Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

TERK EDİLME KORKUSU

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Terk edilme korkusu ilişkileri en çok yıpratan korkuların başında gelmektedir. Beni terk ederse korkusu ile yaşayan kişi sevdiği insanın üstüne daha çok düşmekte bu da korktuğu durumun gerçekleşmesine yol açmaktadır. Terk edilme korkusu olmayan başlangıç dönemleri ilişkinin daha sağlıklı yürüdüğü dönemler olduğu halde çiftlerin birbirlerini daha çok sahiplendikleri dönemler bu korkuyu daha yoğun yaşadıkları dönemler olmaktadır. 

Terk edilme korkusu sevdiğimiz insanın davranışlarından değil bizim daha önce yaşadığımız ilişkilerimizden kaynaklanmakta ve güvensizliğimizi sevdiğimiz insana yansıttığımız oranda terk edilme korkusunu daha çok yaşamaktayız. Bu yüzden terk edilme korkusu ile yaşayan kişiler sevdikleri insanın her davranışından anlam çıkarmaya çalışmakta, onu kısıtlamakta, sevginin sadece kendisine yönelmesini istemekte ve onu kimselerle paylaşamamaktadır.

Böyle olduğunda da sevdiği insanın çok üstüne düştüğü, çok sık aradığı, en ufak durumlarda hır çıkartıp kıskançlık krizlerine girdiği için sevdiği insanı kendisinden uzaklaştırmakta onun uzaklaştığını hissettikçe daha da sık boğaz etmekte ve bu bir kısır döngü olarak devam etmektedir.

Bu yüzden kaybetme korkusu olan kişiler bu korkuyu yenmenin bir yolunu bulmalı ve bu korkuyu yaşamlarından uzaklaştırmalıdırlar. Böyle yapılmadığı taktirde korkuları eninde sonunda gerçekleşecektir.

Korkuyu yenebilmenin en iyi yolu sağlıklı düşünebilmektir. Kimse bizimle silah zoruyla birlikte olmuyor, bizi sevdiği için birlikte oluyor ama onu bunaltır, üstüne düşer, diğer insanlarla ilişkilerini engellersek bizimle olan ilişkisi onun için çekilmez hale gelecek ve giderek bizden uzaklaşacaktır.

Bu yüzden ona ve kendimize güvenmek, mümkün olduğu kadar onu sıkboğaz etmemek onu da rahatlatacak, bize daha sakin ve sevgi dolu davranmasına neden olacaktır. Sonuçta terk edilme korkusunu yaşamaya neden kalmayacaktır.

Ayrıca unutulmaması gereken temel konu korkunun ecele faydasının olmadığı, onun bize olan sevgisi ve bizimle birlikte olması için geçerli olan gerekçeleri kalmadığında bizden ayrılacağıdır. Bu yüzden korkarak birlikte olan zamanı kabusa çevirmemek her iki taraf içinde faydalı olacaktır. 

Yayın tarihi: 09.06.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

Sabri Bey; Merhaba sizi burda görmek çok güzel.Başarılarınızın devamını dilerim....

sabri bey; Aslında herşeyin fazlası insanı sıkıyor sevginin, paranın aşkın o yüzden herşey tadında ve yerinde güzel bence..SABRİ HOCAMA SEVGİLER....

3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER