Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TEOG SINAVINDA BAŞARI

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

TEOG sınavından sonra öğrenci ve ailelerin yapması gereken bu sınavı doğru değerlendirmektir. TEOG sınavı bilgiyi ölçüyor ama bilmek başarılı olmak için yetmiyor. Sınav kaygısı, dikkat eksikliği, zamanı iyi değerlendirememe, moral bozma öğrencilerin sınav başarısını düşürüyor. Bu göz önüne alınmadığında öğrencilerin morali bozuluyor, aileler de çocuklarına olan inançlarını yitiriyorlar.

BEKLENEN BAŞARI ELDE EDİLEMEDİĞİNDE HAYAL KIRIKLIĞI YAŞANIYOR

TEOG sınavında çok büyük başarılar beklenen öğrencilerin bu sınavda istediği verimi elde edememesi maalesef çok rastladığım bir durum. Gerek ailenin gerekse öğretmenlerinin büyük başarılar beklediği çocuklar başaramadığında hayal kırıklığına uğruyorlar.

sınav

SINAVDA Kİ BAŞARISIZLIK BİLGİ İLE ALAKALI DEĞİL

Sınavda en iyi fen lisesini beklerken en beğenmediği anadolu lisesini kazanan bir danışanım aylarca okula gitmemişti. “Çalıştım da ne oldu” diye düşünüyordu. “Benim bu tembellerin arasında işim yok” diyerek arkadaşlarını beğenmiyor ve bir daha da doğru dürüst ders çalışmıyordu. Onunla konuşup sadece bilmenin yeterli olmadığını, sınavda yaptığı basit hataların onun başarısını olumsuz etkilediğini gösterdikten sonra ancak okula gitmeye ikna oldu da dersleri yavaş yavaş düzeldi. Bu durumu çok görüyorum. Sınavda başarısızlık sadece çalışmamaya ya da yetersizliğe fatura ediliyor.

 SINAV 

SINAVDA SADECE ÇALIŞARAK BAŞARI ELDE EDİLEMİYOR

Sınavda kazanmak için çalışmak gerekli ama yeterli değil. Sınav kaygısı, dikkat eksikliği, moral bozukluğu varsa önce bunların toparlanması gerekir. Bunları düzeltmeden başarı beklemek çok gerçekçi değil. Bunlar için psikiyatrik ya da psikolojik yardım almak, bunları aştıktan sonra başarı beklemek daha gerçekçi. Sınav bittikten sonra belki bunu bilmenin faydası ancak gelecek sınavlarda önlem almaktır. Ama daha önemlisi de bunun öğrencinin yetersizliği ya da tembelliğinin bir sonucu olmadığını bilmektir. Eğer çocuğumuz yeteri kadar çalışmış, öğretmenleri de çalışmasını takdir etmiş ama gereğince başarılı olmamışsa bunu geçmişte bırakmak ve önümüze bakmak gerekir. 

Yayın tarihi: 06.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.