Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TATİL TEMBELLİK MİDİR?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Uzun, upuzun bir yaz tatili.

Tüm gençlerin ihtiyaç duydukları, bütün bir sene boyunca "Yaz gelse de tembellik etsem, bütün gün yatsam, bilgisayarla oynasam" diye hayalini kurdukları bir tatil.

Ancak tatil denince akla tembellik gelmemeli.

Tabii ki zorlu bir yılın ardından tüm öğrencilerin bu tatilde dinlenmeye hakkı var. Yeri geldiğinde tembellik de yapacaklar ama tatil boyunca hiç bir şey yapmadıkları zaman okula başladıklarında adapte olmaları çok ama çok zor olmakta, okula adaptasyon süreci 2-3 ayı bulmakta, onlar adapte olana kadar da ders notları yerlerde sürünmekte.

Tatil, yarı zamanlı tembellik yarı zamanlı çalışma olduğunda çok daha verimli olur diye düşünüyorum.

Özellikle yaz okulları (Bu adın çocuk ve gençler açısından iyi bir çağrışım olmadığını düşünüyorum) "Kışın okul, yazın okul, ne bu böyle?" diyecekler ama yaz okullarının çeşitli spor faaliyetleri yanında, entelektüel birçok faaliyeti de bir arada sunması, yabancı dile daha çok zaman ayırması, çocuk ve gençlerimizin beyinlerinin farklı alanlarda çalışmasını sağlayarak onlara faydalı olacak kanısındayım.

Bunun ötesinde yaz dönemi, eksiklerin tamamlandığı bir süreç olmalıdır. Gençler zayıf oldukları dersleri bu dönemde toparlamalı ve sene içinde yaşadıkları zorlukları tekrar yaşamamaları için önlemler almalıdırlar.

Örneğin dikkat eksikliği varsa bunun ortadan kaldırılması, verimli çalışmıyorlarsa verimli çalışmayı öğrenmeleri, iyi bir program yapma becerisi kazanmaları ve uzun soluklu bir maratona hazırlanırcasına kış dönemine hazırlanmaları gerekir.

Ailelerin de bu konuda bilinçli olmaları gerekmekte, günde bir iki saat ders için gençleri yönlendirmeleri ama bunun ötesinde çok ama çok büyük sorun olmadıkça gençlere müdahale etmemeleri gerekir.

Aksi taktirde davranılırsa gençler derslerden soğuyacak ve kış döneminde ders çalışmak istemeyeceklerdir. Önemli olan bunun ortasını bulmak ve yaz dönemini iyi değerlendirmelerine yardımcı olmaktır. 

Yayın tarihi: 11.07.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

Evet,Türkiye'de ki bütün tatillerin adı tembellik olarak algılanıyor.Halbuki tatilin adını,bireyin ya da çocuğun bilmediği yönlerini bulma ve geliştirme olarak beyinler yapılandırılsa daha farklı bir tatil anlayışı gelişir.

18.07.2011 19:41:21 Rabia Bayram

Sabri Bey; Merhaba yine çok güzel bir konuya değinmişsiniz ben bir eğitimciyim yazınızı çok beğendim umarım bu yazınız bir çok öğrenciye ulaşır ve yazın sadece tembellik yapıp oyun ve eğlenceyle geçirilmeyeceni anlarlar...

11.07.2011 10:08:17 ZEYNEP ÖĞRETMEN

çok teşekkürler.

18.07.2011 08:36:44 sabri yurdakul
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER