Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLAR

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Yaşıtlarına göre çok çabuk gelişen, çok çabuk öğrenen ve bilmiş tavırları ile herkesin sempatisini kazanan üstün yetenekli çocuklar yeterince değerlendirelemediğinde yitik çocuklar haline gelmekte, topluma kırgın ve küskün, beklenen başarıyı sağlamayamamış kişiler olarak yaşantılarını sürdürmektedir. Bu yüzden üstün yetenekli oluşu, bir potansiyel olarak düşünürsek bu potansiyeli kullanabildiğimiz çocuklarımız hayatta çok iyi yerlere gelip çok iyi başarılar yakalarken, değerlendirelemeyen durumlarda davranış sorunları olan, çevreye karşı tepkili, her şeye itiraz eden imkanları olsaydı neler yapacağını uzun uzun anlatan erişkinler haline gelmektedir.

Üstün yetenekli çocukların hayatta kendi başlarına başarıyı yakalayabileceği yolundaki yaygın ama yanlış inanış onların gelişimini engellemektedir. Gerek kendileri gerekse aileleri nasıl davranacağını bilemedikleri için çocukluk çağlarında yakaladıkları parlak başarılar devam etmemektedir.

Çok küçük yaşta okumaya başlayan, yaşıtlarının çok ilerisinde gelişim gösteren, bitmek tükenmek bilmeyen merak duyguları ile her şeyi merak eden üstün yetenkli çocuklar, yaşları ilerlediğinde ve çevrelerinin kendilerine verecek yeni bir şeyi kalmadığında problem yaşamaya başlamaktadırlar. Sınıfın düzenini bozan, her şeyle ve herkesle dalga geçen, arkadaşları tarafından dışlanan, öğretmenleri tarafında ukala bulunup sevilmeyen kişiler haline gelmekte, bir süre bu farklılığa yaslansalar bile bir dönem sonra artık onlardan kendilerini böyle kabul edip soyutlanmaktadırlar. O güne kadar akıllı çocuklar ders çalışmadan başarır düşüncesi ile yeterli çalışma alışkanlığını da kazanamadıkları için giderek başarıları düşüp sıradan başarılarla hayatlarını sürdürmekte ama yeterince desteklenmemiş gelişim kapasiteleri artık sonlu hale gelmektedir.

Sonuç olarak üstün yetenekli çocukların gerek devlet gerekse özel kurumlar tarafından desteklenmesi, onların yeteneklerine uygun eğitim imkanlarının sağlanması, hiçbiri olamıyorsa gelişim kapasitelerini kullanabilecekleri ortamlara yöneltilmeleri gereklidir. Bugüne kadar çocukları üstün olduğu halde nereye yönlendireceklerini bilemeyen ailelerin yaşadıkları sorunlar onların çok büyük oranda sahipsiz kaldıklarını, kendilerince buldukları çözüm yollarının da işe yaramadığını ve hayal kırıklıklarına yol açtığını göstermektedir.

O yüzden üstün yetenekli çocuklara sahip olan ailelerin neler yapması gerektiği konusunu önümüzdeki haftalarda ele alacağım.

Yayın tarihi: 16.02.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (12)

ben küçüklüğümden beri dışlandım ve arkadaş edinemedim. İnsanlar bana fazlasıyla aptal gelirdi ve düşüncelerimi ifade etsem bile anlamıyorlardı, genellikle dünyayı soyut bir yer olarak düşünürdüm -hala öyle- rüya gibi. Sanatsal ve sözel yeteneğim çok fazla. Ve küçükken pediatriye gittiğimizde bana dikkat eksikliği ve hiperaktivite denilmişti. Halbuki hiperaktif değilim. 18 yaşındayım,geç kaldım mı birşeyler için ,çok merak ediyorum.

20.09.2012 22:36:44 Sena Saglam

Oğlum 7 yaşında. Test yapıldı üstün yetenekli çıktı. Bilim okuluna gönderiyoruz. Ama akademik okulundaki öğretmeni hep şikayetci. İyi bir psikyatris bulamadık hala. Ve daha ne yapacağımı bilmiyorum. Bende tükendim. Tavsiyelerinize ihtiyacımız var. Teşekkürler ...

12 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER