Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YAZIN DERS ÇALIŞSINLAR MI?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Okullar bitti, öğrenciler tatile çıktılar. Bütün sene de çok yoruldular. Bu yorgunluğun üstüne ders yüzü görmeyi çok istemiyorlar.

Bir kısmı da sınavlardan çıktı, artık çalışmama gerek yok diyor. Haklılar, çok yoruldular. Ancak çalışmak bir alışkanlıktır. Bu alışkanlık zor kazanılır, çok kolay kaybedilir. Bu nedenle çocuklarımızın tüm tatili kitap kapağı açmadan geçirmelerinin doğru bir davranış olmadığını düşünüyorum.

Amerika'da eğitimciler artık uzun süreli tatillerin öğrencilerin geri dönüşünü zorlaştırdığını düşünerek tatil sürelerinin kısaltılmasını öneriyorlar. Bunun ülkemizde yaşama geçmesi çok kolay değil. Bunun yerine öğrencilerin ilk bir aydan sonra yavaş yavaş derslerine bakmaları, günde bir saat hatta daha iyisi iki saat ders çalışarak çalışma alışkanlıklarını sürdürmeleri önemlidir.

Geçmiş senenin derslerini tekrar etmeleri gelecekteki sınavlara daha kolay hazırlamalarını sağlayacaktır. Bilgileri tekrar etmek her zaman yeniden öğrenmekten daha kolaydır. Bu yüzden de bilgilerini tekrar ettikçe daha kolay çalışabilme alışkanlığı kazanacaklardır.

Yazın eski dersleri gözden geçirmenin bir faydası da okullar açıldığında derslere adaptasyonun daha kolay olmasıdır. 3 ay kitap kapağı açmamış , bir satır okumamış bir öğrenci ile, yaz boyunca günde 2 saat ders çalışmış, her gün bir saat kitap okumuş bir öğrencinin performansı aynı olmayacaktır.

Sonuç olarak yazın çok abartılı olmamak kaydıyla öğrencilerin ders çalışmalarını öneriyorum. Ders ve tatil dengeli olursa bu onlara olumlu olarak yansıyacaktır. Eğitimin ömür boyu olduğu düşüncesinin yaygın kabul gördüğü günümüzde bu onları başarıya götürecektir.

Yayın tarihi: 22.06.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.