımızın meslekleri deneyimledikleri bu mekan doğum günü partisi için de güzel bir alternatif. KidzMondo'nun üst katında bulunan parti odasında kutlayabileceğiniz doğum günleri için size 2 paket seçeneği sunuluyor.

LeeLoo paketinde parti odasının 40 dakikalık kullanımı, Parti odası süslemesi, balon şov, Maskot eşliğinde pasta kesimi, pasta ve içecek ikramı, deneyimli eğitmenler eşliğinde grup oyunları, doğum günü çocuğuna KidzMondo'dan tek girişlik davetiye gibi imkanlar bulunuyor.
Dogzilla paketinde ise; parti odasının 60 dakikalık kullanımı, diğer pakete ilaveten pamuk şeker, çocuklar için çocuk menüsü ilavesi de bulunuyor.

Her iki pakette de parti sonrası gün boyu KidzMondo'da sınırsız eğlence imkanı bulunuyor.
Yetişkin menüleri, fotoğraf ve video çekimleri extra hizmet olarak sunuluyor. KidzMondo'da bu seçenekler dışında alternetifler için de bilgi alabilirsiniz.

www.kidzmondoistanbul.com/

LEMAN KÜLTÜR BEŞİKTAŞ

Başlarda söylediğim gibi ilk yıllarında çocukların doğum günü partilerinden pek bir şey anladığı yok. Bu sebeple daha çok aile ve arkadaşlarımızla bir araya geldiğimiz etkinlikler oluyor. İlk 2-3 yaşı için cafe tarzı bir yerde doğum günü partisi yapılması daha mantıklı. Geçen yıl oğlumun doğum gününü kutladığımız mekan bu yıl Leman Kültür olarak hizmet veriyor. Özellikle gündüz saatlerinde çocuk doğum günleri yapmak mümkün, ayrıca Beşiktaş'ın merkezi konumu ve ulaşım kolaylığı da mekanı cazip kılıyor. Sıcak havalar için güzel bir terası da var.

www.instagram.com/lemankulturbesiktas/

Biz bu alternatifler arasından Işık son zamanlarda legoya merak sardığı için Legoland Discovery Centre'ı seçtik.

Çektirdiğimiz yüzlerce fotoğraf arasından bir kaç tane seçebildim. Sağolsunlar dostlarımız bizi yalnız bırakmadı.

Özgün tatlı oğlu Ediz ve eşi Nida ile katıldı. Seda Üren oğlu Nefes ile doğum günü partimize katılırken eşi de küçük oğulları Ateş'i oyalamakla meşguldü.

Aylin Alaz ve kızı Ayris de bizimle birlikteydi. Çocukların hepsi çok eğlendiler. Gönüllerince koşturup oynadıkları için hemen hemen hepsi terledi ve kıyafet değiştirdiler.

Çocuklar oyun oynuyorsa ve mutluysa benim için o doğum günü partisi iyi geçmiş demektir. Bütün çabamız çocuklarımızın yüzünü güldürebilmek için. 

Doğum günü için mekan arayanlara da yardımcı olabildiysem ne mutlu bana...

sem@
 

Yayın tarihi: 14.03.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.