Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ECE ERKEN'DEN SEVGİ DERSİ

 YAZARI TAKİP ET X
Sarı Şeker Sema’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Hayat Işığım
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bu hafta bambaşka bir konuda yazmayı planlarken bir fotoğraf çıktı karşıma. Sektördeki en eski arkadaşlarımdan birisi, Ece Erken instagram hesabından çok masum bir fotoğraf paylaşmıştı. Yerde yatan güzel bir köpeği severken çekilmiş fotoğrafını gördüğümde yüzümde oluşan tebessüm altına yazılan yorumları okuyunca yerini çatık kaşlara bıraktı.

ece erken


Bilindiği üzere Ece bir bebek bekliyor. Kendisinin de Angel isminde dünya şekeri bir köpeği var ve dolayısıyla hayvanlarla yakın temastan çekinmeyen birisi. Ancak fotoğraf altına yazılanlara bakılırsa hala hayvanları zararlı olarak görme konusunu aşabilmiş değiliz.

"Hamileyken tüylü hayvanlardan uzak dur, tüylerinden hastalık geçer" diyen mi ararsınız "köpek nefesi çok tehlikeli" diyen mi? Fotoğraf altına yazılan yorumları okuyunca "yok artık" dememek mümkün değil.

Hurafeleri çok seviyoruz milletçe. Hele hamileleri korkutmaya bayılıyoruz.

Öncelikle bu yazıyı haybeden yazmıyorum. Hamileliğini evde 2 kedi, radyoda bir köpekle geçirmiş ve sağlıklı bir şekilde 39. haftanın sonunda doğum yapmış birisi olarak yazıyorum.

Özellikle kediler hamilelik konusunda çok sabıkalı. Bu toksoplazma olayı benim aklıma "Trainspotting" filmindeki bir sahneden sonra yer etmişti. 10 senedir kedilerle yaşayan birisi olarak hamile kalmadan önce toksoplazma testi yaptırdım. Toksoplazma geçirmemiştim. Buna rağmen ne evdeki kedilerimden ne radyodaki köpeğimizden herhangi bir hastalık kapmadım. Doktorum Burçak Erzik toksoplazma geçirsem bile bunun tekrar edebilen bir enfeksiyon olduğunu söyledi. Yani test yaptırmış olmanız ve geçirmiş olmanız size bağışıklık kazandırmıyor. Ancak doktorum "evdeki kediyi sevmekten zarar gelmez, sadece hamilelik sürecinde kumlarını sen temizleme" demişti.

Birçok kişi bebek beklediğini öğrendikten sonra evindeki canlı dostunu atacak yer arıyor. Hani biraz vicdanlıysa sokağa atmıyor ama mutlaka verecek bir yer arıyor. Oysa "istisnai durumlar dışında" evdeki canlı dostunuzun size ya da bebeğinize bir zararı olmayacaktır. Özellikle aşıları düzenli yapılan ve kontrollü mama yiyen canlı dostunuzdan zarar gelmeyeceğini birçok uzman söylüyor artık. Daha çok çiğ et ve sakatat yiyen, aşısız sokak hayvanlarından çekinebilirsiniz. Aslında ben bu konuda da çok pimpirikli birisi değilim. Ama hamilelik gibi hassas bir durumda sakınmakta fayda var.

Yalnız şunu da bilin ki iyi yıkanmamış bir marul da sizin toksoplazma geçirmenize sebep olabilir. Bu durumda hamileliğiniz süresince dışarıda özellikle salata ya da topraklı, iyi yıkanmamış, size zararı olacak şeyleri yememeniz gerekiyor. Acaba Ece Erken bir restoranda salata yerken çekilmiş fotoğrafını paylaşsa kaç kişi altına "dışarıda salata yeme, çok zararlı" yazardı?

Yaklaşık 7 yıldır Radyo D'de Veteriner Hekim Ayhan Yılmaz ile "Canlı Dostlarımız Radyoda" isimli bir program yapıyoruz ve bu konuyu sık sık işliyoruz. Geçtiğimiz cumartesi de bu konudan bahsettik ve Ayhan Bey bir kez daha hayvanların tüyünden bir zarar gelmeyeceğini, bir avuç tüyü alıp yutsak bile vücudun onu diğer maddeler gibi atacağını söyledi. Aynı şeyleri defalarca tekrarlamaktan sıkılmıyoruz çünkü yıllardır radyoda anlatıyor olmamıza rağmen karşımıza Ece'ninki gibi bir fotoğraf ve altına yazılan yorumlar çıkıyor ve biz bir kişiyi bile bilinçlendirsek kardır diyerek tekrar tekrar anlatıyoruz. Bence Ece’nin fotoğrafı ve altına kendi yazdığı yorum da ders niteliğinde.

Ece Erken'in profilinde kendi köpeğinin fotoğrafı altına "bebeğiniz doğunca aynı ortamda tutmayı düşünüyor musunuz?" şeklinde bir soru yazılmıştı. Anlaşılan o ki bu konuyu daha uzun yıllar işleyeceğiz. Ancak Ece Erken gibi ünlü ve sevilen isimlerin paylaşımları da bilinçlendirme konusunda çok faydalı olacak.

Hamileyken ya da çocuğunun yanında sigara içmekten çekinmeyen, kendisi içtiği gibi çocuğuna da kolalı içecekleri sürekli içiren, cep telefonunu bebeğinin yanında kullanmaktan çekinmeyen kişilerin sadece hayvanları günah keçisi olarak göstermesi kanıma dokunuyor. Kendimi ister istemez hayvanları savunurken buluyorum. 

Bütün bu yazdıklarım haricinde tabii ki istisnalar olabilir. Belki binde bir hastalık kapan birisi olabilir. Ancak bu durumda hamileyken trafiğe de çıkmamak gerekir ki İstanbul trafiğindeki kaza riski hayvandan size geçecek hastalık riskinden daha fazla...

Bu konu daha çok uzak gider. İleride tekrar bu konuya değinmek üzere...

Sevgiyle kalın...
 

Yayın tarihi: 17.11.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.