Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YA AŞAĞIYA DÜŞERSEM

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Yükseklik korkusu olan kişiler yüksek yerlere çıkabilir ve aşağıya bakmadan rahat edebilir. Ancak aşağıya yere bakamazlar. Cam kenarına, balkonlara teraslara yaklaşamazlar. Bu yüzden aslında yüksekten değil, yüksek yerden aşağıya bakmaktan korkarlar.

 

YA KENDİMİ AŞAĞIYA ATARSAM

Yükseklik korkusu her yaşta oluşabilir. Kişi bir anda yüksek binalarda huzursuz ve tedirgin olabilir. Bu korku kimi zaman kendini istemeden aşağı atma kaygısı ile birlikte yaşanır. Ya kendimi atarsam, ya kendime engel olamazsam kaygısı aşağıya baktıkları zaman kanlarını donduran bir kaygı haline gelmektedir.

YAVAŞ YAVAŞ YÜKSEĞE ALIŞMALI

Yükseklik kaygısı tedaviden önce kişinin kendi çabaları ile de geçebilen bir kaygıdır. Yavaş yavaş yükseğe alışmak bu işin yegane tedavisidir. Birinci katta pencereden bakmak, sonra 2. Katta pencereden bakmak, yavaş yavaş yukarıya çıkmak işe yaramaktadır. Bununla geçmeyen , kişinin yaşamını etkileyen durumlarda psikiyatrist tarafından önerilen ilaç tedavisi ve psikoterapiler işe yaramaktadır. Önemli olan hastalık ve korkunun çok artmadığı durumlarda bu yola başvurmaktır. Sıkıntılar artınca yine tedavi olur ama daha uzun sürmektedir.
 

Yayın tarihi: 05.07.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.